Την Τρίτη δικάζεται στο Αναθεωρητικό Δικαστήριο Αθηνών η έφεση του Γιώργου Μοναστηριώτη κατά της απόφασης του Ναυτοδικείου Πειραιά, που του επέβαλε ποινή φυλάκισης 40 μηνών, χωρίς αναστολή και μετατροπή, για λιποταξία.
Η υπόθεση Μοναστηριώτη είναι γνωστή. Το Μάη του 2003, υπηρετώντας ως οπλίτης πενταετούς κατάταξης στη φρεγάτα «Ναυαρίνο», αρνήθηκε να πάρει μέρος σε πολεμική αποστολή στον Περσικό, εκφράζοντας έτσι την άρνησή του στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο. Μετά την καταδίκη του φυλακίστηκε στην Κόρινθο, απ’ όπου αποφυλακίστηκε ύστερα από κινητοποιήσεις που έγιναν, μέχρι την εκδίκαση της έφεσής του.
Ηδη, ο Μοναστηριώτης έχει πάψει να ανήκει στις τάξεις του Πολεμικού Ναυτικού, αφού το καραβαναριό κατάλαβε ότι δε μπορούσε να τον κρατήσει με το ζόρι, επικαλούμενο διάφορα γραφειοκρατικά και νομικίστικα επιχειρήματα. Ομως, η δίκη του εκκρεμεί, η φρονηματική του δίωξη παραμένει, όπως και ο κίνδυνος της φυλάκισης και των λοιπών ποινικών συνεπειών.
Η δίωξη του Μοναστηριώτη αποτελεί πρόκληση για τα εκφρασμένα αντιιμπεριαλιστικά και αντιπολεμικά αισθήματα του ελληνικού λαού. Με τη στάση του αυτά ακριβώς τα αισθήματα εξέφρασε και η ενεργητική αλληλεγγύη είναι μια ιδιαίτερη οφειλή σ’ αυτόν. Γι’ αυτό και πρέπει να είναι βροντερό το «παρών» την Τρίτη στο Αναθεωρητικό, για να κερδηθεί η αθώωσή του.