Εντυπωσιακά τα δημοσιεύματα του περασμένου Σαββάτου για την απόφαση στη δεύτερη δίκη για την υπόθεση ΕΛΑ. Κοινό χαρακτηριστικό τους το ότι δεν υπάρχει καμιά, ούτε καν έμμεση, κριτική στη δικαστική απόφαση. Αντίθετα, σε εφημερίδες που πρωταγωνίστησαν στη δημιουργία του κλίματος τρομοϋστερίας και που είχαν καρφώσει στον πάσαλο τα κεφάλια των κατηγορούμενων, υπάρχει οργή για τους ιθύνοντες της «αντιτρομοκρατίας» που το μόνο που κατάφεραν είναι να στήσουν μια υπόθεση φιάσκο. Ας δούμε, όμως, πως υποδέχτηκαν οι εφημερίδες την απόφαση.
Η «Ελευθεροτυπία» έχει το μεγαλύτερο δημοσίευμα με τίτλο «Αθώοι και οι έξι για ΕΛΑ» και πλαγιότιτλο «Πανηγυρική απαλλαγή των κατηγορουμένων – Απαξίωση της ενοχής με βάση την αλχημεία περί “συλλογικής ευθύνης”». Στο ρεπορτάζ των Κατερίνας Κατή και Παναγιώτη Στάθη αναφέρεται: «Απόφαση “έφεση” επί της ουσίας υπέρ των τεσσάρων εκ των κατηγορουμένων οι οποίοι στο προηγούμενο δικαστήριο με τα ίδια στοιχεία είχαν εισπράξει βαριές ποινές με βάση το θεώρημα της “συλλογικής ευθύνης” εξέδωσε χθες το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων της Αθήνας. Με ένα λιτό, κατηγορηματικό σκεπτικό οι δύοαπό τους τρεις τακτικούς δικαστές της έδρας αρνήθηκαν να “οικοδομήσουν” ενοχή πάνω στα θεμέλια μαρτυριών “τύπου” Σοφίας Κυριακίδου και να δουν απτή “δράση” υπό τον μανδύα της αναπόδεικτης-αόριστης έννοιας της ψυχικής ή υλικής συνδρομής». Οι ρεπόρτερ αναλύουν την απόφαση σε όλα τα σκέλη της, σχολιάζοντας μάλιστα τα βασικά της σημεία, ενώ παραθέτουν ολόκληρη τη μακροσκελή δήλωση του Χρ. Τσιγαρίδα καθώς και την επιγραμματική δήλωση Σερίφη. Στο ίδιο φύλλο φιλοξενείται και σχόλιο του «Ιού» με τίτλο «Η δικαστική μεταπολίτευση».
Τα «Νέα» έχουν επίσης σχετικά μεγάλο θέμα με τίτλο «Η μεγάλη ανατροπή στη δεύτερη δίκη του ΕΛΑ» και υπότιτλο «Οι δικαστές δεν ακολούθησαν την αρχή της συλλογικής ευθύνης». Το ρεπορτάζ της Μίνας Μουστάκα σημειώνει: «“Ρωγμή στην απόφαση του πρώτου δικαστηρίου που καταδίκασε τους κατηγορουμένους ως μέλη του ΕΛΑ με βάση την “αρχή της συλλογικής ευθύνης” αποτέλεσε η χτεσινή ετυμηγορία των δικαστών που έκριναν τη δεύτερη υπόθεση για συμμετοχήξ σε δέκα εκρήξεις και έκλεισαν τον ποινικό κύκλο με την αθώωση και των έξι κατηγορουμένων». Η ρεπόρτερ επικαλείται νομικούς κύκλους σύμφωνα με τους οποίους «οι δικαστές δεν ακολούθησαν την αρχή της συλλογικής ευθύνης, παρά το γεγονός ότι έκριναν τα ίδια πρόσωπα με τα ίδια αποδεικτικά στοιχεία».
