Μετά τη νυχτερινή εισβολή τεράστιας αστυνομικής δύναμης στις φυλακές Κορυδαλλού, για να διεξάγει ένα νυχτερινό πογκρόμ με ύβρεις, προπηλακισμούς, ακόμα και ξυλοδαρμούς κρατούμενων (δείτε στη σελίδα 11), η επιχείρηση «νόμος και τάξη», με την οποία ο υπουργός Δικαιοσύνης Ν. Παρασκευόπουλος και ο πρωθυπουργός Α. Τσίπρας δίνουν τα διεπιστευτήριά τους στον δεξιό, ακροδεξιό και φασιστικό εσμό, συνεχίστηκε την Τετάρτη με μια πρωτοφανή πρόκληση ενάντια στους πολιτικούς κρατούμενους της υπόγειας 6ης πτέρυγας, που βρίσκεται στο συγκρότημα των γυναικείων φυλακών Κορυδαλλού.
Από τότε που δημιουργήθηκε αυτή η πτέρυγα και εγκλείστηκαν οι πρώτοι πολιτικοί κρατούμενοι, σε απομόνωση από την υπόλοιπη φυλακή και τις δραστηριότητές της, μετέτρεψαν δυο άδεια κελιά σε κοινόχρηστους χώρους. Το ένα σε βιβλιοθήκη, όπου έβαλαν όλοι τα βιβλία τους, τις δικογραφίες και ό,τι άλλο έντυπο υλικό, και το άλλο σε γυμναστήριο, όπου τοποθέτησαν μερικά όργανα γυμναστικής.
Ξαφνικά, το πρωί της Τετάρτης, οι φύλακες τοποθέτησαν καινούργιες κλειδαριές στα δύο αυτά κελιά και τα κλείδωσαν, στερώντας έτσι από τους πολιτικούς κρατούμενους τη βιβλιοθήκη και το γυμναστήριό τους, κατά παράβαση ακόμα και αυτού του Σωφρονιστικού Κώδικα, που προβλέπει την ύπαρξη τέτοιων χώρων σε κάθε φυλακή. Η κίνηση αυτή έγινε με εντολή αρχιφύλακα ήταν η απάντηση που δόθηκε.
Οι πολιτικοί κρατούμενοι φώναξαν τον υπαρχιφύλακα και του είπαν πως η φυλακή έχει υποχρέωση να εξασφαλίσει στους κρατούμενους βιβλιοθήκη και γυμναστήριο. Αν θέλουν, μπορούν να κατασκευάσουν τέτοιους χώρους σε οποιοδήποτε σημείο αυτής της στενής υπόγειας πτέρυγας. Μέχρι να το κάνουν αυτό (αν το κάνουν), απαιτούν να παραμείνουν ανοιχτά τα δύο άδεια κελιά που οι ίδιοι διαμόρφωσαν σε βιβλιοθήκη και γυμναστήριο. Αν μέχρι το απόγευμα η βιβλιοθήκη τους και το γυμναστήριό τους δεν έχουν ανοίξει, θα αντιδράσουν.
Ηταν μια ενέργεια που δεν χρειάζεται σχολιασμό. Μια καθαρά φασιστική κίνηση, που είχε ως σκοπό να υλοποιήσει ένα σχέδιο εκδίκησης του αστικού κράτους σε βάρος των πολιτικών κρατούμενων. Το ότι αυτό το σχέδιο προσπαθεί να το διεκπεραιώσει η «πρώτη φορά Αριστερά» και ο –το πάλαι- φιλελεύθερος καθηγητής του Δικαίου Ν. Παρασκευόπουλος, δεν μας εκπλήσσει. Τα έχουμε δει όλα από δαύτους.
Οι πολιτικοί κρατούμενοι έκαναν πράξη την προειδοποίησή τους. Παρέμειναν στο προαύλιο της υπόγειας πτέρυγας, δηλώνοντας αποφασισμένοι να μείνουν εκεί και όλη τη νύχτα αν χρειαστεί. Ξεκαθάρισαν πως δεν επρόκειτο να μπουν όχι μόνο στα κελιά, αλλά ούτε στο διάδρομο, αν δεν ανοίξουν τα δυο κελιά που οι ίδιοι διαμόρφωσαν σε βιβλιοθήκη και γυμναστήριο, προκειμένου να αναπληρώσουν την απουσία τέτοιων χώρων, που θα έπρεπε να έχει κατασκευάσει η φυλακή.
Λίγο πριν πέσει η νύχτα, η βιβλιοθήκη και το γυμναστήριο άνοιξαν και οι πολιτικοί κρατούμενοι σταμάτησαν τη διαμαρτυρία τους στο προαύλιο και μπήκαν στο διάδρομο. Οπως μας είπαν, σε επικοινωνία που είχαμε και την Τετάρτη και το πρωί της Πέμπτης, παραμένουν με «το όπλο παρά πόδα», ενόψει των δύο ως τώρα προσπαθειών περιορισμού των δικαιωμάτων τους (απόπειρα να μπουν διπλά κάγκελα στα παράθυρα, που θα μετατρέψουν τα κελιά σε μπουντρούμια, και απόπειρα να σφραγιστούν η βιβλιοθήκη και το γυμναστήριο).