Οι πολιτικοί κρατούμενοι που δικάζονται στην τρίτη δίκη για τη Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς επιβεβαίωσαν πλήρως το καταγγελτικό ρεπορτάζ της «Κ». Τα κελιά που κατασκευάστηκαν στο χώρο της παλιάς δικαστικής αίθουσας, πάνω από τα ημιυπόγεια κελιά που κατασκευάστηκαν για τους κρατούμενους της υπόθεσης 17Ν, είναι «λευκά κελιά». Είναι ατομικά, με πόρτες που ανοίγουν ηλεκτρονικά και με κάμερες παντού. Ιδια κι απαράλλαχτα, δηλαδή, με τα ειδικά κελιά στα οποία πρωτοέβαλαν τους συλληφθέντες για τη 17Ν.
Προς το παρόν, δεν έχουν μεταφέρει σ’ αυτά τα κελιά τους κρατούμενους για την υπόθεση της ΣΠΦ. Τους μεταφέρουν, όμως, εκεί στα διαλείμματα της δίκης ή όταν αποχωρούν από τη δικαστική αίθουσα, ενώ μετά το τέλος κάθε συνεδρίασης τους μεταφέρουν με κλούβα απέναντι, στις ανδρικές φυλακές. Αν όμως ήθελαν να χρησιμιποιήσουν αυτά τα κελιά μόνο για τις ανάγκες των δικών που γίνονται στον Κορυδαλλό, δεν θα έκαναν τέτοιες κατασκευές, με ηλεκτρονικές πόρτες και κάμερες, ούτε θα έφτιαχναν 24 ατομικά κελιά. Θα αρκούσαν ένας-δυο θάλαμοι. Και βέβαια, αποκαλύφτηκε το ψέμα που ψιθύριζαν οι άνθρωποι της φυλακής, ότι δήθεν πρόκειται για επέκταση των γυναικείων φυλακών.
Είναι φανερό ότι σκοπός τους είναι να μεταφέρουν μόνιμα εκεί κάποιους από τους κρατούμενους των εν εξελίξει πολιτικών δικών.