♦ O (υπο)κλέψας του (υπο)κλέψαντος. Οι Los Angeles Times δημοσιοποίησαν ηχητικό απόσπασμα, στο οποίο ένας εκτός εαυτού Τραμπ ακούγεται να λέει για το «βαθύ λαρύγγι» που έδωσε τις πληροφορίες για την τηλεφωνική επικοινωνία του με τον Ζελέζνι: «Ποιος είναι εκείνος που έδωσε τις πληροφορίες σε αυτόν που τις αποκάλυψε; Επειδή αυτό αγγίζει την κατασκοπία. Θυμάστε τι κάναμε τις παλιές καλές μέρες σε τέτοιους τύπους που πρόδιδαν; Το χειριζόμασταν λίγο διαφορετικά απ' ό,τι σήμερα»! Αλήθεια τι τους έκαναν; Τους έκλειναν οριστικά το στόμα και δεν έβρισκε ποτέ κανείς ούτε κοκαλάκι από το πτώμα τους; Με τέτοιες αντιδράσεις ο Τραμπ ενισχύει το οπλοστάσιο των διωκτών του, γιατί αποκαλύπτουν φόβο λόγω ενοχής.
♦ Oταν συνήλθαν από το σοκ των αποκαλύψεων και την έναρξη διαδικασίας με το ερώτημα της καθαίρεσης, ο Τραμπ αποφάσισε να κάνει την αντεπίθεση με τον τρόπο που ξέρει. Απευθυνόμενος στην καθυστερημένη, θρησκόληπτη, ρατσιστική Αμερική. Πρώτη του δουλειά να καλέσει στο Λευκό Οίκο τους σερίφηδες του Νότου, οι οποίοι του παρέδωσαν τιμητική πλακέτα για τις προσπάθειές του να σταματήσει την παράνομη μετανάστευση.
♦ Ιδού το πρότυπο για τον ΣΥΡΙΖΑ. Μπαίνεις στο Ιντερνετ, κάνεις εγγραφή, πληρώνεις 12 ευρώ (1 ευρώ το μήνα τι ψυχή έχει;) και γίνεσαι μέλος του ΚΙΝΑΛ αποκτώντας τη σχετική κάρτα που σου προσφέρει «μια σειρά από αποκλειστικά προνόμια» (έτσι ακριβώς το γράφουν, όπως τα μαγαζιά που πουλάνε τέτοιες κάρτες στην πελατεία τους!). Δικαίωμα ψήφου για τα κομματικά όργανα, δικαίωμα υποψηφιότητας για τα κομματικά όργανα, δικαίωμα συνδιαμόρφωσης των θέσεών μας μέσα από την Πλατφόρμα Διαλόγου και Ηλεκτρονικών Ψηφοφοριών και δικαίωμα συμμετοχής σε ειδικές διαδικασίες μόνο για μέλη. Τα πάντα μπορείς να τα κάνεις ηλεκτρονικά, δε χρειάζεται να πας πουθενά, να συναντηθείς με κάποιον ή κάποιους.
♦ «Το πανεπιστημιακό άσυλο όπως εφαρμόζεται εμποδίζει τη σύνδεση πανεπιστημίων και επιχειρηματικότητας», δήλωσε στη Βουλή ο νεοδημοκράτης Στράτος Σιμόπουλος! Είναι η πιο… πρωτότυπη άποψη που έχει ακουστεί ποτέ. Πρέπει να το σκέφτηκε πάρα πολύ ο γαλάζιος βουλευτής. Περιμένουμε τις νέες προτάσεις του για το τι πρέπει να γίνει ώστε να παταχθούν εκείνοι που εμποδίζουν τη σύνδεση των πανεπιστημίων με την επιχειρηματικότητα.
♦ Ρεκόρ έκανε η περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας. Εξάντλησε το κονδύλι για το «Εξοικονομώ κατ' οίκον» σε 40 λεπτά! Οι τυχεροί δρομείς ήταν 893, ενώ 1.756 έκαναν αίτηση, αλλά έμειναν μπουκάλα. Τζάμπα τα έξοδα, γιατί την επόμενη φορά πρέπει να τα κάνουν όλα από την αρχή.