Τελευταία ημέρα λειτουργίας μόνο των Δημοτικών, Νηπιαγωγείων, Ειδικών Σχολείων (από τη Δευτέρα 1/2/2021 λειτουργούν Γυμνάσια, Λύκεια με εξαίρεση τα Λύκεια στις «κόκκινες» περιοχές) και στη λίστα του υπουργείου Παιδείας πάνω από 200 είναι τα σχολεία που είτε είναι σε πλήρη αναστολή είτε αναστέλλουν τη λειτουργία τμήματά τους λόγω κρουσμάτων κοροναϊού.
Τα κρούσματα σε μαθητές (το υπουργείο Παιδείας σκόπιμα δεν δίνει στοιχεία για τον αριθμό των κρουσμάτων σε μαθητές και για τα κρούσματα σε εκπαιδευτικούς) επιβεβαιώνονται και από τα στοιχεία του ΕΟΔΥ στις ηλικίες 0-17 ετών, ηλικίες που στην πλειοψηφία τους αναφέρονται σε μαθητικό πληθυσμό.
Τα στοιχεία αυτά δείχνουν εκτίναξη των κρουσμάτων την τρίτη εβδομάδα λειτουργίας των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και των Ειδικών Σχολείων όλων των βαθμίδων. Θυμίζουμε ότι τα σχολεία επαναλειτούργησαν στις 11 Γενάρη και στις 27 Γενάρη είχαμε 100 κρούσματα στις ηλικίες 0-17 ετών, στις 28 του μήνα 66 κρούσματα και στις 29, ημέρα Παρασκευή, στην εκπνοή της τρίτης εβδομάδας, 120 κρούσματα.
Παρολαυτά, κυβέρνηση και ενσωματωμένοι λοιμωξιολόγοι συνεχίζουν το γνωστό τροπάρι ότι στα σχολεία δεν κολλάει, κρύβοντας επιμελώς όλες τις διεθνείς μελέτες που δείχνουν ότι τα παιδιά, αν και σε μεγάλο βαθμό ασυμπτωματικά, και νοσούν (περισσότερο ελαφρά) και μεταδίδουν τον ιό (δες εδώ και εδώ).
Οι «εισηγήσεις» τους αποδείχτηκε πλέον καταφανώς ότι είναι προϊόν κατευθύνσεων που δίνονται από την κυβέρνηση, με γνώμονα πάντα τη λειτουργία της καπιταλιστικής οικονομίας και το άπλωμα των κρουσμάτων στο χρόνο και όχι την προστασία της δημόσιας υγείας, όπως υποκριτικά ισχυρίζονται.
Παίζουν στα ζάρια την υγεία της εκπαιδευτικής κοινότητας και των οικογενειών της, συναινώντας ταυτόχρονα στο άνοιγμα του λιανεμπόριου (οι ουρές μπροστά στα καταστήματα στους εμπορικούς δρόμους δεν ενοχλούν στις περιοχές που περιστασιακά μόνο αυτήν τη στιγμή δεν είναι στο «κόκκινο», σύμφωνα με τα μαγειρεμένα στοιχεία της ίδιας της κυβέρνησης και του ΕΟΔΥ) και φυσικά στη σταθερή λειτουργία όλων των μεγάλων καπιταλιστικών επιχειρήσεων (βιομηχανιών, εταιριών, αποθηκών) και στο «πάστωμα» των εργαζόμενων στα μέσα μαζικής μεταφοράς, που αποτελούν εκκολαπτήρια του κοροναϊού.
Συναινούν, μάλιστα, στο άνοιγμα των σχολείων καταπίνοντας αμάσητη τη δημιουργική γεωμετρία Μαγιορκίνη για 25 μαθητές στην τάξη (στη Δευτεροβάθμια συν 10%), την απουσία μαζικών επαναλαμβανόμενων μοριακών τεστ (και όχι rapid test) σε μαθητές και εκπαιδευτικούς και για εμβολιασμό των εκπαιδευτικών κατά προτεραιότητα.
Θυμίζουμε ότι τα σχολεία όλων των βαθμίδων σε αναστολή λειτουργίας λόγω κρουσμάτων στις 5 του Νοέμβρη 2020, την ημέρα δηλαδή που μπήκε λουκέτο στα Γυμνάσια-Λύκεια (τότε κάλπαζε το δεύτερο κύμα της πανδημίας) ήταν 566 και μια εβδομάδα μετά, στις 14 Νοέμβρη μπήκε λουκέτο και στα Νηπιαγωγεία-Δημοτικά.
Τη στιγμή αυτή, που βρισκόμαστε μπροστά σε ένα τρίτο κύμα, με αυξητική τάση των κρουσμάτων ειδικά στην Αττική, που κατοικεί ο μισός πληθυσμός της χώρας, με διασπορά σε όλη τη χώρα και τις περιοχές να «κοκκινίζουν» η μία μετά την άλλη, αξίζει επίσης να θυμηθούμε τα όσα είπε στην πρωινή εκπομπή (11/1) του Open tv «Ωρα Ελλάδος» ο ανταποκριτής στο Βερολίνο Παντελής Βαλασόπουλος. Οτι το πείραμα της Γερμανίας με τα ανοικτά σχολεία (με ανοιχτά παράθυρα κάθε 20 λεπτά, με κουβέρτες και μπουφάν) «δεν δούλεψε» και ότι «λίγο πριν κλείσει το ολικό λοκντάουν είχανε κλείσει 3.800 σχολεία με 300.000 κρούσματα!».
Γιούλα Γκεσούλη