«Ως σύλλογος διδασκόντων του Λυκείου Ιερισσού εκφράζουμε την έντονη διαμαρτυρία μας για τις κλήσεις ανηλίκων μαθητών μας, ώστε να καταθέσουν ως μάρτυρες για τη γνωστή υπόθεση με την επίθεση στις Σκουριές.
Ας αναλογιστούν οι υπεύθυνοι τι κάνουν! Ασκώντας ψυχολογική βία στα παιδιά και τις οικογένειές τους, διαλύουν την κοινωνική συνοχή, διαταράσσουν την ομαλή λειτουργία του σχολείου μας και την παιδαγωγική διαδικασία, και μάλιστα λίγο πριν τις πανελλαδικές εξετάσεις και δημιουργούν έκρυθμες καταστάσεις με απρόβλεπτες συνέπειες».
Με δυσκολία μένει στα όρια της υπηρεσιακής γλώσσας ο Σύλλογος Διδασκόντων του Λυκείου Ιερισσού, στο έγγραφο που απέστειλε στον εισαγγελέα Χαλκιδικής, στην αστυνομική διεύθυνση, στο υπουργείο Παιδείας, την ΟΛΜΕ, τη ΕΛΜΕ Χαλκιδικής και τον συνήγορο του παιδιού. Αρκεί και μόνο αυτή η διαμαρτυρία-προειδοποίηση για ν’ αντιληφθούμε το καθεστώς κατοχικής τρομοκρατίας που έχουν εγκαθιδρύσει οι πραίτορες του Δένδια στην περιοχή που αγωνίζεται ενάντια στη μεταλλουργία χρυσού του Μπόμπολα και των συνεταίρων του (Eldorado), στην προσπάθειά τους να βρουν ανθρώπους που συμμετείχαν στη μαχητική ενέργεια καταστροφής του εργοτάξιου των καταστροφέων στο δάσος των Σκουριών.
Κουκουλοφόροι μπάτσοι κυκλοφορούν πάνοπλοι στα χωριά και αρπάζουν κόσμο από το δρόμο ή και από τα καφενεία, για να τον μεταφέρουν στον Πολύγυρο, στην έδρα της αστυνομίας. Ακολουθούν πολύωρες ανακρίσεις, λήψη με το ζόρι DNA και φακέλωμα. Την περασμένη Δευτέρα άλλοι τέσσερις κάτοικοι προσήχθησαν για ανάκριση στην Αστυνομική Διεύθυνση Πολυγύρου, ενώ την Τρίτη στάλθηκε κλήση σε άλλους έξι. Μεταξύ αυτών και μια 15χρονη μαθήτρια της Α’ Λυκείου, ο πατέρας της οποίας είχε επίσης προσαχθεί τις προηγούμενες μέρες. Ηταν η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι. Οι μαθητές έκλεισαν το σχολείο και προχώρησαν σε καθιστική διαμαρτυρία έξω από το ΑΤ Ιερισσού. Οι δικηγόροι που εκπροσωπούν τους κατοίκους κατήγγειλαν ως παράνομη την αστυνομική πρακτική, που γίνεται με το μανδύα της «προσαγωγής» και της «κατάθεσης μάρτυρα», για να μην παρίσταται δικηγόρος στην ανάκριση.
Το αποκορύφωμα ήταν η εισβολή ολόκληρης πομπής ασφαλίτικων, περιπολικών και ΜΑΤ το πρωί της Πέμπτης, προκειμένου να κάνουν έρευνες στα σπίτια πέντε κατοίκων που τους είχαν καλέσει στον Πολύγυρο ως μάρτυρες και τους έχωσαν στην κλούβα επιστρέφοντας στην Ιερισσό μαζί με τα ΜΑΤ. Ο κόσμος κινητοποιήθηκε, οι καμπάνες των χωριών χτύπησαν και τα ΜΑΤ βρήκαν απέναντί τους οδόφραγμα και οργισμένους ανθρώπους, τους οποίους μόνο με τα χημικά μπόρεσαν να αντιμετωπίσουν.
Η κατάσταση μυρίζει μπαρούτι. Εκείνο που σκυλιάζει τους χρυσοθήρες και τον Δένδια είναι που από τη μεριά των κατοίκων δεν υπήρξε καμιά καταγγελία της μαχητικής ενέργειας, γεγονός που «άδειασε» και τα κόμματα της καθεστωτικής αριστεράς, αποδεικνύοντας ότι δεν εκφράζουν τίποτα πέρα από τον εαυτό τους.