«Ταυτόχρονα με τη μεγάλη έξοδο από τα νησιά, δεν θα πρέπει να υπάρξει καμία είσοδος σ' αυτά, άρα να ελεγχθούν και να αποτραπούν οι ροές και οι νέες αφίξεις». Αυτός που μιλάει με λόγο πιο φασιστικό απ' αυτόν του Σαλβίνι είναι ο περιφερειάρχης Βορείου Αιγαίου Κ. Μουτζούρης. Μετά τη συνταξιοδότησή του από το ΕΜΠ, του οποίου διετέλεσε και πρόεδρος, θέλει να κατοχυρωθεί πολιτικά στην περιοχή και υιοθετεί ένα σκληρό ρατσιστικό λόγο.
Για να καταλάβετε πού έχει φτάσει ο Μουτζούρης, παραθέτουμε μια τοποθέτηση ενός δηλωμένου ακροδεξιού, του Αδωνη Γεωργιάδη, σε τηλεοπτική του εμφάνιση την περασμένη Τρίτη: «Τα λεγόμενα push-backs, δηλαδή το να εμποδίσεις μία βάρκα να έρθει βάζοντας μπροστά μία βάρκα δική σου, απαγορεύεται ρητώς από το διεθνές δίκαιο. Push-backs δεν γίνονται, το λέω για να μην λέει κάποιος ότι υπάρχουν εύκολες λύσεις».
Ο Μουτζούρης, όμως, εμφανίζεται ως εκπρόσωπος αυτών που διψούν για αίμα. «Πνίξτε μερικούς για να φοβηθούν οι επόμενοι και να μην το τολμήσουν» είναι το μήνυμά του.