Στην εποχή του Διαδικτύου η δουλειά αρχείου έχει γίνει πολύ εύκολη. Γι' αυτό και ο αρθρογράφος των «Νέων» δε δυσκολεύτηκε καθόλου να σταχυολογήσει δηλώσεις Ραγκούση, με τις οποίες ο πρώην «κηπουρός» του Γιωργάκη και υπουργός του ΠΑΣΟΚ τα έχωνε χοντρά σε πρώην πασόκους οι οποίοι πήγαιναν στον ΣΥΡΙΖΑ. «Μόνιμο παράδειγμα προς αποφυγή». «Μόνιμο παράδειγμα πολιτικής ανηθικότητας που έβαλε το οικονομικό του συμφέρον, το ταπεινό και ευτελές οικονομικό του συμφέρον, πάνω από αρχές και αξίες». «Ευτελισμένοι πολιτικοί». «Απαράδεκτοι και κατάπτυστοι». «Ευτελής και ανήθικη επιλογή». «Ευτελισμένοι πολιτικοί που πήγαν από το ένα κόμμα στο άλλο για να κρατήσουν τη βουλευτική έδρα και τα 7.000 ευρώ της βουλευτικής αποζημίωσης». Τα μάζεψαν, τα έβαλαν μπροστά του και του είπαν «κοιτάξου στον καθρέφτη σου». Κάτι τύποι σαν τον Ραγκούση, όμως, δεν κοκκινίζουν με κάτι τέτοια. Η ντροπή είναι άγνωστο συναίσθημα γι' αυτούς. Δεν είναι άλλωστε ο μόνος. Γι' αυτό και δε θα 'πρεπε να περιμένει κανείς να τον δει κάπως μαζεμένο στη θητεία του ως συριζαίος. Βρήκε την ευκαιρία και την εκμεταλλεύεται. Οπως έκανε πάντοτε.
Ιερείς από διάφορα δόγματα μαζεύτηκαν στο Οβάλ Γραφείο και προσευχήθηκαν υπέρ του Τραμπ. Για να πιάσουν οι προσευχές ακούμπησαν τα χέρια τους πάνω στον πρόεδρο, ο οποίος έκλεισε τα μάτια και… πέταξε στο μεταφυσικό διάστημα. Η εικόνα είναι, φυσικά, γελοία, όμως έτσι κερδίζονται οι εκλογές στις ΗΠΑ. Κι ας λένε ό,τι θέλουν ο Ντε Νίρο και κάποιοι άλλοι φανατικοί Δημοκρατικοί. Μετά την ομαδική προσευχή, ο Τραμπ πήγε και παρακολούθησε έναν αγώνα μεκτών πολεμικών τεχνών (απ' αυτούς που οι αθλητές παλεύουν μέσα σε ρινγκ από συρματόπλεγμα). Πού θα πήγαινε, στην όπερα; Εκεί δε σταυρώνει ψηφοφόρο.
Ενα αρχαίο αγγείο, που ο πρόεδρος της Κύπρου Γιώργος Βασιλείου είχε δωρίσει στη βρετανίδα πρωθυπουργό Μάργκαρετ Θάτσερ βρέθηκε να πουλιέται σε δημοπρασία. Αν για τους Βρετανούς το θέμα είναι πώς ένα τέτοιο αντικείμενο «έφυγε» από την πρωθυπουργική κατοικία μαζί με την Θάτσερ, αντί να έχει μουσειακή θέση, για τους Κύπριους και τους Ελληνες το θέμα (θα έπρεπε να) είναι με ποιο δικαίωμα ένας πρόεδρος μπορεί να δωρίζει αρχαία ευρήματα, η θέση των οποίων βρίσκεται στο μουσείο. Και μάλιστα να δωρίζει αρχαία στην πρωθυπουργό μιας χώρας που με τη μεν Κύπρο συνδέεται με τη σκληρή αποικιοκρατία (και κάτι απαγχονισμούς αγωνιστών), με τη δε Ελλάδα συνδέεται με την πρωτοφανή ληστεία των γλυπτών του Παρθενώνα (και όχι μόνο). Για τους νεότερους, να ενημερώσουμε ότι ο Βασιλείου θεωρούνταν… αριστερός και διεκδίκησε την προεδρία ως ανεξάρτητος, με τη στήριξη του ΑΚΕΛ. Εδωσε δε το αρχαίο αγγείο στη Θάτσερ σε ένδειξη ευγνωμοσύνης!