Τα σιωναζιστικά στρατεύματα αποσύρθηκαν από τον προσφυγικό καταυλισμό της Τζαμπάλια, μετά από μια εικοσαήμερη αποτυχημένη γι’ αυτά επίθεση. Οι απώλειές τους ήταν μεγάλες, καθώς η Αντίσταση πολέμησε και πάλι με γενναιότητα και ευρηματικότητα.
Ελάχιστες ώρες μετά την απόσυρσή τους, Παλαιστίνιοι εμφανίστηκαν και άρχισαν να καθαρίζουν τα ερείπια και να τακτοποιούν χώρους για να κατοικήσουν! Δεν έχει σημασία αν τα σπίτια είναι μισοκατεστραμμένα ή ολοκληρωτικά κατεστραμμένα. Σημασία έχει το μήνυμα. Οχτώ μήνες τώρα, τα «αγύριστα κεφάλια» του Jabalia Camp παραμένουν εκεί. Οταν αρχίζουν οι βομβαρδισμοί ή εισβάλλουν τα τανκ, απομακρύνονται προς γειτονικές περιοχές. Μόλις η Αντίσταση επαναφέρει την «κανονική τάξη των πραγμάτων», επιστρέφουν, καθαρίζουν τα ερείπια και στήνουν τις σκηνές τους πάνω σ’ αυτά.
Δεν ξεχνούν να καρφώσουν την παλαιστινιακή σημαία πάνω στα συντρίμμια και τα μπάζα.
Και βέβαια, δεν παραλείπουν να κηδέψουν τους μάρτυρές τους, αφού τους ανασύρουν από τα ερείπια. Πάνω από 70 νεκροί ανασύρθηκαν μέχρι στιγμής από τα ερείπια του καταυλισμού.
Ενας Παλαιστίνιος λέει στην κάμερα:
«Ο,τι χάσαμε θα ξαναχτιστεί και θα παραμείνουμε ακλόνητοι. Εδώ είμαστε πάλι στον καταυλισμό. Δεν τρέχει τίποτα, δεν τρέχει τίποτα. Τα πάντα θα ξαναχτιστούν. Οσο υπάρχει μια Αντίσταση για να μας προστατεύει, ο θεός μας προστατεύει. Ο θεός θα μας αποζημιώσει».
Οι σιωνιστές δεν πρόλαβαν να γκρεμίσουν έναν τοίχο που γράφει: «Ο καταυλισμός της Τζαμπάλια δε θα πέσει ποτέ». Iσως δεν είχαν μαζί τους κάποιον που ξέρει αραβικά. Το σύνθημα έμεινε εκεί, εν είδει προφητείας…