♦ Ο tempora o mores! Ο Κατρούγκαλος καταχειροκροτήθηκε από τα μέλη και τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, όταν εισήλθε στο γήπεδο του Ταε-κβον-ντο, όπου οργανώθηκε η φιέστα του ΣΥΡΙΖΑ για τον ένα χρόνο του στην εξουσία. Δεν τους αδικούμε. Ο Κατρούγκαλος συμβολίζει το όνειρο του κάθε συριζαίου νεολαίου για γρήγορη άνοδο στην εξουσιαστική κλίμακα.
♦ H Δούρου σε ρόλο αυταρχικής αφέντρας και ο Ψινάκης σε ρόλο υπάκουου δούλου, διαφημίζουν την ανακύκλωση! Αλλη μια απόδειξη για την «καλή χημεία» ανάμεσα στους δύο. Πέραν των άλλων, τους συνδέει και η κοινή αισθητική! Ισως στην επόμενη φωτογράφιση να συμπεριλάβουν και τον Ρουβά, για ν' ανοίξει λίγο το… target group. Δεν στερείται και πολιτικής σημασίας, πάντως, το κολλητιλίκι της Δούρου με τον Ψινάκη. Ο ΣΥΡΙΖΑ καταρρέει, η Δούρου πρέπει να φροντίσει το προσωπικό της μαγαζί και ο Ψινάκης είναι δεξιός και καλός στο μανατζάρισμα επίδοξων σταρ της λαϊκοπόπ κουλτούρας.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1017/content_dourou_psinakis_anakyklosi.jpg)
♦ Και μια που αναφερόμαστε στη σούπερ-φιλόδοξη περιφερειάρχη, να μην παραλείψουμε να σημειώσουμε την οργισμένη κοινή δήλωση των πέντε αντιπεριφερειαρχών της ΛΑΕ (Γαβρίλης, Τζόκας, Αθανασιάδης, Θανοπούλου, Τασούλη), με την οποία διέψευσαν φημολογία ότι κάποιοι απ' αυτούς ετοιμάζονται να επιστρέψουν στον ΣΥΡΙΖΑ. Δεν έχουμε καμιά ένδειξη που να μας πείθει για το αντίθετο, θα θέλαμε όμως να ρωτήσουμε: αφού αποχώρησαν από τον ΣΥΡΙΖΑ, γιατί παραμένουν σε τόσο υψηλές θέσεις ευθύνης στη συριζαίικη περιφερειακή αρχή, η οποία μάλιστα διοικείται από ένα από τα πιο δεξιά (και όχι μόνο) στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ; Εκτός αν έχουν την άποψη ότι η περιφερειακή διοίκηση ασκεί… αριστερή πολιτική. Σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να μας το πουν ανοιχτά.
♦ Χάρη στον Χάρη Θεοχάρη, που κολυμπάει στο Ποτάμι (φτιάξαμε και ρίμα!), πληροφορηθήκαμε ότι παρών στην πρόσφατη συνάντηση Τσακαλώτου-Ντεϊσελμπλούμ ήταν και ο Γκλεν Κιμ, πρώην διευθύνων σύμβουλος της Lehman Brothers, που απ' ό,τι φαίνεται εξακολουθεί να είναι σύμβουλος του Τσακαλώτου (είχε χρησιμοποιηθεί και την περίοδο της διαπραγμάτευσης πριν το Μνημόνιο-3). Το Γραφείο Τύπου του υπουργείου Οικονομικών, όμως, φρόντισε να τραβήξει μια καλή ψαλιδιά και να εξαφανίσει τον αμερικανοκορεάτη τραπεζίτη από τη φωτογραφία! Γιατί ντρέπονται να τον δείξουν;
♦ «Δεν θα σχολιάσω, μιλάει από μόνο του. Οι συνεδριάσεις ήταν εμπιστευτικές και κεκλεισμένων των θυρών. Δεν θα πω περισσότερα». Ετσι απάντησε ο ο αναπληρωτής εκπρόσωπος του γερμανικού υπουργείου Οικονομικών Γιουργκ Βαϊσγκέρμπερ σε δημοσιογραφική ερώτηση για τη δήλωση Μπαρουφάκη ότι μαγνητοφωνούσε τις συνεδριάσεις του Eurogroup. Εμάς μας ακούστηκε σαν μπηχτή για τον Τσίπρα και όχι για τον τέως υπουργό του.