Φόρτωσαν στους συλληφθέντες ανύπαρκτα κακουργήματα
Ακόμα και η πρόθυμη σε τέτοιες περιπτώσεις αστική Δικαιοσύνη δεν τόλμησε να προφυλακίσει τους τέσσερις νέους ανθρώπους που της πήγαν αλυσοδεμένους και τυλιγμένους σε μια κόλλα χαρτί, με βαρύτατα κακουργήματα, οι μπάτσοι. Ανακριτής και εισαγγελέας ομόφωνα τους άφησαν ελεύθερους με τους τυπικούς σ’ αυτές τις περιπτώσεις περιοριστικούς όρους. Ο πέμπτος από τους συλληφθέντες νοσηλεύεται ακόμα στο νοσοκομείο με βαρύτατα τραύματα: έχει σημάδια από ξυλοδαρμό σε όλο του το σώμα και έχει υποστεί ρήξη πνεύμονα, από τις κλοτσιές που δέχτηκε από τους λυσσασμένους μπάτσους!
Ολα ξεκίνησαν τις νυχτερινές ώρες της περασμένης Παρασκευής προς Σάββατο. Οι μπάτσοι όρμησαν και άρχισαν να ξυλοκοπούν ένα παιδί που έκανε γκράφιτι στα Εξάρχεια. Θαμώνες από τα γύρω μαγαζιά αντέδρασαν, χωρίς κανείς να διανοείται αυτό που θα ακολουθούσε. Ορδές «Δελτάδων» όρμησαν με τα μηχανάκια στην περιοχή και άρχισαν να ξυλοκοπούν όποιον έβρισκαν μπροστά τους. Περνούσαν έφιπποι από μαγαζιά, κράδαιναν τα γκλομπ και έκαναν άσεμνες χειρονομίες φωνάζοντας «σας γαμήσαμε», «σας πήραμε τα Εξάρχεια» και άλλα τέτοια χουλιγκάνικα. Στο διαδίκτυο έχουν δημοσιευτεί βίντεο που δείχνουν έναν νέο να περνάει αμέριμνος, να τον αρπάζει ένας Δελτάς και να τον χτυπάει με γροθιές και κλοτσιές κι όταν αυτός τον αφήνει να τον περιλαβαίνουν άλλοι δύο, οι οποίοι τον πετάνε κλωτσώντας με το πρόσωπο στο οδόστρωμα, ενώ επανέρχονται και κλωτσούν πότε αυτόν και πότε έναν άλλο που έχουν υποχρεώσει να ξαπλώσει μπρούμητα δίπλα του. Ισως, ένας από τους δύο να είναι ο 27χρονος με τα βαριά τραύματα που νοσηλεύεται.
Η ΓΑΔΑ προσπάθησε από την πρώτη στιγμή να υποβαθμίσει το γεγονός του βαρύτατου τραυματισμού. Στην ανακοίνωση που εξέδωσε μετά το συμβάν αναφέρει με αδιάφορο υπηρεσιακό ύφος: «Δύο από τους συλληφθέντες κατά την παραμονή τους στην υπηρεσία, ανέφεραν τραυματισμό και μεταφέρθηκαν στο Νοσοκομείο, όπου ο ένας μετά τις εξετάσεις που υποβλήθηκε επέστρεψε, ενώ ο δεύτερος παρέμεινε για νοσηλεία». Φυσικά, δεν διέταξαν καμιά έρευνα για το συμβάν, ενώ δεν αποκλείεται να ισχυριστούν πως ο άνθρωπος έπεσε και χτύπησε μόνος του. «Οι κυβερνήσεις πέφτουνε, οι ζαρντινιέρες μένουν», σχολίασε καυστικά ο συνήγορός του Κ. Παπαδάκης, που ανακοίνωσε ότι καταθέτει μήνυση εκ μέρους του εντολέα του κατά αστυνομικών, οι οποίοι τον συνέλαβαν αναίτια και τον ξυλοκόπησαν άγρια, προκαλώντας του τον σοβαρό τραυματισμό.
Οι μπάτσοι, όχι μόνο για να καλύψουν τη νέα «ζαρντινιέρα», αλλά και για να δικαιολογήσουν το πογκρόμ που οργάνωσαν, επινόησαν μολότοφ που ουδέποτε έπεσαν και φόρτωσαν κακουργήματα σε όσους συνέλαβαν τυχαία. Υπάρχει, όμως, σωρεία αυτοπτών μαρτύρων που καταθέτει ότι καμιά μολότοφ δεν έπεσε στην περιοχή, ενώ επιβεβαιώνει την τυχαία σύλληψη όλων και την αγριότητα με την οποία επιτέθηκε στην περιοχή η ομάδα «Δέλτα», χωρίς να συμβαίνει τίποτα.
Το καλοκαίρι ο Μαρκογιαννάκης δήλωνε ότι θα «καθαρίσει» τα Εξάρχεια. Αυτή ήταν η πρώτη επιχείρηση.