♦ Σιγά μην πιάσουν ο πρίγκηπας και η γυναίκα του «το γιαπί, το πηλοφόρι, το μυστρί». Θέλουν να φύγουν από το παλάτι για να μη δεσμεύονται από το αυστηρό πρωτόκολλο. Και τον πύργο θα κρατήσουν και την ετήσια χορηγία που τους αναλογεί και ό,τι έχει να κάνει με λεφτά. Το δυστύχημα είναι ότι ο κόσμος στη Βρετανία κάθεται κι ασχολείται με τα καπρίτσια των «γαλαζοαίματων». Και τους πληρώνει αγόγγυστα για να παρασιτούν υπερπολυτελέστατα.
♦ Ο Πατούλης δε διέψευσε την αποκάλυψη ότι έδωσε γύρω στα είκοσι χιλιάδες ευρώ για έπιπλα γραφείου. Απάντησε ότι «ο συγκεκριμένος εξοπλισμός αποτελεί περιουσιακό στοιχείο της Περιφέρειας Αττικής κι όχι “προίκα“ του οποιουδήποτε περιφερειάρχη». Και γιατί έπρεπε ν' αλλάξει τα έπιπλα; Δεν του γούσταραν αυτά που είχαν οι προκάτοχοί του; Δεν είχαν βελούδα και χρυσάφια; Επ' αυτού δεν απάντησε.
♦ «Είμαι ευσυγκίνητος», είπε ο Πάμπλο Ιγκλέσιας, δικαιολογώντας τα δάκρυά του την ώρα που ανακοινώθηκε η έγκριση από τη Βουλή της κυβέρνησης του PSOE με τους Unidas Podemos. Στη φωτογραφία, όμως, φαίνονται τουλάχιστον τρεις να κλαίνε. Δεν είναι προς κατηγορία. Ξέρεις τι είναι, μέσα σε λίγα χρόνια, από τις πλατείες των «αγανακτισμένων» να βρεθείς σε υπουργικό θώκο; Και να έχεις περάσει μερικούς μήνες αγωνίας, επειδή ο Σάντσεθ ήθελε τις ψήφους σου στη Βουλή, αλλά όχι μερικά στελέχη σου σε υπουργεία; Τη στιγμή που η αγωνία λαμβάνει τέλος και το υπουργείο γίνεται πραγματικότητα, σου φεύγει όλο το άγχος και ξεσπάς σε δάκρυα. Για το καλό του λαού, ρε γαμώτο.
♦ Ομολογούμε ότι δεν είχαμε ξανακούσει για τα BRAVO Awards, ούτε για το Δίκτυο Υπεύθυνων Οργανισμών και Ενεργών Πολιτών (QualityNet Foundation) που τα απονέμει. Είναι τόσα πολλά αυτού του τύπου τα «μαγαζιά» της αστικής τάξης που χάνεται ο λογαριασμός. Καταλάβαμε περί τίνος πρόκειται όταν πληροφορηθήκαμε ότι οι πλιατσικολόγοι χρυσοθήρες της «Ελληνικός Χρυσός» βραβεύτηκαν στα BRAVO Sustainability Awards 2019 στην κατηγορία «Προστασία Οικοσυστημάτων & Βιοποικιλότητα». Δεν νομίζουμε ότι χρειάζεται να προσθέσουμε οποιοδήποτε σχόλιο (καιροφυλακτεί και το αστικό ποινικό σύστημα). Μπορείτε να τα προσθέσετε μόνοι σας. Γνωρίζετε πολύ καλά το θέμα. Κι ακόμα καλύτερα το γνωρίζουν οι άνθρωποι στη Χαλκιδική.
♦ Παλιά έμεναν μόνο τα γραπτά, πλέον μένουν και τα βίντεο και τα ηχητικά του ραδιοφώνου. Ετσι, οι άνθρωποι του συριζαϊκού tvxs.gr θυμήθηκαν τον Μπουμπούκο που έλεγε κάποτε για την κρουαζιέρα του Τσίπρα με τη θαλαμηγό του Παναγόπουλου, ότι είναι «ποινικό ζήτημα το δώρο πάνω από 200 ευρώ σε πρωθυπουργό». Και ρώτησαν τι ισχύει για τον Μητσοτάκη, ο οποίος μαζί με τη σύζυγό του παρακολούθησε αγώνα του ΝΒΑ από θέσεις που κοστίζουν 4.000 δολάρια η μία, καλεσμένοι -όπως οι ίδιοι δήλωσαν- του ιδιοκτήτη της επαγγελματικής ομάδας.