Το κλουβί που κάλυπτε το προαύλιο-πηγάδι της υπόγειας ειδικής πτέρυγας των φυλακών Κορυδαλλού, στην οποία κρατούνται πολιτικοί κρατούμενοι, θέλει να επαναφέρει ο ΔΗΜΑΡίτης υπουργός Δικαιοσύνης και πρώην πρόεδρος του ΔΣΑ Αντώνης Ρουπακιώτης. Αναφερόμαστε στην ειδική πτέρυγα των γυναικείων φυλακών, στην οποία σήμερα είναι φυλακισμένοι ο Δ. Κουφοντίνας, ο Α. Γιωτόπουλος και ο Β. Τζωρτζάτος, ενώ την περασμένη Τρίτη μεταφέρθηκαν το μέλος του ΕΑ Κ. Γουρνάς και οι καταδικασθέντες για την ίδια υπόθεση Χ. Κορτέσης και Β. Σταθόπουλος.
Εργάτες θεάθηκαν πριν μερικές μέρες να παίρνουν μέτρα από τον πάνω όροφο, ενώ μιλούσαν και για εγκατάσταση συναγερμού που ποτέ δεν υπήρξε στα 11 χρόνια που λειτουργεί αυτή η ειδική πτέρυγα. Ο Δ. Κουφοντίνας κατέστησε σαφές στους υπεύθυνους της φυλακής, ότι δεν πρόκειται να δεχτεί την επαναφορά του κλουβιού, το οποίο καταργήθηκε τον Οκτώβρη του 2004, μετά από απεργία πείνας του ίδιου (ακολούθησαν με τη σειρά και οι υπόλοιποι πολιτικοί κρατούμενοι). 31 μέρες κράτησε η απεργία πείνας του Δ. Κουφοντίνα, μια σκληρή απεργία πείνας, μόνο με νερό, που τον οδήγησε στα πρόθυρα του θανάτου. Μόνο τότε αναγκάστηκε να υποχωρήσει ο υπουργός Δικαιοσύνης Αν. Παπαληγούρας (προηγήθηκε και παρέμβαση Καραμανλή) και ν' ανακοινώσει την αφαίρεση του κλουβιού όχι μόνο από το ταβάνι, αλλά και από τα πλάγια.
Ο Παπαληγούρας έλεγε πως το κλουβί τοποθετήθηκε για την προστασία των κρατούμενων, τους οποίους υποτίθεται ότι εχθρεύονταν πολλοί! Στην πραγματικότητα, ήταν ένα τιμωρητικό μέτρο, για να ολοκληρωθεί η αισθητηριακή τους απομόνωση, αφού ακόμα και μέσα σ' αυτό το προαύλιο-πηγάδι (για υπόγειο σκάμμα πρόκειται) δεν μπορούσαν να δουν λίγο ουρανό, λίγο ήλιο. Εκτοτε πέρασαν οχτώμισι χρόνια χωρίς το κλουβί, χωρίς ποτέ να τεθεί ζήτημα ασφάλειας. Αλλωστε, σ' αυτό το πηγάδι ούτε ελικόπτερο μπορεί να προσεγγίσει. Ερχεται, λοιπόν, σήμερα ο Ρουπακιώτης να επαναφέρει αυτό που αναγκάστηκε να απομακρύνει ο Παπαληγούρας. Πρόκειται για πρόκληση που δεν πρέπει να του περάσει και δε θα του περάσει.
Στο μεταξύ, την περασμένη Κυριακή ανακοίνωσαν στους πολιτικούς κρατού-μενους της υπόγειας 6ης πτέρυγας μέτρα περιορισμού του προαυλισμού τους. Συγκεκριμένα, αποφάσισαν να κλείνουν το προαύλιο στις 11 αντί τις 12, όπως ίσχυε μέχρι τώρα, και το βράδυ στις εφτά παρά τέταρτο και όχι δέκα λεπτά πριν τη δύση του ήλιου, όπως προβλέπει ο Κώδικας. Ως πρώτη ένδειξη διαμαρτυρίας οι Δ. Κουφοντίνας, Κ. Γουρνάς, Β. Σταθόπουλος και Χ. Κορτέσης αρνήθηκαν να μπουν μέσα στις 11 και το βράδυ πριν τη δύση του ήλιου, ενώ έκαναν και αποχή συσσιτίου. Την ίδια στάση συνέχισαν και τις επόμενες μέρες, απαιτώντας να δοθεί λύση άμεσα στο πρόβλημα που η φυλακή προσπαθεί να δημιουργήσει. Την Τετάρτη η πίεση για μείωση του χρόνου προαυλισμού σταμάτησε και οι τέσσερις πολιτικοί κρατούμενοι το βράδυ της ίδιας μέρας σταμάτησαν την αποχή συσσιτίου, ξεκαθαρίζοντας ότι είναι έτοιμοι να συνεχίσουν τον αγώνα τους έτσι και η φυλακή επανέλθει.
Εκφράζουμε την αλληλεγγύη μας στους πολιτικούς κρατούμενους και απαιτούμε από τον ΔΗΜΑΡίτη υπουργό Δικαιοσύνης ν' αφήσει τα «κολπάκια». Οι πολιτικοί κρατούμενοι θα αποδειχτούν σκληρό καρύδι για τα δόντια του. Εκτός από τον αγώνα των ίδιων των πολιτικών κρατούμενων, πρέπει να εκδηλωθεί άμεσα η αγωνιστική αλληλεγγύη, για να εξαφανιστεί κάθε σκέψη επαναφοράς του κλουβιού και εφαρμογής νέων κατασταλτικών μέτρων σε βάρος τους.