Ο Σάββας Ξηρός το έχει καταγγείλει κατ’ επανάληψη: όταν με είχαν δεμένο, με κλειστά τα μάτια, στο κρεβάτι της ΜΕΘ του «Ευαγγελισμού», ανάμεσα στις φωνές που άκουγε ήταν και ανθρώπων που μιλούσαν αγγλικά. Ολ’ αυτά διαψεύδονταν από τον Χρυσοχοΐδη, τον Διώτη, το Νασιάκο, ως φαντασιώσεις ή εκ των υστέρων δικαιολογίες του Σάββα. Τώρα, έρχονται οι ίδιοι οι Αμερικανοί και επιβεβαιώνουν τις καταγγελίες του ημιθανούς αγωνιστή, που με μεσαιωνικές ανακριτικές μεθόδους προσπαθούσαν να του αρπάξουν πληροφορίες.
Με επίσημη ανακοίνωσή του το FBI καμαρώνει πως ο Ανώτερος Ειδικός Πράκτορας Ρόμπερτ Κλίφορντ έχει επιλεγεί ως ένας από τους οχτώ φιναλίστ για το μετάλλιο «Υπηρεσίες στην Αμερική». Και γιατί επιλέχτηκε ο Κλίφορντ; Αναφέρει η ανακοίνωση του FBI:
«Τον Ιούνιο του 2002, η τρομοκρατική ομάδα 17 Νοέμβρη δέχτηκε ένα μεγάλο χτύπημα εξαιτίας της επιμονής του Κλίφορντ. Κατά τη διάρκεια εκείνου του καλοκαιριού, μια βόμβα αστόχησε και τραυμάτισε τον τρομοκράτη που την τοποθετούσε. Ο βομβιστής ομολόγησε ότι ήταν μέλος της 17 Νοέμβρη και εργάστηκε με την ομάδα ανακριτών του Κλίφορντ και τις Ελληνικές Αρχές για να ταυτοποιήσουν άλλα μέλη της τρομοκρατικής ομάδας. Επειδή ο Κλίφορντ μπόρεσε να κεφαλαιοποιήσει αυτό το ρήγμα, εντός μηνών, 19 μέλη-κλειδιά συνελήφθησαν. Κατά τη διάρκεια των ανακρίσεων και της απόδοσης κατηγοριών για όλη την υπόθεση, ο Κλίφορντ εργάστηκε στενά με άλλους ανακριτές, κατήγορους και με τις οικογένειες των θυμάτων».
Για το ξεφτιλίκι της τότε κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ, της εισαγγελίας και της αστυνομίας μάλλον δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα. Η αμερικανοδουλεία είναι μόνιμο και διαχρονικό χαρακτηριστικό του ελληνικού κράτους, από την εποχή του Πιουριφόι και του «στρατηγέ ιδού ο στρατός σας», που ο Παπάγος είπε στον Βαν Φλιτ. Υπάρχει, όμως, ένα ζήτημα που είναι ακόμη ανοιχτό. Οι «ομολογίες» που πάρθηκαν υπ’ αυτές τις συνθήκες από τον Σ. Ξηρό αποτελούν τη βάση για όλες τις καταδίκες όσων δικάστηκαν για την υπόθεση 17Ν. Δυο ειδικά δικαστήρια (τριμελές και πενταμελές εφετείο) δέχτηκαν ότι αυτές οι νυχτερινές καταθέσεις του Σάββα στην Εντατική δόθηκαν από άνθρωπο σε ήρεμη ψυχική κατάσταση και πάρθηκαν με όλους τους τύπους από τον εισαγγελέα Διώτη και τον αρχηγό της Αντιτρομοκρατικής Σύρο. Τώρα, έρχονται οι ίδιοι οι Αμερικανοί και διαδηλώνουν πως επικεφαλής ανακριτής ήταν ο αρχιπράκτορας του FBI στην Ελλάδα. Σε λίγο καιρό θα συζητηθούν στον Αρειο Πάγο οι αναιρέσεις που έχουν υποβάλει οι πολιτικοί κρατούμενοι (πλην του Δ. Κουφοντίνα, που έχει δηλώσει ότι γι’ αυτόν ο δικαστικός αγώνας έκλεισε, διότι είχε σημασία μόνο όσο ήταν ο ίδιος παρών και μπορούσε να υπερασπίζεται πολιτικά την ιστορική του διαδρομή). Τι έχει να πει ο νομικός κόσμος της χώρας, που συχνά πυκνά τον ακούμε και τον διαβάζουμε να μιλά για τον «ευρωπαϊκό νομικό πολιτισμό»;