Οταν δεκάδες χιλιάδες νεολαίοι φώναζαν το γνωστό σύνθημα σε όλες τις πόλεις της χώρας, κάνοντάς το κεντρικό σύνθημα της νεολαιίστικης εξέγερσης του Δεκέμβρη του 2008, ήξεραν τι έλεγαν. Δεν ήταν μόνο η δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου που στα μάτια τους στοχοποιούσε την αστυνομία. Ηταν και όσα τραβάνε τα νέα παιδιά όταν με οποιονδήποτε τρόπο εμπλέκονται με την αστυνομία: εξευτελισμούς, σεξιστικές επιθέσεις, βρισιές, μπουνιές και κλοτσιές στα μουλωχτά κτλ. Η πλειοψηφία των μπάτσων, μετά από ένα διάστημα θητείας, αποκτά μισάνθρωπα αισθήματα. Ειδικά μισούν τα νέα παιδιά, την ελευθεριότητα, την ανεμελιά τους, τον νεανικό ενθουσιασμό. Επειδή αυτοί βαράνε συνεχώς προσοχές και υφίστανται εξευτελισμούς από τους προϊσταμένους τους, αποκτούν κόμπλεξ τα οποία βγάζουν εκεί που νομίζουν ότι τους παίρνει: στους νέους και τους μετανάστες. Γι’ αυτό και εκεί που ψήφισαν οι μπάτσοι οι νεοναζί έφτασαν το 20%.
Οσοι πήραν μέρος στην αντιφασιστική μοτοπορεία είδαν το αμόκ που έπαθαν οι μπάτσοι μόλις είδαν χρυσαυγίτες δαρμένους και πεσμένους στο έδαφος. Γι’ αυτό και έπεσαν με δολοφονική μανία πάνω στα μηχανάκια, γι’ αυτό συνέχισαν με ξυλοδαρμούς και άλλα βασανιστήρια πάνω στους συλληφθέντες.
Ολ’ αυτά καταγγέλθηκαν από την πρώτη στιγμή που οι συλληφθέντες μπόρεσαν να έρθουν σ’ επαφή με τους δικηγόρους τους. Στα δικαστήρια υπήρχαν άνθρωποι με εμφανή σημάδια, ένας δε ήταν ο μισός μπαταρισμένος (κεφάλι και χέρι). Κωλοκάναλα και κωλοφυλλάδες, όμως, δεν έγραψαν τίποτα. Θυμήθηκαν το θέμα μόνο όταν το έβγαλε ο Guardian, μια βδομάδα μετά, και έγινε διεθνής είδηση.
Τα σημειώνουμε όλ’ αυτά για δυο λόγους. Πρώτο, γιατί πριν από δυο βδομάδες όλα τα κόμματα συναγωνίζονταν σε ανακοινώσεις υπέρ των «δίκαιων αιτημάτων των ενστόλων» (των μπάτσων και των καραβανάδων, δηλαδή). Δεύτερο, επειδή μετά τη δημοσίευση της φωτογραφίας που δείχνει μπάτσους να χρησιμοποιούν σαν ανθρώπινη ασπίδα μια κοπέλα που έχουν συλλάβει, περίσσεψε και πάλι η υποκρισία. Είμαστε σίγουροι ότι ο Δένδιας θα βρει και θα τιμωρήσει τον συγκεκριμένο ΜΑΤά, όπως έκανε και με τον άλλο που χτυπούσε με τη λαβή του γκλομπ. Οταν ο ΜΑΤάς κάνει κεφαλοκλείδωμα ασφυξίας στην ίδια κοπέλα δεν υπάρχει πρόβλημα, προφανώς.
Ας σταματήσει το κοροϊδιλίκι, λοιπόν. Δεν μπορεί να υπάρχει ανθρωπιά και ευαισθησία σε ανθρωποειδή που έχουν σαν καθήκον τους να δέρνουν τον κόσμο. Ζώα γίνονται.