Τα μεγάλα λόγια στα στόματα των συριζαίων περισσεύουν, όμως κριτήριο είναι η πράξη. Και η πράξη, ακόμα και σε τομείς που κάτι θα μπορούσε να αλλάξει, δείχνει ότι τα πάντα συνεχίζονται όπως και προηγούμενα. Εδώ και ένα μήνα διαμαρτύρονται για την παγωνιά οι κρατούμενοι στις φυλακές της Πάτρας. Δημοσιεύουμε πρόσφατο κείμενο που μας έστειλαν. Είναι το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε:
«Οι κρατούμενοι της φυλακής Πατρών από 5-12-2016 αποφασίσαμε να αρνηθούμε την μεσημεριανή κατάκλιση αρχικά, αντιδρώντας στην συνθήκη που αφορούσε την παντελή έλλειψη θέρμανσης, στο κατ' επίφαση “σωφρονιστικό“ κατάστημα κράτησης Πατρών. Αποφασίστηκε ο αγώνας να κλιμακώνεται κάθε εβδομάδα, έτσι ώστε να ασκηθεί επιπλέον πίεση προς τους ιθύνοντες και να λύσουν επιτέλους το πρόβλημα που μας διαφοροποιούσε από τα 32 υπόλοιπα καταστήματα της επικράτειας όπου η κεντρική θέρμανση αποτελεί κανόνα.
Από 12-12-2016 αρνηθήκαμε το κλείσιμο των προαυλίων κατά το μεσημέρι 12:00 έως 15:00.
Από 19-12-2016 αποφασίσαμε να παραμένουμε εκτός των κελιών μας έως τις 10:00 το βράδυ, παρατείνοντας για μιάμιση ώρα επιπλέον τη βραδινή κατάκλιση. Γεγονός που ώθησε το υπουργείο να στείλει τον κύριο Παύλο Δουλάμη (συντονιστή σωφρονιστικών καταστημάτων κράτησης) έπειτα βεβαίως από δικό μας αίτημα για αποστολή κλιμακίου.
Είχαμε ενημερώσει το υπουργείο για όλα όσα θα γίνονταν εξαρχής, έτσι ώστε να γνωρίζουν, ότι δεν θα υπήρχε ούτε μία των περιπτώσεων να τεθούμε ανακόλουθοι των όσων ήδη είχαμε αποφασίσει.
Στις 22-12-2016 έγινε η συνάντηση με τον κύριο Δουλάμη ο οποίος συμφώνησε και δέχτηκε τα αιτήματά μας ως αυτονόητα. Μας ζήτησε λοιπόν, σαν δείγμα καλής θελήσεως να υποχωρήσουμε σε κάτι… και αποφασίσαμε να πάρουμε πίσω την παράταση της βραδινής κατάκλισης έως τις 10 και επιπλέον να μην συνεχίσουμε την κλιμάκωση την οποία είχαμε “υποσχεθεί“, όσον αφορά την παράταση του κλεισίματος του προαυλίου έως τις 19:00 μμ αντί τις 17:00 που έκλεινε και κλείνει μέχρι τώρα. Ο άνθρωπος του υπουργείου υποσχέθηκε ότι στις 22/01/2017 θα επανέρθει και θα συζητήσουμε εκ νέου την οποιαδήποτε εξέλιξη υπήρξε… αποφασίζοντας αν θα επανακλιμακώσουμε την μορφή του αγώνα.
Η αλήθεια είναι ότι εμείς δεν θα υποχωρήσουμε για κανένα λόγο, εάν δεν αποκατασταθεί η επαρκής ηλεκτροδότηση του καταστήματος, έτσι ώστε να εξισωθούμε με τους υπόλοιπους συγκρατούμενούς μας, στα υπόλοιπα καταστήματα κράτησης. Αυτά που ήδη κερδίσαμε μέχρι τώρα, είναι πέντε ώρες καλοριφέρ, τις εξής ώρες: 7:00 με 8:30 πμ / 12:00 με 13:30 το μεσημέρι / και 20:30 με 23:00 το βράδυ. Αυτό βέβαια δεν είναι αρκετό επειδή το κτίριο είναι διάτρητο.
13/1/2017».