Ακουγες χθες τα κανάλια, ιδιαίτερα τα κρατικά, και σου ερχόταν να σπάσεις την τηλεόραση: «χαμός από τους πολίτες που εγγράφονται για να πάρουν το market pass», «τόσες εκατοντάδες χιλιάδες έσπευσαν να εγγραφούν την πρώτη μέρα». Και ήταν πρώτη είδηση ο «χαμός».
Το σύνθημα το είχε δώσει ο ίδιος ο Μητσοτάκης, που πήγε χθες στη Βουλή για να εκφωνήσει έναν προεκλογικό δεκάρικο και να φύγει: «Επειδή μας κατηγορούσε η Αντιπολίτευση ότι όλα αυτά είναι ψίχουλα τα οποία δεν ενδιαφέρουν τους πολίτες, έχουν ήδη ξεπεράσει τις 700.000 οι αιτήσεις για συμμετοχή στο market pass… (Χειροκροτήματα από την πτέρυγα της Νέας Δημοκρατίας) …και εκτιμώ ότι ο αριθμός αυτός θα αυξηθεί πολύ περισσότερο τις επόμενες μέρες».
Επειδή οι άνθρωποι γράφτηκαν για να πάρουν αυτό το αισχρό βοήθημα (η εγγραφή έχει ημερομηνία λήξης και γίνεται με τον τελικό αριθμό του ΑΦΜ), σημαίνει ότι αισθάνονται ευτυχισμένοι και ευγνώμονες στον Μητσοτάκη; Πολλά ή λίγα (ελάχιστα εν προκειμένω), δικά τους λεφτά είναι, από τον ΦΠΑ που έχουν ήδη πληρώσει προέρχονται, θα τα πάρουν.
Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι έχουν χάσει την αξιοπρέπειά τους, ότι απέκτησαν τη συνείδηση του ζήτουλα. Η ιστορία αυτού του τύπου των επιδομάτων την τελευταία δεκαετία το επιβεβαιώνει. Το 2014, οι Σαμαροβενιζέλοι έβαλαν τον υπουργό Οικονομικών Στουρνάρα να μοιράσει πασχαλιάτικα πεντακοσάρικα στους αναξιοπαθούντες, νομίζοντας ότι μ’ αυτά θα κερδίσουν τις ευρωεκλογές. Οχι μόνο δεν τις κέρδισαν, αλλά σε εκείνες τις εκλογές (Μάης 2014) η ΝΔ βρέθηκε τέσσερις μονάδες κάτω από τον ΣΥΡΙΖΑ, το δε ΠΑΣΟΚ (η «Ελιά» του Βενιζέλου) μετά βίας έπιασε 8%. Δεν υπήρχε κανένας, στην Ελλάδα και στις ιμπεριαλιστικές πρωτεύουσες, που να μην ήταν πεπεισμένος ότι στις επόμενες βουλευτικές εκλογές η διαφορά υπέρ του ΣΥΡΙΖΑ θα μεγάλωνε.
Το 2019, ο ΣΥΡΙΖΑ θέσπισε την περιβόητη «13η σύνταξη», ύψους έως 500 ευρώ, νομίζοντας ότι θα γυρίσει το παιχνίδι. Εχασε απανωτά –και μεμεγάλη διαφορά- τις ευρωεκλογές, τις εκλογές σε δήμους και περιφέρειες και τις βουλευτικές εκλογές.
Οι ψηφοφόροι πήραν τα επιδόματα, και το 2014 και το 2019, αλλά κάθε άλλο παρά ευγνώμονες αισθάνθηκαν προς τις κυβερνήσεις. Περισσότερο θύμωσαν, γιατί αντιλήφθηκαν την κοροϊδία: όταν σου έχουν κόψει δυο συντάξεις το χρόνο, έχεις να πάρεις αύξηση από το 2019, σου έχουν πετσοκόψει και με άλλους τρόπους τη σύνταξη και σε έχουν βγάλει και χρεωμένο με την «προσωπική διαφορά» του νόμου Κατρούγκαλου, πώς να μην αισθανθείς ότι σε κοροϊδεύουν όταν βαφτίζουν «13η σύνταξη» ένα επίδομα; Θύμωσαν, γιατί αισθάνθηκαν προσβεβλημένη, από την προσπάθεια υποτίμησης της νοημοσύνης τους και την ευθεία προσβολή της αξιοπρέπειάς τους. Και έβγαλαν το θυμό τους στην κάλπη.
