Στην 40ή μέρα απεργίας πείνας βρίσκονται σήμερα οι τέσσερις πολιτικοί πρόσφυγες από την Τουρκία, τους οποίους το ελληνικό κράτος αποφάσισε να εκδώσει στη Γαλλία, τη Γερμανία και την Τουρκία.
Ο δικηγόρος Αχμέτ Ντουζγκούν Γιουκσέλ αγωνίστηκε για τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Τουρκία και γι’ αυτό έγινε στόχος του φασιστικού κράτους. Στη Γερμανία όπου κατέφυγε ως πολιτικός πρόσφυγας φυλακίστηκε για τέσσερα χρόνια, με κατηγορίες που αφορούσαν τη δραστηριοποίησή του σε εκδηλώσεις αλληλεγγύης στους κρατούμενους των τουρκικών κολαστηρίων. Για τους ίδιους λόγους ζητήθηκε η έκδοσή του και αποφασίστηκε από την ελληνική κυβέρνηση.
Ο Ερντογάν Τσακίρ είναι εργάτης και πατέρας τεσσάρων παιδιών. Ζούσε με την οικογένειά του στη Γαλλία, όπου συνελήφθη για δράσεις αλληλεγγύης. Κατέφυγε στην Ελλάδα και αν ολοκληρωθεί η έκδοσή του, που έχει αποφασιστεί, τον περιμένει ποινή φυλάκισης από 7 μέχρι 20 χρόνια!
Ο Χασάν Μπιμπέρ, πατέρας τριών παιδιών, εργάτης, ποιητής και συγγραφέας, αντιμετώπισε διώξεις και συλλήψεις λόγω της συνδικαλιστικής του δράσης. Αν εκδοθεί στην Τουρκία, αντιμετωπίζει ακόμα και την ποινή του θανάτου και σίγουρα το σακάτεμά του από τους βασανιστές του φασιστικού «βαθέως κράτους», το οποίο δεν έχει αλλάξει ως προς την αντιμετώπιση των πολιτικών αντιπάλων του συστήματος.
Ο Μεχμέτ Γιαϊλά από τα φοιτητικά του χρόνια αγωνίστηκε ενάντια στο φασισμό, για τα δικαιώματα και τις ελευθερίες των λαών της Τουρκίας. Συνελήφθη στην Ελλάδα για την επαναστατική του δράση και απειλείται με έκδοση στην Τουρκία.
Σε αλληλεγγύη στους φυλακισμένους αγωνιστές απεργία πείνας πραγματοποιεί και η Φαντίκ Αντιγιαμάν, μητέρα δύο παιδιών, πολιτική πρόσφυγας στην Ελλάδα, που έχει διωχτεί και φυλακιστεί στην Τουρκία ως μέλος της TAYAD, του συλλόγου αλληλεγγύης που έχουν δημιουργήσει οι συγγενείς των πολιτικών κρατούμενων. Η Φαντίκ Αντιγιαμάν και οι σύντροφοί της δέχονται συνεχείς επιθέσεις από τους μπάτσους του Δένδια και της συγκυβέρνησης. Μολονότι παραπέμφθηκε σε δίκη και αθωώθηκε, η Φαντίκ έχει προσαχθεί μέχρι τώρα επτά φορές στα αστυνομικά τμήματα και τη ΓΑΔΑ, ενώ σε δυο τουλάχιστον περιπτώσεις ξυλοκοπήθηκε.
Στην Κωνσταντινούπολη, μέλη του Συλλόγου των συγγενών των πολιτικών κρατούμενων προσπαθούν να πραγματοποιήσουν απεργία πείνας έξω από το ελληνικό προξενείο και αντιμετωπίζουν την καταστολή της τουρκικής αστυνομίας. Εκδηλώσεις γίνονται σε διάφορες ευρωπαϊκές πόλεις, ενώ την ώρα που γράφονταν αυτές οι γραμμές βρισκόταν σε εξέλιξη συγκέντρωση στα Προπύλαια του Πανεπιστήμιου της Αθήνας και πορεία.
Καμπανάκι για την υγεία των απεργών πείνας χτύπησε η γιατρός Ολγα Κοσμοπούλου, επιμελήτρια Α’ του ΕΣΥ, μέλος της ΕΓ της ΟΕΝΓΕ και του ΔΣ του Ιατρικού Συλλόγου Πειραιά, που εξέτασε τους τρεις στις 27 Οκτώβρη. Οπως αναφέρει, «και οι τρεις κρατούμενοι απεργοί πείνας βρίσκονται σε κρισιμότατη και οριακή κατάσταση, επικίνδυνη για την ίδια τους τη ζωή. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι, επί ένα μήνα, δεν έχει γίνει σε κανέναν τους πλήρης αιματολογικός και καρδιολογικός έλεγχος, ούτε έχει προταθεί σε κανέναν τους μεταφορά σε νοσοκομείο. Προτάθηκε από πλευράς μου μεταφορά σε δημόσιο νοσοκομείο και στους τρεις τους, πλην όμως δηλώνουν ότι δεν επιθυμούν νοσηλεία, και ότι θα συνεχίσουν την απεργία πείνας μέχρι το τέλος. Κάτω από αυτές τις συνθήκες, και με δεδομένη την αδυναμία παροχής οποιασδήποτε επείγουσας ιατρικής φροντίδας μέσα στις φυλακές σε περίπτωση που παραστεί ανάγκη, υπάρχει άμεσος και σοβαρός κίνδυνος ανθρωπιστικής τραγωδίας».
Αυτόν τον κίνδυνο πρέπει να αποτρέψουμε με την πιο μαχητική αλληλεγγύη μας.