Το «Εθνος» αφιερώνει σχεδόν μια σελίδα με τίτλο «Αθωώθηκαν και οι 6 κατηγορούμενοι» και υπότιτλο «Καταρρίπτοντας τη θεωρία της συλλογικής ευθύνης, το δικαστήριο ύστερα από 5 μήνες ακροαματικής διαδικασίας αθώωσε ομόφωνα τους Μ. Κασίμη και Γ. Σερίφη και κατά πλειοψηφία τους Χρ. Τσιγαρίδα, Αγγ. Κανά, Κ. Αγαπίου και Ειρ. Αθανασάκη». Το ρεπορτάζ της Μαίρης Μπενέα ξεκινά ως εξής: «Απόφαση-σταθμό στις δίκες τρομοκρατίας εξέδωσε χτες το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων της Αθήνας… Καταρρίπτοντας τη θεωρία της συλλογικής ευθύνης…». Επίσης, στο ρεπορτάζ παρατίθεται ολόκληρη η δήλωση Τσιγαρίδα.
Η «Αυριανή» έχει μεγάλο ρεπορτάζ της Βαλεντίνας Μάρκελλου, με τίτλο «Αθώοι οι 6 του ΕΛΑ», που αναφέρεται στο περιεχόμενο της απόφασης και παραθέτει αποσπάσματα από τη δήλωση Τσιγαρίδα.
Η «Αυγή» έχει ένα μέτριο σε έκταση ρεπορτάζ με όλες τις πτυχές της απόφασης.
Ο «Ελεύθερος Τύπος», σε ρεπορτάζ της Μαγιάση, που έχυνε δηλητήριο στη διάρκεια της πρώτης δίκης, περιορίζεται στην παρουσίαση της απόφασης, ενώ παραθέτει ασχολίαστα (!) και αποσπάσματα από τη δήλωση Τσιγαρίδα.
Ο «Ριζοσπάστης» στον κόσμο του. Ο συντάκτης του όχι μόνο γράφει ότι οι Τσιγαρίδας-Αγαπίου-Κανάς-Αθανασάκη έχουν καταδικαστεί σε 25 χρόνια φυλακή για συμμετοχή στον ΕΛΑ (κατηγορία για την οποία έχουν αθωωθεί), αλλά αποφαίνεται ότι «μόνο φαινομενικά η χτεσινή απόφαση έρχεται σε αντίθεση με την απόφαση της πρώτης δίκης του ΕΛΑ»!
Η «Μακεδονία», η «Ημερησία», η «Νίκη», η «Απόφαση», οι δυο «Αδέσμευτοι»., η «Βραδυνή», ο «Λόγος» και το «Βήμα» σε μικρά ή μεγαλύτερα ρεπορτάζ αναφέρονται στην απόφαση χωρίς σχόλια.
Η «Χώρα», σε δημοσίευμα με τίτλο «Ολοι αθώοι για τις βόμβες του ΕΛΑ» και υπέρτιτλο «Ασύλληπτοι οι τρομοκράτες αποφάνθηκε το Τριμελές Εφετείο Κακουργημάτων» κάνει λόγο για «εντυπωσιακή απόφαση» που «γεννάει απορίες για τον τρόπο χειρισμού της υπόθεσης και των σχετικών ερευνών τόσο από πλευράς Αστυνομίας όσο και από πλευράς Δικαιοσύνης».
Ακόμα πιο σκληρή η «Απογευματινή» αφιερώνει το κύριο άρθρο της με τίτλο «Πάρτε το φραγγέλιο κ. Βουλγαράκη». Στο άρθρο κατηγορούνται οι Χρυσοχοΐδης, Νασιάκος και Διώτης ότι «η εξάρθρωση του ΕΛΑ δεν ήταν παρά ένα σκηνοθετημένο φιάσκο». Αναφέρεται ότι «ορισμένοι “κεφαλαιοποίησαν την επιτυχία τους αυτή με παράσημα, εύφημες μνείες, πλακέτες και άλλα συναφή». Τίθεται το ερώτημα «ποιοι εισέπραξαν κονδύλια για πληροφορίες που έδωσαν για τη σύλληψη τρομοκρατών; Θα τα επιστρέψουν τώρα, πίσω, αν τα εισέπραξαν». Και η κατάληξη: «Η πιο μεγάλη επιτυχία κατέληξε στο πιο μεγάλο φιάσκο. Οι υπεύθυνοι ας πληρώσουν». (Ευκαιρία να ξεκαθαρίσουν κάποιοι ενδομπατσικοί λογαριασμοί, όπως καταλαβαίνετε). Σε ρεπορτάζ της Ελλης Κωνσταντουδάκη, υπό τον τίτλο «Απόφαση – “κόλαφος” για την ΕΛΑΣ» γίνεται λόγος για «ισχυρό χαστούκι, τόσο στον πρώην υπουργό Δημόσιας Τάξης, Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, όσο και στον Φώτη Νασιάκο, πρώην αρχηγό της ΕΛΑΣ, και στον πρώην εισαγγελέα της Αντιτρομοκρατικής Ιωάννη Διώτη». Το ρεπορτάζ αναφέρεται αναλυτικά στο περιεχόμενο της απόφασης και στις δηλώσεις Τσιγαρίδα και Σερίφη.
