Αθώοι κρίθηκαν από το Πενταμελές Εφετείο Κακουργημάτων Θεσσαλονίκης, που τους δίκασε σε δεύτερο βαθμό, έξι από τους οχτώ μπάτσους που είχαν πάρει μέρος στο λιντσάρισμα του κύπριου φοιτητή Αυγουστίνου Δημητρίου, στις 17 Νοέμβρη του 2006. Καταδικάστηκαν μόνο δύο, σε ποινές φυλάκισης 2,5 ετών με τριετή αναστολή, μόνο για επικίνδυνη σωματική βλάβη (η έννοια του βασανιστήριου, που στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν καραμπινάτο, δεν απασχόλησε την… τυφλή Δικαιοσύνη). Πρωτοδίκως είχαν καταδικαστεί όλοι σε ποινές από 15 μήνες μέχρι 3 χρόνια και 3 μήνες.
Τι να πούμε; Μάλλον περιττεύει κάθε σχόλιο. Αρκεί να σημειώσουμε ότι οι δυο μπάτσοι που καταδικάστηκαν υποστήριξαν ότι χτύπησαν μεν τον νεαρό φοιτητή, αλλά αυτό έγινε στην προσπάθειά τους να τον ακινητοποιήσουν και να τον συλλάβουν, επειδή αυτός αντιστεκόταν! Παρά ταύτα, το δικαστήριο τους αναγνώρισε και ελαφρυντικό. Προκλητικά χαρούμενοι οι έξι αθωωθέντες μίλησαν για «δικαίωση», ενώ ο Α. Δημητρίου εξέφρασε την πικρία του. «Εξι χρόνια τώρα έχω διαλυθεί, έχω χάσει τη ζωή μου, δε θα ξαναέρθω ποτέ στην Ελλάδα», δήλωσε.