Γιατί να γίνει κάτι διαφορετικό τώρα με το άθλιο επίδομα φιλανθρωπίας του Μητσοτάκη, που θυμίζει την παράδοση στα βαφτίσια πριν από πολλές δεκαετίες, όταν ο νονός και ο παππούς του βρέφους έβγαιναν από την εκκλησιά και πετούσαν πενταροδεκάρες στα πιτσιρίκια που βούταγαν στο χώμα για να προλάβουν να πάρουν κάτι. Οχι, δεν έχασαν την αξιοπρέπειά τους οι άνθρωποι που γράφονται για να πάρουν το market pass (όπως και τα άλλα pass) στο παρελθόν. Γράφονται για να πάρουν δικά τους λεφτά, έστω και ψίχουλα, και ταυτόχρονα βλαστημούν τον Μητσοτάκη που χαμογελώντας αυτάρεσκα και ειρωνικά τούς λέει ότι τους επιστρέφει τον πληθωρισμό για τα βασικά οικογενειακά τους έξοδα.
Ναι, το επανέλαβε και χθες, επιζητώντας ένδειξη ευγνωμοσύνης στην κάλπη: «Νιώθουμε, ακούμε και προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο. Και δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι το συγκεκριμένο νομοσχέδιο έρχεται ταυτόχρονα με την υλοποίηση του market pass που θα καλύπτει το 10% όλων των βασικών μηνιαίων εξόδων πρακτικά κάθε ελληνικής οικογένειας για το επόμενο εξάμηνο. (Χειροκροτήματα από την πτέρυγα της Νέας Δημοκρατίας) Είναι ένα ακόμα σημαντικό –πιστεύω- ανάχωμα της Πολιτείας απέναντι στο διεθνές κύμα ακρίβειας, ιδίως στα τρόφιμα. Να επαναλάβω κάποια ενδεικτικά παραδείγματα. Μια τετραμελής οικογένεια, η οποία πληροί τις προϋποθέσεις και υπολογίζουμε ότι θα κάνει μηνιαίες αγορές 520 ευρώ, θα λαμβάνει 52 ευρώ μηνιαία ενίσχυση σε χρεωστική κάρτα. Σε ένα μονομελές νοικοκυριό που εκτιμούμε ότι οι αγορές του είναι περί τα 220 ευρώ θα του καταβληθούν 22 ευρώ»!
Για σκεφτείτε το λίγο. Αν σε μια τετραμελή οικογένεια εργάζονται και οι δύο γονείς μ’ ένα μέσο μισθό, τότε τον ένα μισθό τον βάζουν στην άκρη. 520 ευρώ όλα τα βασικά έξοδα, βάλτε και το ενοίκιο, βάλτε και άλλα ψιλοέξοδα, ο ένας μισθός περισσεύει για αποταμίευση. Αντε να μην είναι ένας μισθός, είναι οπωσδήποτε μισός! Ενα πεντακοσάρικο καβάτζα στην τράπεζα, ένα εξαχίλιαρο το χρόνο, εξήντα χιλιάρικα σε μια δεκαετία! Τι φωνάζετε, αχόρταγοι;
Είναι βέβαιο πως άνθρωποι σαν τον Μητσοτάκη δεν έχουν πατήσει ποτέ σε σούπερ μάρκετ ή λαϊκή. Εχουν υπηρέτες γι’ αυτές τις δουλειές. Εδώ ο πατέρας του έλεγε πως είχε ανθρώπους σε διάφορες πόλεις της χώρας, που του έστελναν τα πιο φρέσκα και εκλεκτά προϊόντα στην εποχή τους. O δε Κούλης είχε πάρει κάτι τηλεφωνικά κέντρα, κάτι κομπιούτερ και άλλο εξοπλισμό από τη Siemens και είχε «ξεχάσει» να τα ξοφλήσει. Το «θυμήθηκε» όταν ξέσπασε το σκάνδαλο με τις μίζες και τα «δωράκια» του Χριστοφοράκου σε διάφορους αστούς πολιτικούς.
