Πρώτα τους κατέβρεξαν οι μάνικες του Καμίνη, μετά ήρθαν οι μπάτσοι και τους μπουζούριασαν και μετά ανέλαβε η εισαγγελία που τους απήγγειλε τις κατηγορίες της αντίστασης και της απείθειας. Ο λόγος για λίγους ακτιβιστές από δυτικοευρωπαϊκές χώρες, που είχαν οργανώσει την «Πορεία στην Αθήνα» και είχαν κατασκηνώσει στο Σύνταγμα με υπνόσακκους.
Κανέναν δεν ενοχλούσαν, κανένας δεν τους πλαισίωνε πλην ελάχιστων από το περσινό «κίνημα των αγανακτισμένων». Πιο εξοργιστική, όμως, από τη στάση του Καμίνη, που διέταξε την εκκένωση, και των μπάτσων, που την εκτέλεσαν, ήταν η στάση της εισαγγελίας. Ολοι είδαμε από την τηλεόραση ότι οι μπάτσοι έπαιρναν σηκωτούς τους ανθρώπους, χωρίς αυτοί να προβάλουν καμιά αντίσταση. Η συγκεκριμένη κατηγορία, όμως, μπήκε για να λειτουργήσει τρομοκρατικά. Ακόμα και να στέκεσαι κάπου, θα σε φορτώσουμε με ένα από τα βαρύτερα πλημμελήματα. Και πώς συμβιβάζονται παράλληλα οι κατηγορίες της απείθειας (που προϋποθέτει άρνηση συμμόρφωσης χωρίς βία) με την αντίσταση (που προϋποθέτει άσκηση βίας κατά κρατικών οργάνων); Εχουν ξεπεράσει κάθε όριο κατασταλτικής αυθαιρεσίας.