Η διαβούλευση της κυβέρνησης με τους κοινωνικούς εταίρους, βρίσκεται στο ζενίθ και θα ολοκληρωθεί στις 25-26 Γενάρη στο Ζάππειο. Η αγροτική οικονομία βρίσκεται στο επίκεντρο της πολιτικής μιας κυβέρνησης και εννέα Ομάδες Εργασίας (με 19 έως 46 εμπειρογνώμονες η κάθε μία) επεξεργάζονται τους οχτώ προτεινόμενους άξονες, όπου θα γίνουν μεγάλες διαρθρωτικές αλλαγές. Αυτά σύμφωνα με Δελτίο Τύπου της υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Κατερίνας Μπατζελή, στις 15 Γενάρη. Ανάλογου περιεχομένου δηλώσεις κάνει συνεχώς στα ΜΜΕ η υπουργός, ενώ τα ίδια επανέλαβε με έμφαση και ο κυβερνητικός εκπρόσωπος.
Οσοι δεν γνωρίζουν τα τεκταινόμενα εντός των τειχών του ΥΠΑΑΤ φαντάζονται ίσως ότι ζούμε μέρες κοσμογονίας για την ελληνική γεωργία, το μέλλον της οποίας διαγράφεται λαμπρό. Ακόμη και οι πλέον καχύποπτοι οφείλουν να παραδεχτούν ότι τουλάχιστον γίνεται δουλειά, ότι δεκάδες εμπειρογνώμονες στρώθηκαν στη δουλειά και με συμμετοχή και εκπροσώπων του αγροτικού συνδικαλισμού ψάχνουν να βρουν κάποιες διεξόδους από το χρονίζον αγροτικό πρόβλημα.
Η πραγματικότητα όμως είναι εντελώς διαφορετική. Δεν πρόκειται καν για μαγική εικόνα, αλλά για σκέτη απάτη.
Κάθε μία από τις Ομάδες Εργασίας που συγκρότησε η κ. Μπατζελή συνεδρίασε μία και μοναδική φορά. Η συνολική διάρκεια της συνεδρίασης κυμάνθηκε μεταξύ τριών και τεσσάρων ωρών. Με τους συμμετέχοντες στις Ομάδες να είναι από 19 έως 46, αφού αφαιρέσετε τα προκαταρκτικά και τις συστάσεις, μπορείτε να κάνετε τη διαίρεση και να βρείτε πόσος χρόνος αντιστοιχεί σε καθέναν από τους εμπειρογνώμονες και εκπροσώπους φορέων που… διαλέχτηκαν. Σαφέστατο δείγμα του ότι ο διάλογος για την πολιτική ηγεσία του ΥΠΑΑΤ δεν αποτελεί τακτικισμό, αλλά στίγμα πολιτικό (με ρίμα παρακαλώ).
Τα συμπεράσματα (λέμε τώρα) της Ομάδας Εργασίας δεν είναι δεσμευτικά για την υπουργό, αλλά αποτελούν τα points (σημεία για τους αγγλομαθείς) μιας διαβούλευσης «προετοιμασίας» για την κοινωνική διαβούλευση που θα ακολουθήσει στις 25-26 Γενάρη. Ω διαβούλευση…
Το ΥΠΑΑΤ διαθέτει υπηρεσίες και οργανι- σμούς, που θα μπορούσαν να ετοιμάσουν λεπτομερείς και εμπεριστατωμένες προτάσεις για τις αναγκαίες αλλαγές σε κάθε έναν από τους 8 άξονες. Ομως παρακάμφθηκαν, διότι οι Ομάδες Εργασίες και οι εμπειρογνώμονες είναι glamour και συμφέρουν επικοινωνιακά.
«Το δημοσιοσχεσίτη πολλοί εμίσησαν, τις δημόσιες σχέσεις ουδείς», όπως λέει η λαϊκή ρήση. Ας έχουμε στο μυαλό μας, ότι μία μη αμειβόμενη επιτροπή μπορεί να είναι η ευκαιρία για καλές γνωριμίες και ακόμη καλύτερες μπίζνες.
Κλείνοντας, αισθάνομαι την ανάγκη να δώσω μια συμβουλή στην υπουργό, ως ανταπόδοση για την τιμή που μου έκανε να με συμπεριλάβει στους ανιδιοτελείς εμπειρογνώμονες της ελληνικής γεωργίας. Αγαπητή μου υπουργέσσα, οι έλληνες αγρότες μπορεί να μην έχουν τον «αέρα» και τη φινέτσα των Βρυξελλών, με τα οποίο έχετε γαλουχηθεί, όμως, δυστυχώς για σας και την κυβέρνησή σας, διαθέτουν στοιχειώδη λογική και καταλαβαίνουν. Φροντίστε, λοιπόν, να εξοικονομήσετε μερικά εκατομμύρια ευρώ για να καλύψετε τις ανάγκες τους, γιατί το παραμύθι της κοινωνικής διαβούλευσης δεν μπορεί να ανοίξει τα μπλόκα.
Ενας από τους εμπειρογνώμονες…