Εμείς μπορούμε κάλλιστα να καλύψουμε το αίσθημα «ασφάλειας» των νοικοκυραίων, παίρνοντας νέα φασιστικά μέτρα, εντείνοντας την κρατική καταστολή, διεμήνυσε από τη Διεθνή Εκθεση Θεσσαλονίκης ο Καραμανλής. Προσπαθώντας να διεμβολίσει το ΛΑΟΣ, ενόψει των εκλογών, ο Καραμανλής αποκάλυψε το φασιστικό και αποκρουστικό πρόσωπο του κόμματος και της κυβέρνησής του. «Θέλω ακόμη να υπογραμμίσω την ξεχωριστή σημασία που αποδίδουμε στη δημόσια ασφάλεια. Γνώμονάς μας είναι η προστασία της ζωής και βέβαια της ιδιοκτησίας κάθε πολίτη. Αλλά και το δικαίωμά του να βρίσκει ανοιχτούς τους δρόμους, τα σχολεία και τα Πανεπιστήμια. Σχεδιάζουμε ρυθμίσεις απέναντι σε εκδηλώσεις που παραλύουν τα κέντρα των πόλεων. Σχεδιάζουμε επίσης αλλαγή στο Πανεπιστημιακό Ασυλο, ώστε να προσαρμοστεί η λειτουργία των Πανεπιστημίων μας προς τα ισχύοντα στην υπόλοιπη Ευρώπη. Με μια λέξη, για να το κάνουμε καθαρό: Δεν είναι δυνατόν χώροι εκπαίδευσης και Παιδείας να μετατρέπονται σε εστίες ασυδοσίας και εγκληματικότητας» δήλωσε. Και επιβεβαίωσε την πρόθεσή του να κάνει «βήματα πιο προχωρημένα» στη συνέντευξη Τύπου, χτυπώντας με απαγορεύσεις τις διαδηλώσεις στο κέντρο των πόλεων και σχεδιάζοντας (αν κερδίσει στις εκλογές) νέα αλλαγή στο πανεπιστημιακό άσυλο, την κατάργηση του οποίου δρομολόγησε με το νόμο Γιαννάκου.
Ο Καραμανλής διαισθάνεται ότι η ένταση της κρίσης, το φόρτωμά της στις πλάτες της εργατικής τάξης, των εργαζόμενων, η επιβολή των αντιδραστικών μέτρων στην εκπαίδευση, το ξεθεμέλιωμα των δημόσιων Πανεπιστημίων δεν θα είναι εσαεί περίπατος για τη μελλοντική κυβέρνηση του κεφαλαίου, όποια κι αν είναι αυτή. Γι’ αυτό από τώρα φροντίζει να στείλει τα μηνύματά του, προσβλέποντας στα φοβικά αισθήματα, την υποταγή και τη φασιστικοποίηση στρωμάτων του πληθυσμού.