Οπως αναμενόταν, το συμβούλιο πλημμελειοδικών Πειραιά απέρριψε την προσφυγή του Δημήτρη Κουφοντίνα και επικύρωσε την απόφαση του συμβουλίου των Φυλακών Κορυδαλλού που αρνήθηκε και πάλι να του χορηγήσει την άδεια που δικαιούται, μετά από σχεδόν 14 χρόνια εγκλεισμού.
Η απόφαση είναι πολιτική και παίρνεται από «ψηλά». Απλά, και ο Τσίπρας και ο υπουργός Δικαιοσύνης Παρασκευόπουλος κρύβονται πίσω από τα εκτελεστικά όργανα, το τριμελές Συμβούλιο της Φυλακής και ένα ψοφοδεές δικαστικό όργανο που στις πολιτικές υποθέσεις έχει μάθει να εκτελεί πειθήνια εντολές, γράφοντας στα παλιά του τα παπούτσια αυτά που η ίδια η νομοθεσία τους προβλέπει. Η νομοθεσία είναι για τους υποταγμένους ποινικούς και όχι για ανυπότακτους πολιτικούς κρατούμενους, όπως ο Δ. Κουφοντίνας, που επιμένει να είναι επαναστάτης και μέσα στη φυλακή.
Δεν έχουμε δει το φάκελο με τη νέα απόφαση, γνωρίζουμε όμως την προηγούμενη. Απέρριψαν την αίτηση για άδεια επικαλούμενοι τις πολιτικές απόψεις του Κουφοντίνα. Ο επαναστάτης Κουφοντίνας τους απάντησε τότε ως εξής: «Είναι καιρός πλέον το υπουργείο να πάψει να κρύβεται πίσω από τα όργανα της φυλακής και να αναλάβει τις ευθύνες του. Αν θέλει, ας καταργήσει τον νόμο για τις άδειες, ή ας τον τροποποιήσει με τη ρητή διατύπωση ότι, όσο αφορά τους πολιτικούς κρατούμενους “δεν δικαιούνται άδειας“, όπως επίσης και “δεν δικαιούνται δια να ομιλούν“, ας εισαγάγει τέλος έναν νέο 509, ώστε ο εξευτελισμός αυτής της “αριστεράς“ να γίνει τέλειος. Οσο με αφορά, τη μόνη δήλωση που μπορώ να υποβάλω είναι ότι δεν πρόκειται να υπογράψω ποτέ δήλωση μετάνοιας, ούτε δήλωση αποκήρυξης των ιδεών μου». Είμαστε σίγουροι ότι τα ίδια θα τους πει και πάλι.