Στα μουλωχτά, χωρίς καμιά δημόσια ανακοίνωση και χωρίς να γίνει καμιά δημόσια συζήτηση, υπογράφηκε στις 2 Σεπτέμβρη και δημοσιεύτηκε την επομένη στο ΦΕΚ απόφαση των υπουργών Εσωτερικών, αναπληρωτή Εσωτερικών και Δικαιοσύνης, η οποία παρατείνει για είκοσι ακόμη χρόνια την κράτηση των φακέλων πολιτικών φρονημάτων των πολιτών. Η απόφαση επικαλείται «λόγους δημοσίου συμφέροντος, που επιβάλλουν τη μη γνωστοποίηση του περιεχομένου των φακέλων ατομικών φρονημάτων πολιτών».
Η ιστορία αυτή έχει ξεκινήσει το 1989, επί κυβέρνησης Τζαννετάκη (ΝΔ και ενιαίος τότε Συνασπισμός). Με απόφαση των Μητσοτάκη-Φλωράκη-Κύρκου, που πέρασε από το υπουργικό συμβούλιο, υποτίθεται ότι οι φάκελοι που κρατούσε η Ασφάλεια θα καταστρέφονταν. Θα κρατιούνταν μόνο φάκελοι με ιστορικό ενδιαφέρον, τους οποίους όμως δεν θα μπορούσε να δει κανένας. Ούτε ο ίδιος ο φακελωμένος.
Η κατάπτυστη απόφαση, την οποία υπογράφουν ο νεοδημοκράτης υπουργός Προεδρίας Θ. Κανελλόπουλος και ο συνασπισμένος υπουργός Δικαιοσύνης Φ. Κουβέλης, επικαλείται «λόγους εντόνου δημοσίου συμφέροντος, που συνίστανται στη μη αναμόχλευση των πολιτικών παθών (!!!) καθώς και στη διατήρηση του πνεύματος εθνικής συμφιλίωσης που επικρατεί (!!!), όπως αυτό εκφράσθηκε από το Υπουργικό Συμβούλιο». Προβλέπει δε ότι «οι διατηρούμενοι ατομικοί φάκελοι πολιτικών φρονημάτων δεν είναι προσιτοί στους ενδιαφερόμενους ή στο κοινό, θα παραδοθούν δε στην ιστορική έρευνα μετά την πάροδο εικοσαετίας».
Η εικοσαετία έληγε στις 8 Σεπτέμβρη και η κυβέρνηση της ΝΔ, λίγο πριν απέλθει, φρόντισε να παρατείνει το σφράγισμα των φακέλων για άλλη μια εικοσαετία, χωρίς κανείς να διαμαρτυρηθεί. Και ποιος να διαμαρτυρηθεί, οι ηγεσίες του Περισσού και του σημερινού ΣΥΝ που συνέπραξαν σ’ αυτό το ανοσιούργημα; Κανένας τους δεν θέλει να μάθουν οι νεότερες γενιές τι γινόταν με το φακέλωμα και ποιοι ήταν οι διάφοροι ρουφιάνοι. Εννοείται πως το φακέλωμα ουδέποτε καταργήθηκε, απλά τώρα οι φάκελοι είναι ηλεκτρονικοί.