♦ Δεν είναι η πρώτη φορά που εργαζόμενοι ή μέλη κινημάτων εισβάλλουν σε κάποιον τηλεοπτικό ή ραδιοφωνικό σταθμό, καταλαμβάνουν για λίγο το στούντιο και αποχωρούν, αφού προηγουμένως απαιτήσουν τη μετάδοση κάποιου μηνύματος. Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί που έκαναν «ντου» στην ΕΡΤ φέρθηκαν πολύ ευγενικά. Τόσο που αντί να απαιτήσουν να παρεμβληθούν αμέσως στο εν εξελίξει δελτίο ειδήσεων, δέχτηκαν να κάνουν ένα γύρισμα σε άλλο στούντιο, το οποίο μεταδόθηκε μετά. Αντί για «ευχαριστώ», η διοίκηση της ΕΡΤ έβγαλε μια κατάπτυστη ανακοίνωση, με την οποία τους ζητούσε και τα ρέστα! «Η εισβολή ήταν απολύτως αδικαιολόγητη. Μπορούσε να είναι πλήγμα για την δημόσια τηλεόραση και την ΕΡΤ και δεν προσέθεσε απολύτως τίποτε στην ενημέρωση για τα αιτήματα των εκπαιδευτικών», έγραφε η ανακοίνωση. Και κατέληγε: «Η διοίκηση της ΕΡΤ συγχαίρει τους εργαζόμενούς της, που, όπως και σε άλλες μαύρες εποχές, υπερασπίσθηκαν το κύρος και την τιμή της ελεύθερης δημόσιας τηλεόρασης». Δηλαδή, ταύτισε τη διαμαρτυρία εργαζόμενων που αγωνίζονται για τη δουλειά τους, με το «μαύρο» που έριξαν στην ΕΡΤ οι Σαμαροβανιζέλοι! Τόση αλητεία.
♦ Πόση ξεδιαντροπιά! Η συριζοφυλλάδα, που επί τέσσερα χρόνια έκλεινε τα μάτια σε όλες τις «χοντροκοπιές» του Καμμένου και σε κάποιες περιπτώσεις δε δίστασε να του πλέξει ακόμα και ύμνους, δηλώνει τώρα ανακουφισμένη για την αποχώρησή του από την κυβέρνηση. Θεωρεί αμνήμονες ή μειωμένης νοημοσύνης τους αναγνώστες της; Μπα, δε νομίζουμε. Απλά προσπαθεί να τους καλλιεργήσει αίσθημα συνενοχής: εντάξει, τον σιχαινόμασταν τον Καμμένο, αλλά δεν μπορούσαμε να κάνουμε χωρίς τις έδρες του. Τώρα που μπορούμε, τον ξεφορτωθήκαμε και… πάμε γι' άλλα (τα «νέα δεδομένα» που γράφει ο υπέρτιτλος). Πρόκειται για την ίδια εφημερίδα που στις 11 Απρίλη του 2014 κυκλοφορούσε με άρθρο του Τσίπρα με τίτλο «'Η με τον ΣΥΡΙΖΑ ή με την κ. Μέρκελ» (φωτογραφία κάτω) και στις 11 Γενάρη του 2018 κυκλοφορούσε με μια τεράστια φωτογραφία μιας χαμογελαστής Μέρκελ και τίτλο: «Η Μέρκελ απέδωσε τα εύσημα στην Ελλάδα και αναγνώρισε τις θυσίες του λαού – Εμπιστοσύνη στον Αλέξη, μομφή στον Κυριάκο»!
♦ Λες και είναι από ταινία επικαίρων για γεγονότα που συνέβησαν πριν από πολλές δεκαετίες η φωτογραφία από τη Γαλλία.