Η φάτσα του Μεταξά, που ξέφυγε στο προεκλογικό σποτ των Τσιπραίων, επιβεβαιώνει την πολιτική αγραμματοσύνη των συριζαίων της προπαγάνδας. 'Η δεν αναγνώρισαν το φασίστα δικτάτορα ή τον πέρασαν για κάποιον άλλο. Τον Πετσίτη δεν τον πρόσεξαν ότι στεκόταν πίσω από τον Τσίπρα στο Σκοπευτήριο της Καισαριανής. Μόλις άρχισε το πάρτι στα «social media», αφαίρεσαν και τις δύο φωτογραφίες. Ομως η χυδαιότητα και η πρόκληση παρέμειναν. Γιατί το μήνυμα του σποτ είναι ότι ο Τσίπρας αποτελεί συνέχεια του… Κολοκοτρώνη και του… Μπελογιάννη, του… Βάρναλη και του… Λοΐζου!
Ας το πουν επιτέλους οι Τσιπραίοι: έστειλε ή όχι ο Τσίπρας επιστολή στη ΔΟΕ, προτείνοντας τη… συνεργάτιδά του Παναγοπούλου για τη χηρεύουσα ελληνική θέση «αθανάτου»; Επιμένουν οι της αντιπολίτευσης ότι επιστολή έχει σταλεί, όμως ούτε ο Τσίπρας, ούτε η λαλίστατη (στα λεγόμενα social media) συνεργάτιδά του λένε κάτι επ' αυτού. Η μη διάψευση σημαίνει επιβεβαίωση. Η υποψηφιότητα μάλλον έχει «καεί» (αν και με τα μεγαλολαμόγια της ΔΟΕ ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται), όμως το πολιτικό ζήτημα παραμένει. Και δε χρειάζεται να κάνουμε καμιά ανάλυση. Στους καφενέδες της επικράτειας δε χρειάζονται εξηγήσεις για να στήσουν την κουβέντα.
Την εικόνα την έχουμε συνηθίσει την τελευταία πενταετία. Στο βήμα ο πραγματικός δήμαρχος (Μαρινάκης), με ύφος παντοκράτορα που τον υμνούν οι υπήκοοι, μεταξύ των οποίων και ο τυπικός δήμαρχος (Μώραλης).
Το είδαμε κι αυτό. Το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα έγινε διαφημιστής εκδήλωσης του ΣΕΒ. Ο πρόεδρος του συνδικάτου των καπιταλιστών Θ. Φέσσας και ο αντιπρόεδρός του Ε. Μυτιληναίος έδωσαν στα γραφεία του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα συνέντευξη Τύπου με θέμα «Ευρωεκλογές 2019: Για μια Ευρώπη με ευκαιρίες για όλους: Προτεραιότητες της επιχειρηματικής κοινότητας για την επόμενη κοινοβουλευτική περίοδο 2019-2024» και το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου ανέλαβε την προβολή της, πετώντας στα σκουπίδια κάθε ντροπή και κάθε πρόσχημα ουδετερότητας.
Εξήντα τέσσερις «προσωπικότητες από τον χώρο του Πολιτισμού και της Οικονομίας, καθώς και των Πανεπιστημίων» συνυπέγραψαν επιστολή κατά της κυβέρνησης και προσωπικά κατά του Τσίπρα, δείχνοντας ότι πρέπει να υποστηριχτεί ο Μητσοτάκης. Οχι πως μπορεί να έχει καμιά ιδιαίτερη λαϊκή απήχηση αυτό το κείμενο, αλλά το γεγονός ότι κάποιοι νυν και πρώην πανεπιστημιακοί, εκπρόσωποι του πνεύματος υποτίθεται, συνυπογράφουν μαζί με καπιταλιστές και μανατζαραίους, είναι αξιοσημείωτο για το ποιόν αυτών των «πνευματικών ανθρώπων». Δεν πήγαν, ας πούμε , να βρουν και κάποιον εργάτη να συνυπογράψει μαζί τους. Δικό τους έστω…