♦ Αλλος ένας που υποφέρει ενώ ξεσκίζει τον ελληνικό λαό: «Καμιά φορά εκμυστηρεύομαι στους συναδέλφους μου ότι υποφέρω όταν σκέφτομαι με πόσο μικρό εισόδημα είναι υποχρεωμένοι οι Ελληνες να πληρώσουν τα χρέη τους» (ο Ζαν-Κλοντ Γιού-νκερ στο «Βήμα»). Συντρόφια, το δούλεμα πάει σύννεφο. Κάτι πρέπει να κάνουμε.
♦ Μεζονέτα 250 τ.μ. στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου, απέναντι από την πύλη του Αδριανού, με ενοίκιο 9.100 ευρώ το μήνα (!) νοίκιασε το ΔΝΤ για τα στελέχη του. Κάμερες, συστήματα ασφαλείας και μπράβοι θα το φυλάνε σε 24ωρη βάση. Κι όλ’ αυτά, όπως καταλαβαίνετε, θα βγουν από τη δική μας τσέπη. Και κάτι που δεν πέρασε απαρατήρητο: στο συμβόλαιο υπάρχει όρος για δυνατότητα παράτασής του για άλλα δυο χρόνια μετά το 2013! Να μη τρέχουν να ψάχνουν άλλο φρούριο οι άνθρωποι.
♦ Πήγαν και οι ΟΝΝΕΔίτες να κάνουν… opengov και την πάτησαν. Προκήρυξαν διαγωνισμό για νέο λογότυπο και δεσμεύτηκαν ότι τα καλύτερα τρία θα τα επέλεγε το κοινό. Συνεννοήθηκαν κάποιοι μέσα από το twitter, μάζεψαν κι άλλους και για πλάκα επέλεξαν τα τρία χειρότερα, οπότε οι ΟΝΝΕΔίτες αποφάσισαν να τα αποσύρουν. Πρέπει να το ξέρεις το άθλημα για να το παίξεις.
♦ Διάλογος από συνέντευξη του Παπακωνσταντίνου στη Real News: «ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Να περιμένουμε κάτι για τους μικροσυνταξιούχους και τα χαμηλότερα κοινωνικά στρώματα, όπως σας είχε ζητήσει από την ΔΕΘ ο Πρωθυπουργός; Γ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ: Ναι και θα γίνει αμέσως μόλις το επιτρέψουν τα μεγέθη του Προϋπολογισμού». O δημοσιογράφος δεν επανήλθε ρωτώντας το αυτονόητο: «Δηλαδή, πότε; Θα γίνει το 2011;». Σαν καλό παπαγαλάκι, δεν ήθελε να φέρει τον υπουργό στη δύσκολη θέση να απαντήσει ότι για το 2011 «δεν το επιτρέπουν τα μεγέθη του προϋπολογισμού». Αφησε την κυβερνητική προπαγάνδα να παίζει το παιχνίδι της καλλιέργειας φρούδων ελπίδων.
♦ Στην ίδια συνέντευξη, ο Παπακωνσταντίνου χαρακτήρισε «υποκριτική» τη συζήτηση για όσα ο ίδιος είπε μετά τις δηλώσεις Γιούνκερ («έδειξε» τον Καραμανλή, ενώ ο Γιούνκερ αναφερόταν στον Παπανδρέου) και κατηγόρησε τη ΝΔ ότι «βασίζει τις πολιτικές της στο ψέμα και την παραπλάνηση» και «υποτιμά τη νοημοσύνη όλων μας». Δηλαδή, αυτός έκανε τη γουρουνιά, αυτός επέλεξε να μην καθαρίσει το θέμα με μια ψευτο-αυτοκριτική, βγαίνει κι από πάνω.
♦ «Δεν υπάρχουν μειώσεις μισθών μέσα στο προσχέδιο του Προϋπολογισμού», διαβεβαίωσε ο Σαχινίδης από το πρωινάδικο της ΝΕΤ. Για κατάργηση και μειώσεις επιδομάτων τα μάσησε: «Εχουμε ξεκινήσει έναν διάλογο. Στόχος μας είναι να εξορθολογήσουμε το σύστημα αυτό, το οποίο είναι στρεβλό». Πόσο μπορεί να κρατήσει το παιχνίδι με τις λέξεις; Ενα, δυο μήνες ακόμη;
♦ «Και να αλλάξει η κυβέρνηση, δεν θα αλλάξει το Μνημόνιο», δήλωσε ο περιβόητος Γιούνκερ. Δεν περιμέναμε να μας το πει αυτός για να το μάθουμε, αλλά –όπως και να το κάνουμε– έχει μια αξία η επισήμανσή του, ιδιαίτερα στο προεκλογικό κλίμα των ημερών.