♦ Διέψευσαν οι νεοναζί της ΧΑ ότι ο φύρερ τους Μιχαλολιάκος είναι ιδιοκτήτης του μπουρδελοξενοδοχείου στη Λιοσίων, στο ύψος της πλατείας Αττικής. «Ιδιοκτήτες είναι μια οικογένεια Βορειοηπειρωτών», έγραψαν στην ανακοίνωση που εξέδωσαν. Για την ταμπακέρα, όμως, δεν είπαν τίποτα. Πώς γίνεται και στο ΦΕΚ του 2007, στο οποίο ανακοινώνεται η δημιουργία της εταιρίας που κατέχει το εν λόγω «ξενοδοχείο», ως πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος εμφανίζεται ο κουνιάδος του Μιχαλολιάκου και ως μέλη του ΔΣ ο ίδιος ο φύρερ και η σύζυγός του; Ποια ακριβώς είναι η σχέση τους με τους «βορειοηπειρώτες ιδιοκτήτες»;
♦ Επί τη ευκαιρία, πρέπει να σημειώσουμε ότι η πιο έξυπνη κίνηση που έκαναν οι νεοναζί ήταν η απόφασή τους να μην εμφανιστούν σε καμία τηλεοπτική ή ραδιοφωνική εκπομπή. Ξέρουν πολύ καλά ότι σε μια εκπομπή θα γίνονταν τα αποκαλυπτήριά τους, ενώ τώρα έχει δημιουργηθεί μια μυθική αχλύ γύρω τους. Ελάχιστοι γνωρίζουν τι ακριβώς είναι, πώς είναι, τι λένε. Τους αβαντάρισαν και τα ΜΜΕ με τους γκαλοπατζήδες τόσο καιρό τώρα, οπότε η «ανωνυμία» είναι το μοναδικό όπλο που διαθέτουν.
♦ Ποια ήταν η μεγαλύτερη προεκλογική γκέλα του Τσίπρα; Αυτά που είπε περί ψήφου ανοχής από τον Καμμένο, την οποία δε θ’ αρνηθεί ο ΣΥΡΙΖΑ, αν πάρει την εντολή σχηματισμού κυβέρνησης. Τον έσκισαν τα ΜΜΕ μόλις το εκστόμισε, παγιδευμένος στη λογική της «κυβέρνησης της Αριστεράς». Διότι, ανεξάρτητα από το πώς προσπάθησαν οι Συνασπισμένοι να το δικαιολογήσουν εκ των υστέρων, όλοι γνωρίζουν ότι ακόμα και η ψήφος ανοχής δίνεται κατόπιν προσυνεννόησης των κομμάτων. Πανέτοιμοι και οι Πασόκοι, έγραψαν μια δήλωση της Φώφης, η οποία έσπευσε να την κάνει. «Αρα, οι Ελληνες ξέρουν τι έχουν μπροστά τους και μπορούν να διαλέξουν», κατέληγε με νόημα η δήλωση της Φώφης.
♦ Ο Σαμαράς από τη μεριά του βρήκε ευκαιρία να χτυπήσει τον Καμμένο, ενεργοποιώντας τα παραδοσιακά ανακλαστικά των δεξιών ψηφοφόρων. «Οι μάσκες έπεσαν, έκλεισε η συμφωνία Καμμένου-Τσίπρα», σχολίασε η Συγγρού.
♦ Γιατί την πάτησε τόσο χοντρά ο Τσίπρας; Γιατί έπεσε στην παγίδα του άκρατου πολιτικού αμοραλισμού με τον οποίο διεξήγαγε αυτή την εκλογική μάχη ο ΣΥΡΙΖΑ. Επιλέγοντας σαν κεντρική γραμμή το ότι η «κυβέρνηση της αριστεράς» είναι «ρεαλιστικός στόχος», έπρεπε να βάλουν στο κόλπο και ενδεχόμενη ψήφο ανοχής από τον Καμμένο, για να πείσουν για τη ρεαλιστικότητα του στόχου τους.
♦ Δίστηλο άρθρο έγραψε ο Αρούλης ο Σπηλιωτόπουλος στον «Επενδυτή» του προηγούμενου Σαββάτου και σ’ αυτό δεν υπάρχουν ούτε μια φορά οι λέξεις «ΝΔ» και «Α-ντώνης Σαμαράς». Ζητά ψήφο μόνο για τον εαυτό του απ’ όσους βλέπουν σ’ αυτόν «αυτό που με το πολιτικό μου στίγμα όλα αυτά τα χρόνια πρεσβεύω: συνέπεια θέσεων και αρχών»!
♦ Πόσες μηνύσεις και αγωγές έχει (ανακοινώσει ότι θα) κάνει ο Καμμένος; Χάσαμε τον αριθμό. Τι σημαίνει αυτό; Οτι τον ξεφλούδισαν βιαίως και σε πολύ σύντομο χρόνο.