Την ώρα που οι συνάδελφοί τους έριχναν και έτρωγαν ξύλο (και όχι μόνο) στη Λέσβο και τη Χίο, τα ΜΑΤ προχώρησαν σε μια ακόμα απρόκλητη επίθεση κατά φοιτητών, η οποία κατέληξε σε δέκα συλλήψεις («στο σωρό», όπως είναι η πάγια αστυνομική τακτική).
Οι φοιτητές, μετά από πρόσκληση του Φοιτητικού Συλλόγου ΑΣΟΕΕ πραγματοποίησαν πορεία από την ΑΣΟΕΕ προς τη ΓΑΔΑ, καταγγέλλοντας την εμφάνιση του κουμπουροφόρου μπάτσου στη σχολή τους. Μετά το τέλος της πορείας, η οποία ολοκληρώθηκε στο σταθμό της του μετρό στην Πανόρμου, οι φοιτητές δέχτηκαν απρόκλητη επίθεση από τα ΜΑΤ με χημικά και χειροβομβίδες κρότου-λάμψης, αλλά και με πλαγιοκοπήσεις από τους μοτοσικλετιστές της ΔΕΛΤΑ. Ανθρωποι τσαλαπατήθηκαν, κεφάλια άνοιξαν, ενώ οι μπάτσοι κυνήγησαν κι αυτούς που κατέφυγαν στο μετρό, πετώντας χημικά τα οποία έπνιξαν τον υπόγειο σταθμό. Ηταν μια καθαρά εγκληματική ενέργεια, δεδομένου ότι στο σταθμό υπήρχε πολύς κόσμος, παιδιά, ηλικιωμένοι που για κάμποση ώρα δεν μπορούσαν να ανασάνουν. Χώρια ο κίνδυνος να υπάρξουν τραυματισμοί στις σκάλες, από τις οποίες όλος ο κόσμος προσπαθούσε να φύγει τρέχοντας.
Η εντολή ήρθε σίγουρα από «ψηλά», γιατί μόλις ολοκλήρωσαν τον αιφνιδιασμό των ανυποψίαστων φοιτητών, άρχισαν να μαζεύουν κόσμο από τα πεζοδρόμια, με μοναδικό κριτήριο την ηλικία και τα ρούχα. Εκαναν έτσι δέκα προσαγωγές, οι οποίες αργότερα μετατράπηκαν σε συλλήψεις.
Η επίθεση είχε και χαρακτήρα ρεβάνς, μετά το περιστατικό με τον κουμπουροφόρο ασφαλίτη και την εισβολή ΜΑΤ στο προαύλιο της Σχολής μια μέρα μετά. Οι Ματάδες εκτέλεσαν με ιδιαίτερο ζήλο την εντολή «μακελέψτε τους».
Η κυβέρνηση απλώνει την καταστολή, χρησιμοποιώντας ως πεδίο επίδειξης την ΑΣΟΕΕ, που βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας και προσφέρεται για τρομοσόου. Είναι καθήκον του φοιτητικού κινήματος να δώσει την πρέπουσα απάντηση σ' αυτό το κύμα της καταστολής, προτού η κυβέρνηση το κατοχυρώσει. Κάθε κατασταλτική κίνηση πρέπει να παίρνει άμεση απάντηση. Δεν πρέπει να περάσει στην κυβέρνηση και στα ένστολα σκυλιά της η εντύπωση ότι το φοιτητικό κίνημα είναι του χεριού της και ότι μπορεί να μετατρέψει τους πανεπιστημιακούς χώρους σε πεδίο άσκησης μιας τρομοπροπαγάνδας με στόχο την εργαζόμενη κοινωνία.
Οι φοιτητές της ΑΣΟΕΕ καταδίκασαν την παρουσία του κουμπουροφόρου μπάτσου και την εισβολή των ΜΑΤ στο προαύλιο της Σχολής, αποφάσισαν διήμερη κατάληψη της Σχολής (Πέμπτη και Παρασκευή), κινητοποίηση στο υπουργείο Προ-Πο το μεσημέρι της Παρασκευής και νέα γενική συνέλευση στις 5 Μάρτη.