Σε απεργία πείνας βρίσκεται από τις 10 Ιούλη ο Θοδωρής Ηλιόπουλος, ο μόνος που έχει μείνει προφυλακισμένος από τους συλληφθέντες του Δεκέμβρη. Ενας άνθρωπος που συνελήφθη τυχαία, χωρίς να συμμετέχει στις συγκρούσεις και που μπάτσοι και δικαστικοί τον τύλιξαν κυριολεκτικά σε μια κόλλα χαρτί. Ιδού πως περιγράφει ο ίδιος τον εφιάλτη του, σε επιστολή που έστειλε από τις Φυλακές Κορυδαλλού, όπου εξακολουθεί να κρατείται:
«Στις 8 Ιουλίου, μετά από 6 1/2 μήνες φυλακή, όπου βρέθηκα για τα γεγονότα του Δεκέμβρη, κατηγορούμενος για πράγματα που δεν έκανα, το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών αποφάσισε την συνέχιση της κράτησής μου. Είναι το μόνο βούλευμα που αποφάσισε εξακολούθηση της κράτησης για μια τέτοια υπόθεση, όταν όλοι οι υπόλοιποι προφυλακισμένοι από τα γεγονότα του Δεκέμβρη, με ίδιες ή και άλλες κατηγορίες, έχουν όλοι αποφυλακιστεί.
Η απόφαση αυτή που αποκαλύπτει προσωπική εμπάθεια και μένος εναντίον μου, που δεν μπορούν να αιτιολογηθούν, ούτε και να εξηγηθούν, είναι μια απόφαση μεροληπτική, άδικη και παράνομη έτσι κι αλλιώς, όπως κάθε προφυλάκιση.
Απέναντι στο μίσος αυτό που εκφράζεται σε βάρος μου, απέναντι στην άδικη “ποινή” που εκτίω έτσι κι αλλιώς ως προφυλακισμένος, απέναντι στην επίμονη άρνηση των δικαστών και των εισαγγελέων να δουν τα πραγματικά στοιχεία και την αλήθεια της υπόθεσης, απέναντι στην προφανή και πρωτοφανή διάκριση που γίνεται σε βάρος μου, δεν έχω άλλο μέσο να παλέψω παρά μόνον το ίδιο μου το σώμα.
Κατεβαίνω σε απεργία πείνας. Είναι το μόνο μέσο που μου έμεινε σαν κρατούμενος για να φωνάξω την αλήθεια και να καταγγείλω την τεράστια αδικία. Να καταγγείλω το μίσος και την εμπάθεια των μηχανισμών του “ποινικού νόμου”. Να καταγγείλω την αυθαιρεσία και τη βία μιας τυφλής «δικαιοσύνης» και των ακόμη περισσότερο “τυφλών” υπαλλήλων της. Από την Παρασκευή 10 Ιουλίου σταματώ να παίρνω τροφή και καταθέτω δήλωση γνωστοποίησης απεργίας πείνας στην διεύθυνση της φυλακής.
Αυτοί που έζησαν τα γεγονότα του Δεκέμβρη, αυτοί που γνώρισαν τη βία των μηχανισμών, αυτοί που έζησαν τη σκληρότητα του κελιού χωρίς ποινή ή και με ποινή , αυτοί που ξέρουν ότι ο μόνος δρόμος για την ελευθερία είναι η αντίσταση, αυτοί που αντιδρούν στην δικαστική αυθαιρεσία και τη φρίκη της , είναι αυτοί που με καταλαβαίνουν και θα σταθούν στο πλευρό μου.
Από τώρα τους ευχαριστώ.
Θοδωρής Ηλιόπουλος
Φυλακές Κορυδαλού».
Ο Θ. Ηλιόπουλος ζει και εργάζεται στη Χαλκίδα. Βρέθηκε στην Αθήνα και καθώς περίμενε σε ραντεβού μερικούς φίλους του, δέχτηκε την επίθεση των ΜΑΤ. Κατηγορήθηκε αρχικά ότι πέταγε πέτρες και μετά ότι πέταγε μολότοφ. Ομως, τίποτα δεν βρέθηκε πάνω του. Αντίθετα, υπάρχουν μαρτυρίες ακόμα και δημοσιογράφων και ανθρώπων τηλεοπτικών συνεργείων ότι πιάστηκε χωρίς να έχει καμιά συμμετοχή στις συγκρούσεις. Εκείνο που «μετράει», όμως, είναι οι καθοδηγούμενες καταθέσεις των μπάτσων.