H «Καθημερινή» δημοσιεύει ρεπορτάζ της Εύας Καραμανώλη υπό τον τίτλο «Αθώοι και οι 6 στη δεύτερη δίκη ΕΛΑ», στο οποίο μεταξύ των άλλων αναφέρεται: «Η χθεσινή αθώωσή τους αφήνει ένα λογικό κενό, καταδεικνύοντας ότι είτε η προηγούμενη απόφαση έχει “κενά” είτε ότι υπάρχουν και άλλα μέλη του ΕΛΑ που δεν κάθονται στο εδώλιο και αυτοί διέπραξαν τις βομβιστικές ενέργειες». Το ρεπορτάζ σημείωνε ακόμη ότι οι δικαστές «προφανώς έκριναν αναξιόπιστη μάρτυρα την πρώην σύζυγο του Κανά Σοφία Κυριακίδου στην οποία βασίστηκε τόσο το παραπεμπτικό βούλευμα όσο και η προ μηνών καταδίκη των 4 κατηγορουμένων για συμμετοχή στον ΕΛΑ». Γίνεται επίσης αναφορά στη δήλωση Τσιγαρίδα.
Ο «Ελεύθερος» υπό τον τίτλο «Αθώωση – κλειδί για τους έξι» φιλοξενεί ρεπορτάζ της Γεωργίας Αναούνη στο οποίο, μεταξύ των άλλων, αναφέρεται: «Πάντως, όπως σημείωναν νομικοί κύκλοι η απόφαση αυτή, η οποία δεν αποδέχεται το… εφεύρημα της αρχής της συλλογικής ευθύνης, σε αντίθεση με την πρώτη, θα αποτελέσει το “βαρύ υπερασπιστικό χαρτί” για τους κατηγορούμενους ενόψει του δευτεροβάθμιου δικαστηρίου για τη βασική υπόθεση».
Η εικόνα όλων αυτών των δημοσιευμάτων μας οδηγεί στο συμπέρασμα, ότι η ίδια η απόφαση δημιούργησε μια ευνοϊκή συγκυρία. Οχι μόνο για τους συγκεκριμένους κατηγορούμενους, που μπορούν βάσιμα να διεκδικήσουν την αποφυλάκισή τους (ο Χρ. Τσιγαρίδας έχει ήδη αποφυλακιστεί για σοβαρούς λόγους υγείας) και να παλέψουν από καλύτερες θέσεις στο εφετείο διεκδικώντας την οριστική απαλλαγή τους, αλλά και για τους πολιτικούς κρατούμενους για την υπόθεση 17Ν, που μπορούν να δώσουν τη δική τους μάχη στο εφετείο (αρχίζει τον ερχόμενο Δεκέμβρη) επίσης από καλύτερες θέσεις. Γιατί έχει δεχτεί ένα ισχυρό πλήγμα το κλίμα τρομολαγνείας και -προπαντός- έχει για πρώτη φορά δεχτεί πλήγμα η ηγεσία της «αντιτρομοκρατίας». Για πρώτη φορά ένα δικαστήριο, στο οποίο προσδόθηκαν τα χαρακτηριστικά του έκτακτου τρομοδικείου, αποφάσισε ότι αυτοί που τους έστειλαν ο Διώτης, ο Νασιάκος και ο Σύρος ως κατηγορούμενους δεν είναι αυτό που θέλει η κατηγορία. Από τη στιγμή που κλονίζεται ο μηχανισμός της «εξάρθρωσης» κλονίζεται και ο μηχανισμός της δικαστικής εκκαθάρισης.
Χρειάζεται, λοιπόν, να υπάρξει αξιοποίηση αυτής της απόφασης. Οι πανηγυρισμοί δεν έχουν κανένα νόημα. Εκείνο που χρειάζεται είναι δουλειά και μόνο δουλειά.