![](/media/misc/Savvas-Xiros.jpg)
Σε 29 σελίδες εκτείνεται η αίτηση διακοπής εκτέλεσης της ποινής και κατ’ οίκον νοσηλείας, που υπέβαλε στο Τριμελές Εφετείο Πειραιά, διά της συνηγόρου του Αννυς Παπαρρούσου, ο Σάββας Ξηρός. 29 σελίδες που τις διαβάζεις και σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο, καθώς περιγράφει τα όσα έχει τραβήξει στο κολαστήριο της «καλύτερης δημοκρατίας που είχαμε ποτέ», ένας βαρύτατα τραυματισμένος κρατούμενος. Γύρω στα 50 είναι τα ιατρικά πιστοποιητικά, όλα από κρατικά νοσοκομεία, που περιγράφουν βήμα προς βήμα την επιδείνωση της υγείας του.
Κάτοχος Δελτίο Απογραφής Τυφλού, πλέον, με φλεβική ανεπάρκεια και επίδρασή της στα κάτω άκρα, σχεδόν κουφός, με σοβαρά νευρολογικά και αγγειακά προβλήματα, με ιστορικό άσθματος από παλιά και πλέον και με πολλαπλή σκλήρυνση κατά πλάκας, διαγνωσμένη από δύο κρατικά νοσοκομεία, την οποία απέκτησε εξαιτίας της απάνθρωπης μεταχείρισης που είχε στη φυλακή, αντιμετωπίστηκε σαν ένα άδειο σακί από το ΑΧΕΠΑ, που τον ξαπόστειλε άρον-άρον στη φυλακή (σε δέκα μέρες αντί για πέντε μήνες), επειδή αυτό απαίτησε η Αντιτρομοκρατική.
Οσοι έχουν ακούσει έστω και λίγα για τη σκλήρυνση κατά πλάκας ξέρουν πως πρόκειται για ψυχοσωματική νόσο. Συνυπολογίστε τα υπόλοιπα προβλήματα υγείας του Σ. Ξηρού και τη φυλακή και θα καταλήξετε αβίαστα στο συμπέρασμα ότι η μη αποφυλάκισή του ισοδυναμεί με καταδίκη σε θάνατο.