Αυτός δεν έχει ιδέα τι χρειάζεται μια οικογένεια για να ζήσει, αλλά σίγουρα στο κυβερνητικό επιτελείο υπάρχουν άνθρωποι που ξέρουν. Ξέρουν πως για μια τετραμελή οικογένεια 520 ευρώ δεν φτάνουν «ούτε για ζήτω». Το ότι επέλεξαν να προβούν σ’ αυτή την αθλιότητα, να ισχυρίζονται δηλαδή ότι επιστρέφουν στις λαϊκές οικογένειες το 10% των βασικών της εξόδων για ένα εξάμηνο, δείχνει ότι… στέρεψαν από ιδέες. Και πώς να μην στερέψουν, όταν υπηρετούν μια άγρια νεοφιλελεύθερη πολιτική, που προστατεύει την εκτίναξη της κερδοσκοπίας των καπιταλιστών (αφού δε δίνει αυξήσεις στους εργαζόμενους) και παράλληλα προστατεύει την άγρια κερδοσκοπία του αστικού κράτους με τον ΦΠΑ και τους ειδκούς φόρους κατανάλωσης;
Oταν ανακοινώθηκε αυτή η αθλιότητα, από τον ίδιο τον Μητσοτάκη, εν είδει μποναμά για τη νέα χρονιά, γράψαμε:
Κοινωνιολογικά μιλώντας, η λεγόμενη κοινωνική πολιτική μετατρέπεται σε προνοιακή πολιτική. Σου ρίχνω το μισθό και τη σύνταξη στα τάρταρα, σε κλέβω κι από πάνω με τη δημοσιονομική πολιτική που στηρίζεται στους έμμεσους φόρους και μοιράζω κάποια κουπόνια με λογική πρόνοιας για τους αναξιοπαθούντες. Η προνοιακή πολιτική, άλλοτε, αφορούσε μόνο μικρά τμήματα του πληθυσμού, τους ανθρώπους που είχαν πέσει σε έσχατη ένδεια, ενώ η πλειοψηφία μπορούσε να επιβιώνει με το μισθό και τη σύνταξη. Πλέον, η προνοιακή πολιτική αφορά τη συντριπτική πλειοψηφία των εργαζόμενων και των συνταξιούχων και το γεγονός αυτό συνιστά και πλήγμα στην ταξική συνείδηση, γιατί δείχνει πως η εργατική τάξη δεν μπορεί να υπερασπιστεί ούτε τα στοιχειώδη, ούτε τη δυνατότητα επιβίωσης.
Το περιβόητο food pass ή market pass ή όπως αλλιώς το ονομάσουν, για να αποφύγουν να το ονομάσουν κουπόνι σίτισης (όρος που παραπέμπει στη ναζιφασιστική κατοχή και στα χρόνια του μοναρχοφασισμού μετά την απελευθέρωση), πλήττει τον πυρήνα της αξιοπρέπειας του λαού μας, των εργαζόμενων και συνταξιούχων που με τη δουλειά τους δημιούργησαν και δημιουργούν ό,τι υπάρχει σ’ αυτόν τον τόπο (και ό,τι έχει εξαχθεί ως κέρδος στο εξωτερικό ή έχει παρκαριστεί σε ξένες τράπεζες και funds). Αφορά το φαγητό, τον πιο στοιχειώδη όρο επιβίωσης.
