Από τις 14 του περασμένου Νοέμβρη πέρασε τα πάνδεινα. Συνελήφθη χάρη σε μια κακόβουλη καταγγελία. Ενώ ο εισαγγελέας τον άφησε ελεύθερο, η Αστυνομική Διεύθυνση Χανίων, εκδικητικά και αυθαίρετα, τον έκλεισε σ’ ένα κελί και τον πίεζε να υπογράψει ότι δέχεται ν’ απελαθεί. Οταν παρενέβη η αλληλεγγύη και η άμυνα του Χαντούσι πήρε οργανωμένο χαρακτήρα και ενώ ο μετανάστης είχε ξεκινήσει απεργία πείνας, προσπάθησαν να τον συκοφαντήσουν διοχετεύοντας σε διάφορα λαθρόβια και φασίζοντα σάιτ και μπλογκ την «είδηση», ότι δήθεν είναι βιαστής.
Οταν και αυτό δεν πέρασε, τον έκαναν πακέτο και τον έστειλαν στο Ηράκλειο κι από εκεί στην Αθήνα. Η σκυτάλη στη συνέχεια πέρασε στη Διεύθυνση Αλλοδαπών Αττικής, που αυθαίρετα, ετσιθελικά, παράνομα, έβγαλε νέα απόφαση απέλασής του. Τον μετέφεραν ακόμη και στην πρεσβεία του Μαρόκου στην Αθήνα, για να οργανώσουν την απέλασή του. Οταν και αυτό δεν πέρασε και ενώ είχε γίνει παρέμβαση και από το Συνήγορο του Πολίτη (μετά από αναφορά-καταγγελία του Πέτρου Γιώτη), την παραμονή των Χριστουγέννων τον φόρτωσαν σε μια κλούβα και τον έστειλαν στα αστυνομικά κρατητήρια της Αμφισσας, για να μην έχει ούτε επισκεπτήριο.
Ο Ελχάφεντ Χαντούσι δεν λύγισε. Δεν συναίνεσε στην απέλασή του. Δεν αποδέχτηκε την παράνομη φυλάκισή του. Διεκδίκησε το δίκιο του.
Από την περασμένη Τρίτη, ο πρώην απεργός πείνας της Υπατίας είναι ελεύθερος. Στα χέρια του κρατάει μια καινούργια απόφαση αναβολής της απέλασης, που έχει εκδοθεί από την Αστυνομική Διεύθυνση Φωκίδας!
Η απελευθέρωση του Χαντούσι είναι μια νίκη της αλληλεγγύης. Ως προς αυτό δεν χωρά αμφιβολία. Ομως, παραμένουν ανοιχτά μια σειρά ζητήματα. Ο Χαντούσι κρατήθηκε σε διάφορα αστυνομικά κελιά επί δύο μήνες εντελώς παράνομα. Και τώρα, πήρε νέα απόφαση αναβολής της απέλασης από την Α.Δ. Φωκίδας, η οποία ξεκινά από τις 17/1/2012. Δεν πήρε, δηλαδή, πίσω την παλιά απόφαση που παράνομα και εκδικητικά του είχαν αφαιρέσει. Γιατί αυτό; Γιατί προσπαθούν να καλύψουν το δίμηνο της παράνομης κράτησής του. Ηδη έχουμε εντοπίσει πολλά «κενά» και δεν πρόκειται ν’ αφήσουμε έτσι το ζήτημα.
Προς το παρόν κρατάμε τη χαρά της αποφυλάκισης του Χαντούσι, που τη γιόρτασε μαζί με τους συμπατριώτες και συναγωνιστές του και τους αλληλέγγυους που στάθηκαν στο πλευρό του. Θυμίζουμε, επίσης, ότι ακόμα παραμένει αυθαίρετα κρατούμενος (πριν από μερικές μέρες μεταφέρθηκε ξανά από τις Σέρρες στον Προμαχώνα) ο Ελμπασίρ Φικρί, επίσης πρώην απεργός πείνας της Υπατίας. Ο αγώνας για την απελευθέρωσή του συνεχίζεται.
Για όποιον ενδιαφέρεται να ενημερωθεί περισσότερο, παραθέτουμε τους συνδέσμους προς δημοσιεύματα στην ιστοσελίδα της «Κόντρας», που περιγράφουν την Οδύσσεια του Ελχάφεντ Χαντούσι το τελευταίο δίμηνο.
https://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=14884&cat_id=48&pos=4
https://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=14925&cat_id=48&pos=4
https://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=14929&cat_id=48&pos=4
https://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=15011&cat_id=48&pos=4
https://www.eksegersi.gr/article.php?article_id=15432&cat_id=48&pos=4