Στις 3 Οκτώβρη του 2008 ο Γ. Αλογοσκούφης έδωσε στη δημοσιότητα σχέδιο Κοινής Υπουργικής Απόφασης, με την οποία καταργούνται μεν οι τρεις Γνωμοδοτήσεις 26/1998, 17/2002, 46/2002 του Γνωμοδοτικού Συμβουλίου Δημοσίων Κτημάτων και Ανταλλάξιμης Περιουσίας (ΓΣΔΚΑΠ) και οι τρεις υπουργικές αποφάσεις των υφυπουργών Οικονομικών Γ. Δρυ (το 1999) και Απ. Φωτιάδη (το 2002 και 2003), με τις οποίες έγιναν αποδεκτές αυτές οι Γνωμοδοτήσεις. Ομως, δεν καταργεί τις αποφάσεις των υπουργών της κυβέρνησης της ΝΔ.
Αυτό δε γίνεται τυχαία. Ο Γ. Αλογοσκούφης θέλει προφανώς να χρεώσει το σκάνδαλο της Μονής Βατοπεδίου στις κυβερνήσεις του ΠΑΣΟΚ και να αφήσει ανοιχτά μια σειρά σπουδαία ζητήματα με σκοπό να μπλέξει το δημόσιο σε μια χρονοβόρα και δαπανηρή δικαστική περιπέτεια με τη Μονή Βατοπεδίου.
Ο Π. Δούκας ως υφυπουργός Οικονομικών υπέγραψε το 2004 δύο αποφάσεις με τις οποίες έγινε αποδεκτή η Γνωμοδότηση 26/2004 του ΓΣΔΚΑΠ, με την οποία κρίθηκε ότι δεν χρειάζεται να ξανακριθούν οι Γνωμοδοτήσεις του 26, 17 και 46 και ένα πρακτικό του ΝΣΚ, με το οποίο έγινε δεκτό το αίτημα της Μονής Βατοπεδίου να μη βγάλει απόφαση το Πρωτοδικείο Κομοτηνής (στο οποίο είχε καταφύγει η Μονή με στόχο να κατοχυρώσει την απόφαση Φωτιάδη, με την οποία γινόταν δεκτή η αγωγή της για τη διεκδίκηση της κατοχής της Βιστωνίδας).
Ο Ε. Μπασιάκος υπέγραψε δύο τουλάχιστον αποφάσεις, μία το Γενάρη του 2005 και μία τον Ιούλη του 2006, με τις οποίες δινόταν εντολή στην Κτηματική Εταιρία του Δημοσίου (ΚΕΔ) να μεταβιβάσει ακίνητα-φιλέτα του ελληνικού δημοσίου, προκειμένου να πάρει τη λίμνη Βιστωνίδα, μια νησίδα σ’ αυτή και παραλίμνιες εκτάσεις, που ανήκαν πάντα στο ελληνικό δημόσιο. Στην ουσία, η Μονή Βατοπεδίου πήρε τα φιλέτα χωρίς να δώσει τίποτα στο δημόσιο. Τη δεύτερη απόφαση (του Ιούλη του 2006) συνυπέγραψε και ο υφυπουργός Οικονομικών Π. Δούκας. Δεν γνωρίζουμε πόσες ακόμη αποφάσεις υπέγραψαν οι υπουργοί της ΝΔ.
Γιατί ο Γ. Αλογοσκούφης δεν κατήργησε και τις αποφάσεις των υπουργών της ΝΔ; Μήπως για να κάνει προπαγανδιστικό παιχνίδι και να παρουσιάσει το σκάνδαλο της Μονής Βατοπεδίου ως σκάνδαλο των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ; Μέχρι τη στιγμή που γράφεται αυτό το σχόλιο τέτοιο κυβερνητικό παιχνίδι δεν έγινε. Πώς θα μπορούσε να γίνει, άλλωστε, από τη στιγμή που έχει γίνει ευρέως γνωστό, ότι το σκάνδαλο ήταν δικομματικό; Κατά τη γνώμη μας, η κυβέρνηση δεν κατήργησε τις αποφάσεις των δικών της υπουργών για να μπει το δημόσιο σε μια δαπανηρή και μακρόχρονη δικαστική περιπέτεια με τη Μονή Βατοπεδίου και να της δώσει τη δυνατότητα να διεκδικήσει ξανά, κάποια χρονική στιγμή, την κυριότητα της Βιστωνίδας. Εάν πραγματικά η κυβέρνηση της ΝΔ ήθελε να κλείσει οριστικά το κεφάλαιο με το ιδιοκτησιακό της Βιστωνίδας, μπορούσε και μπορεί να βάλει τον υπουργό Γεωργίας να υπογράψει τη γνωμοδότηση 111/2000 της Ολομέλειας του ΝΣΚ, με την οποία αναγνωρίζεται ότι η Μονή Βατοπεδίου δεν είχε ποτέ την κυριότητα της Λίμνης Βιστωνίδας, που ανήκε πάντοτε στο δημόσιο. Το έχουμε ξαναγράψει, ότι και οι υπουργοί του ΠΑΣΟΚ, εάν ήθελαν να κλείσουν οριστικά το δρόμο στη Μονή Βατοπεδίου που διεκδικούσε τη Βιστωνίδα, δεν είχαν παρά να κάνουν δεκτή αυτή τη Γνωμοδότηση του ΝΣΚ.
Στο δελτίο Τύπου που εξέδωσε για να αναγγείλει την ΚΥΑ, ο Γ. Αλογοσκούφης παραδέχεται ότι το ελληνικό δημόσιο θα απαιτήσει από τη Μονή Βατοπεδίου τόσο τα ακίνητα της Λίμνης Βιστωνίδας όσο κι αυτά που ανταλλάχθηκαν μέσω αυτών και με δικαστικούς αγώνες!