Είναι εξ ορισμού μια πολιτική αθλιότητα της κυβέρνησης Μητσοτάκη. Την ώρα που τα κρατικά ταμεία έχουν παραφουσκώσει από τον ΦΠΑ, λόγω της εφαρμογής των ίδιων υψηλών συντελεστών σε τιμές που έχουν εκτοξευτεί λόγω του πληθωρισμού (4 δισ. ευρώ παραπανίσιος ΦΠΑ το 2022!), την ώρα δηλαδή που τον λαό δεν τον καταληστεύουν μόνο οι καπιταλιστές με την αχαλίνωτη κερδοσκοπία, αλλά και το ίδιο το κράτος με τους αυξημένους έμμεσους φόρους, έρχονται και παριστάνουν τους μεγάλους φιλάνθρωπους μοιράζοντας άθλια κουπόνια σίτισης.
22 ευρώ το μήνα για τους ανύπαντρους, 32 ευρώ για τα ζευγάρια χωρίς παιδιά, 42 ευρώ για τα ζευγάρια με ένα παιδί, 52 ευρώ για τα ζευγάρια με δύο παιδιά (εφόσον πληρούν τα εισοδηματικά και περιουσιακά κριτήρια). Κάντε μόνοι σας το λογαριασμό: τι μπορεί να αγοράσει ένας ανύπαντρος ή μια ανύπαντρη εργαζόμενη, ένας χήρος ή μια χήρα συνταξιούχος με 73 λεπτά την ημέρα! Τι μπορεί να αγοράσει ένα ζευγάρι χωρίς παιδιά με 1 ευρώ και 7 λεπτά την ημέρα! Τι μπορεί να αγοράσει ένα ζευγάρι με ένα παιδί με 1,40 την ημέρα! Τι μπορεί να αγοράσει ένα ζευγάρι με δύο παιδιά με 1,73 την ημέρα!
Ακόμη και στην παρουσίαση –με γκεμπελίστικο τρόπο- του κουπονιού σίτισης από τον Μητσοτάκη, η ταξική μεροληψία ήταν ξέχειλη. Θα φορολογήσουν, είπε, με 33% τα υπερκέρδη των διυλιστηρίων και θα βγάλουν 650 εκατομμύρια, με τα οποία θα μοιράσουν αυτά τα άθλια κουπόνια σίτισης για έξι μήνες, από τον Φλεβάρη μέχρι τον Ιούλη του 2023 (μέχρι να τελειώσουν με τις εκλογές). Αν το 33% των υπερκερδών των διυλιστηρίων είναι 650 εκατομμύρια ευρώ, τότε το 67% των υπερκερδών, που θα μείνει στα διυλιστήρια, μας κάνει περισσότερο από 1,3 δισ. ευρώ!
Δυο καπιταλιστικές φαμίλιες, Λάτση και Βαρδινογιάννη, θα βγάλουν τα διπλάσια απ’ αυτά που θα μοιράσει το αστικό κράτος με τη μορφή κουπονιών σίτισης στο 85% του πληθυσμού (ο Μητσοτάκης μίλησε για 85%)! Προσέξτε: όταν μιλάμε για υπερκέρδη, μιλάμε για κέρδη πάνω απ’ αυτά που θα έβγαζαν χωρίς το κερδοσκοπικό ράλι με τις τιμές των καυσίμων. Δηλαδή -πάντα σύμφωνα με όσα είπε ο Μητσοτάκης- οι καπιταλιστικές φαμίλιες Λάτση και Βαρδινογιάννη, κερδοσκοπώντας ασύστολα, άρπαξαν από τον ελληνικό λαό 2 δισ. ευρώ και ο… φιλεύσπαχνος Μητσοτάκης τους παίρνει τα 650 εκατ. για να μοιράσει κουπόνια σίτισης στα θύματα της κερδοσκοπίας τους, αφήνοντάς τους τα υπόλοιπα και ευχόμενος «σε καλή μεριά»!
