Με επικεφαλής το μητσοτακαίικο (Κούλης, Ντόρα και υιός) βγήκε και πάλι στο μεϊντάνι ο γνωστός εσμός των δημοσιοκάφρων της τρομολαγνείας, για να χύσει το δηλητήριό του ενάντια στην άδεια που πήρε ο Δημήτρης Κουφοντίνας παραμονές της Πρωτοχρονιάς. Αυτή τη φορά το… έγκλημα ήταν διπλό. Ο Κουφοντίνας όχι μόνο πήρε άδεια, αλλά -άκουσον, άκουσον!- είχε και το θράσος να κάνει βόλτα σε αθηναϊκούς δρόμους, όπου κάποιος οπαδός του εσμού φρόντισε να τον φωτογραφίσει (από μακριά, όπως φαίνεται).
Φυσικά ήξεραν πολύ καλά ότι ο Δ. Κουφοντίνας δεν παραβίασε κάποιον όρο της άδειάς του. Για πρώτη φορά η άδεια που του δόθηκε ήταν για την Αττική. Οπως δικαιούταν από την πρώτη στιγμή, αλλά του το στερούσαν, περιορίζοντάς τον μόνο στην κοινότητα Βαρνάβα. Ετσι, μπόρεσε μετά από 16,5 χρόνια να περπατήσει στους δρόμους της Αθήνας, όπως κάθε κρατούμενος που παίρνει άδεια για την Αθήνα. Πρέπει δε να σημειώσουμε, ότι η άδεια ήταν και πάλι κουτσουρεμένη (πέντε μέρες), ενώ έπρεπε να φτάσει το μέγιστο των εννέα ημερών, καθώς ο κρατούμενος δικαιούταν 45 μέρες άδεια κάθε χρόνο και ο Κουφοντίνας δεν έχει πάρει ούτε τις μισές.
Ας το πάρουν απόφαση. Οσο δηλητήριο και να χύσουν, δε θα στερήσουν από τον πολιτικό κρατούμενο Δ. Κουφοντίνα το δικαίωμα στην κανονική άδεια, που το έχει ως κρατούμενος. Οσο δε επιμένουν στις εμετικές δηλώσεις τους τόσο πιο αγαπητό κάνουν στον ελληνικό λαό τον (ήδη αγαπητό) Κουφοντίνα. Γιατί ο λαός, πέρα από πολιτικές συμφωνίες ή διαφωνίες, ξέρει να εκτιμά κάποια χαρακτηριστικά, όπως η σταθερότητα, η αγωνιστική συνέπεια, η εμμονή σε αρχές και αξίες.