Σε συγκέντρωση στα δικαστήρια της Ευελπίδων, στις 9 το πρωί της Δευτέρας 4 Οκτώβρη, καλούν η Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης στον Αρη Σειρηνίδη καθώς και Συλλογικότητες, κάτοικοι και άτομα από τα Εξάρχεια. Τη μέρα αυτή θα εξεταστεί από το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών η άρση ή η παράταση της προσωρινής κράτησης του Αρη Σειρηνίδη, που βρίσκεται προφυλακισμένος στον Κορυδαλλό από τις αρχές του περασμένου Μάη, κατηγορούμενος για μια υπόθεση πυροβολισμού κατά κλούβας των ΜΑΤ στα Εξάρχεια, τον Ιούλη του 2009, με ένα πραγματικά εξωφρενικό κατηγορητήριο, που αποκαλύπτει μίσος και εκδικητικότητα των διωκτικών αρχών ενάντια σ’ έναν άνθρωπο γνωστό για τη δράση του στον αναρχικό χώρο.
Πρώτα προσπάθησαν να τον παρουσιάσουν σαν «αιμοδιψή ληστή». Οταν αυτό κατέρρευσε, τον έβαλαν στη θέση του «πιστολέρο με το σομπρέρο», προβάλλοντας ως «αποδεικτικό στοιχείο» δείγμα DNA που βρέθηκε σε μια από τις διάσπαρτες χειρουργικές μάσκες (εξαιτίας πορείας και επεισοδίων που είχαν προηγηθεί την προηγούμενη μέρα), που περισυλλέχθηκε στην περιοχή του περιστατικού και η οποία, σημειωτέον, πουθενά στη δικογραφία δεν φαίνεται ότι έχει πέσει από το δράστη του πυροβολισμού. Το ότι η περιγραφή που οι ίδιοι οι μπάτσοι έδωσαν για τη σωματοδομή του δράστη του πυροβολισμού δεν ταιριάζει ούτε κατ’ ελάχιστον μ’ αυτή του Α. Σειρηνίδη κανένα ρόλο δεν έπαιξε για τις δικαστικές αρχές, που ενήργησαν για μια ακόμη φορά σαν πειθήνια όργανα του κράτους.
Οπως δείχνει η εισαγγελική πρόταση, που εισηγείται την παράταση της κράτησης, οι διωκτικοί μηχανισμοί είναι αποφασισμένοι να συνεχίσουν τη σκευωρία, επιδιώκοντας στο μεταξύ τη βελτίωσή της. Η υπόθεση αυτή μας αφορά όλους, γιατί αποτελεί δείγμα της σκλήρυνσης της κρατικής καταστολής.