Φυσικά, τα υπερκέρδη των πετρελαιάδων είναι πολύ πάνω από τα 2 δισ. που παραδέχτηκε ο Μητσοτάκης, αλλά και αυτό τον «μαϊμουδισμένο» προς τα κάτω αριθμό να δεχτούμε, έχουμε και πάλι μια νόμιμη ληστεία, μια καθαρά γκανγκστερική πολιτική. Κι ο Μητσοτάκης ζητάει από τον ελληνικό λαό να τον δοξάσει, εξασφαλίζοντάς του δεύτερη κυβερνητική θητεία.
Από τότε που άρχισαν τα φιλανθρωπικού τύπου επiδόματα τύπου pass, επαναλαμβάνουμε την ίδια έκκληση. Θα την επαναλάβουμε για μια φορά ακόμη:
Τα φιλανθρωπικά φιλοδωρήματα του Μητσοτάκη όχι μόνο δεν ανακόπτουν τη νέα (μετά τη δεκαετία των Μνημονίων) βίαιη φτωχοποίηση της εργατικής τάξης και των άλλων εργαζόμενων στρωμάτων, αλλά δεν μπορούν καν να την σκεπάσουν.
Η αποδοχή της λογικής των φιλανθρωπικών φιλοδωρημάτων, η παθητική παρακολούθηση του κάθε Μητσοτάκη, του κάθε Σκρέκα και του κάθε Γεωργιάδη να μοιράζουν χάντρες και καθρεφτάκια, αντιμετωπίζοντάς μας όπως αντιμετώπιζαν οι ευρωπαίοι αποικιοκράτες τους ιθαγενείς της Αφρικής, είναι παραδοχή της ήττας και παράδοση στην ηττοπάθεια. Σημαίνει συνείδηση άθλιων επαιτών και όχι περήφανων παραγωγών του κοινωνικού πλούτου.
Ε, όχι, δεν είμαστε επαίτες. Είμαστε οι μοναδικοί παραγωγοί του κοινωνικού πλούτου. Ο,τι υπάρχει σ’ αυτήν τη χώρα, ό,τι έχει συσσωρευτεί στα χρηματοκιβώτια των καπιταλιστικών μονοπωλίων στο εξωτερικό και στους φουσκωμένους λογαριασμούς ελβετικών τραπεζών και off shore εταιριών εγκατεστημένων σε φορολογικούς παράδεισους, βγήκε από τα δικά μας χέρια, από τη δουλειά μας.
Πρέπει να υπερασπιστούμε τους εαυτούς μας και τις οικογένειές μας από το φυσικό και ηθικό εκφυλισμό. Για να προστατευτούμε από την ακρίβεια, πρέπει να απαιτήσουμε:
- Αυξήσεις άμεσα στους μισθούς και τις συντάξεις.
- Δραστική μείωση των έμμεσων φόρων (ΦΠΑ και Ειδικοί Φόροι Κατανάλωσης)
ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Η ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΓ. Εξίσου άθλιο το γιουσουφάκι της τρόικας, ο Τσακαλώτος, που ανέλαβε να απαντήσει στον Μητσοτάκη για λογαριασμό του ΣΥΡΙΖΑ, το μόνο που βρήκε να αντιτάξει είναι ότι η κυβέρνηση ξεχνά «ότι ο πληθωρισμός στα τρόφιμα έχει αυξηθεί 12,5%. Και είναι κοροϊδία να λέτε για το Food Pass, όταν έχουμε τέτοιες αυξήσεις»! Πέραν του ότι ο πληθωρισμός στα τρόφιμα έχει αυξηθεί πολύ περισσότερο, εκείνο που πρέπει να επισημανθεί είναιν πως ο ΣΥΡΙΖΑ αποδέχεται τη λογική των φιλανθρωπικών βοηθημάτων και απλώς θα τα ήθελε λίγο πιο… πλούσια. Γι’ αυτό και ο Τσακαλώτος δεν είπε λέξη για αύξηση μισθών και συντάξεων.