♦ Δήλωσε ο Τσίπρας: «Μετά και τις επαφές μου στο εξωτερικό διαμορφώνω μια πλήρη άποψη για τις ολιγωρίες, τις αδυναμίες και τα συμφέροντα που επιχείρησαν να διαμορφώσουν το πλέγμα των νόμων του μνημονίου». Ποιες ήταν οι επαφές του στο εξωτερικό; Ο Μελανσόν στη Γαλλία, ο Γκίζι στη Γερμανία και ο σοσιαλδημοκράτης Γκάμπριελ στη Γερμανία, που τον αντιμετώπισε σαν αυστηρός διευθυντής σχολείου («κάλεσα τον κ. Τσίπρα για να του πω…»). Με κυβερνητικούς παράγοντες ή έστω θεσμικούς παράγοντες της ΕΕ δεν συναντήθηκε. Ούτε καν με παράγοντες κυβερνητικών κομμάτων ή αξιωματικών αντιπολιτεύσεων (πλην του σοσιαλδημοκράτη Γκάμπριελ στη Γερμανία). Ποια «πλήρη άποψη» διαμόρφωσε, λοιπόν, όταν με τον Μελανσόν και τον Γκίζι έχει συναντηθεί άπειρες φορές μέχρι τώρα και δεν είχαν τίποτα καινούργιο να του πουν, αφού αποτελούν ασήμαντες πολιτικές δυνάμεις στις χώρες τους; Καμία απολύτως. Λέει, όμως, την παπαριά, για να δείξει πως τάχα αλώνισε την Ευρώπη, έκανε σημαντικές επαφές και σχημάτισε πια πλήρη εικόνα για το πώς διαμορφώθηκαν οι νόμοι του Μνημόνιου. Κάποια κόμπλεξ δεν κρύβονται με τίποτα.
♦ Δήλωσε ο Τσίπρας, μετά τη συνάντησή του με τον Ρουπακιώτη: «Ανοίγει ένας δρόμος, όχι επειδή εμείς είμαστε οι σωτήρες, αλλά επειδή ο ελληνικός λαός παίρνει τις τύχες στα χέρια του». Επειδή η συνάντηση με τον υπηρεσιακό υπουργό αφορούσε το θέμα των συλλογικών συμβάσεων, καθώς και της μείωσης μισθών και συντάξεων, να υποθέσουμε ότι κι αυτό το θέμα το πήρε στα χέρια του ο ελληνικός λαός; Πόσοι μαζεύτηκαν στο κάλεσμα των ΣΥΡΙΖΑίων (και όχι μόνο) συνδικαλιστών για το φλέγον αυτό θέμα, μια μέρα πριν τη συνάντηση Τσίπρα-Ρουπακιώτη; Ούτε χίλιοι! Τι μένει, σύμφωνα με τη λογική Τσίπρα; Ο σωτήρας ΣΥΡΙΖΑ!
♦ Σε δουλειά να βρισκόμαστε. Δελτίο Τύπου δύο ολόκληρων παραγράφων έστειλε η Κοινωνική Συμφωνία για να μας πει ότι αντιπροσωπεία της συναντήθηκε με αντιπροσωπεία των Οικολόγων-Πρασίνων. Μας έδωσε τα ονόματα των συναντηθέντων, μας είπε ότι το θέμα ήταν η πρόταση της ΚΣ για «ανάγκη συνεννόησης και συστράτευσης όλων των γνήσια προοδευτικών δυνάμεων ώστε να μπορέσουν να μετουσιώσουν σε πολιτική πράξη την απαίτηση της κοινωνίας για προοδευτική διακυβέρνηση», αλλά για το αποτέλεσμα δεν μας είπε τίποτα. Προφανώς επειδή ήταν τζίφος…