Σχετική με το παραπάνω ρεπορτάζ, αλλά και με το κατασταλτικό ντελίριο Σαμαρά στην ΚΟ της ΝΔ (αναλυτικά δες στις σελίδες 7 και 8) ήταν η συνάντηση Κουβέλη-Ρουπακιώτη. Την ώρα που ο Σαμαράς απειλούσε τους εργαζόμενους με τα ΜΑΤ, παρουσιάζοντας σε έξαλλους τόνους το δόγμα «νόμος και τάξη» της συγκυβέρνησης, οι δυο παλιοί και πολύ στενοί φίλοι, ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ Φ. Κουβέλης και ο ΔΗΜΑΡίτης υπουργός Δικαιοσύνης Α. Ρουπακιώτης συναντιόταν… με τη θεσμική τους ιδιότητα (οποία υποκρισία) για να διακηρύξουν το σεβασμό τους στα ανθρώπινα δικαιώματα.
«Και προφανώς σταθερή και αταλάντευτη αναφορά, πρέπει να είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα, οι ατομικές ελευθερίες, αλλά και τα συλλογικά δικαιώματα», δήλωσε μετά το τέλος της συνάντησης ο Κουβέλης. Σα δε ντρέπεσαι, ρε μασκαρά. Για ποιες ατομικές ελευθερίες μιλάς, όταν οι μπάτσοι τσουβαλιάζουν έναν άνθρωπο επειδή τόλμησε να διαμαρτυρηθεί επειδή έξω από το σπίτι του ποδοπατούσαν έναν μετανάστη που είχαν ήδη συλλάβει, ενώ οι δικαστές σας τον τυλίγουν σε μια κόλλα χαρτί ξεπερνώντας και τους μπάτσους; Για ποια συλλογικά δικαιώματα μιλάς, όταν η κυβέρνηση στην οποία συμμετέχεις ξαμολάει τα ΜΑΤ ενάντια σε εργάτες που απεργούν και η απεργία τους εξελίσσεται με όλους τους νόμιμους τύπους; Ουαί υμίν…