Στις 4 του Φλεβάρη, θ' αρχίσει στη δικαστική αίθουσα του Κορυδαλλού η δίκη των 9 τούρκων αγωνιστών, που συνελήφθησαν στις 28 Νοέμβρη του 2018, κατά τη διάρκεια της επίσκεψης του Ερντογάν στην Ελλάδα, και σε βάρος των οποίων η Αντιτρομοκρατική, κατ' εντολήν της κυβέρνησης Τσίπρα, έστησε μια εξωφρενική σκευωρία.
Οταν συνελήφθησαν οι εννιά αγωνιστές, τα κυρίαρχα ΜΜΕ χρησιμοποίησαν κοινή γραμμή χαρακτηρίζοντάς τους ως τρομοκράτες και διογκώνοντας σκόπιμα με ψέματα και κατασκευασμένα σενάρια τις συλλήψεις. Αυτή η πολιτική της μαύρης προπαγάνδας και τα σενάρια που δημοσιεύονταν προκάλεσαν τις διαμαρτυρίες, τις διαψεύσεις μας και την πολιτική αντίδραση του κινήματος αλληλεγγύης, που είδε ξεκάθαρα στην κίνηση αυτή μία προσπάθεια εξευμενισμού του Ερντογάν. Ελληνες πολιτικοί, όπως η Ντόρα Μπακογιάννη, πρότειναν κυνικά την ανταλλαγή τούρκων αγωνιστών με τους δύο έλληνες στρατιωτικούς που κρατήθηκαν για ένα διάστημα στην Αδριανούπολη.
Οι 9 συλληφθέντες αγωνιστές κακοποιήθηκαν κατά τη σύλληψή τους και στη συνέχεια διασκορπίστηκαν σε διάφορες φυλακές, γεγονός που δημιούργησε σοβαρό πρόβλημα στην υπεράσπισή τους. Για κάποιους απ' αυτούς ξεκίνησε διαδικασία έκδοσης στην Τουρκία με δίκες στην Αθήνα, τη Λάρισα, το Ναύπλιο κ.α., όπου τους είχαν σκόπιμα σκορπίσει. Οι δίκες αυτές ήταν χωρίς αποτέλεσμα, καθώς τίποτα από όσα ισχυριζόταν το καθεστώς Ερντογάν δεν αποδείχτηκε στα δικαστήρια. Ολα τα αιτήματα έκδοσης απορρίφθηκαν.
Τελικά, μετά από 14 μήνες ορίστηκε η δίκη τους στις 4 Φλεβάρη, με κατασκευασμένο κατηγορητήριο, σύμφωνα με το οποίο θα δικαστούν σαν «τρομοκρατική» ομάδα, με βάση το διαβόητο άρθρο 187Α ΠΚ, χωρίς να υπάρχει κανένα απολύτως εύρημα από τις αστυνομικές έρευνες και κανένα αποδεικτικό στοιχείο που να στοιχειοθετεί κάτι τέτοιο. Ολα όσα λέγονταν, για βαρύ οπλισμό, για εκρηκτικά, για ρουκέτα που τάχα ετοιμάζονταν να εξαπολύσουν κατά του αυτοκινήτου που θα μετέφερε τον Ερντογάν ήταν μυθεύματα της Αντιτρομοκρατικής που τα διοχέτευε στα πρόθυμα παπαγαλάκια της στον αστικό Τύπο.
Η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ φέρει την ευθύνη για τις διώξεις αυτές και την ομηρία των τούρκων πολιτικών κρατούμενων. Για τους φίλους του Ερντογάν και του ιμπεριαλισμού στην Ελλάδα αυτή η δίκη θα είναι μια ευκαιρία να απαλλαγούν από τους διωκόμενους αγωνιστές που βρήκαν καταφύγιο στην Ελλάδα, ανοίγοντας το δρόμο για νέες διώξεις, ενδυναμώνοντας την κρατική καταστολή και το καθεστώς «έκτακτης ανάγκης». Για τους έλληνες και τούρκους επαναστάτες αυτή η δίκη είναι άλλη μια ευκαιρία να δείξουν πως ο διεθνισμός, η αλληλεγγύη και η φιλία των αγωνιστών και των λαών είναι πολύ ψηλά στις προτεραιότητές τους.
Εχει συγκροτηθεί Πρωτοβουλία οργανώσεων και συλλογικοτήτων για την απελευθέρωση των 9 τούρκων αγωνιστών, η οποία -ως πρώτη εκδήλωση αλληλεγγύης- καλεί την Πέμπτη 29 Γενάρη, στις 6 το απόγευμα, σε πορεία από τα Προπύλαια προς τη Βουλή και την Τουρκική Πρεσβεία.
Να αφεθούν ελεύθεροι οι 9 πολιτικοί πρόσφυγες και να τους χορηγηθεί άσυλο. Να σταλεί το μήνυμα της διεθνιστικής αλληλεγγύης ανάμεσα στον τουρκικό, τον κουρδικό και τον ελληνικό λαό.