«Ερωτευμένος με την Τοπική Αυτοδιοίκηση», δήλωσε ο Κ. Μπακογιάννης. Θα παραμείνει σ' αυτήν, λέει, γιατί «πιστεύω σε αυτά που μπορεί να κάνει». Οταν όμως τον ρώτησαν αν θα είναι υποψήφιος για τον Δήμο Αθήνας, αρνήθηκε να απαντήσει, με το επιχείρημα ότι είναι «ντροπή οι προεκλογικές δηλώσεις ενάμιση χρόνο πριν τις εκλογές», για-τί οι ψηφοφόροι περιμένουν «να κάνω τη δουλειά μου και να ολοκληρωθούν τα έργα και οι παρεμβάσεις που είναι σε εξέλιξη στην Στερεά Ελλάδα»! Υποψιαζόμαστε (για να μην πούμε ότι είμαστε σίγουροι) πως η οικογένεια της Ντόρας έχει πάρει ήδη την απόφαση να «κατεβάσει» τον Μπακογιάννη στην Αθήνα, ώστε να κάνει το τελευταίο βήμα πριν διεκδικήσει την ηγεσία της ΝΔ. Οπότε, βλέπουμε την Πατούλαινα και τον Πατούλη να μένουν με τη χαρά.
Οι πρόσφυγες που είναι σε διάφορα προγράμματα χρησιμοποιούνται και ως «γλάστρες» σε φιέστες επίδειξης κοινωνικής ευαισθησίας. Από αστούς πολιτικούς μέχρι «αστέρες» που συνεργάζονται και οι ΜΚΟ. Χρησιμοποιήθηκαν και από τον Κάρολο που παρέα με την Καμίλα έκαναν μια προσπάθεια αναβάπτισης της βρετανικής μοναρχίας (της τόσο μισητής στον ελληνικό λαό) στα νάματα της λαϊκότητας και της κοινωνικής ευαισθησίας. Στην Κρήτη, λοιπόν, οι «Αυτών Βασιλικές Υψηλότητες» (έτσι τους αναφέρει στην αγγλική του έκδοση το δελτίο Τύπου της Υπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ, εν αντιθέσει με το ελληνικό που απέφυγε τα… μοναρχικά κοσμητικά) επισκέφτηκε «το πρόγραμμα στέγασης προσφύγων», με τους αρμόδιους να συνοδεύουν τα παράσιτα με ένα δουλοπρεπές χαμόγελο μόνιμα καρφιτσωμένο στα χείλη. Λεπτομέρεια: σε όλες τις φωτογραφίες ο Κάρολος δε φαίνεται να αγγίζει, να χαϊδεύει κάποιο παιδάκι. Σε αντίθεση με τον Αβραμόπουλο που στη δική του φιέστα πριν από λίγο καιρό στο Σχηματάρι ήταν όλο αγκαλιές και φιλιά. Οι βασιλιάδες δεν πρέπει να έχουν την παραμικρή επαφή με τους κοινούς θνητούς. Βρε ουστ!
«Για να πετύχουμε το πρωτογενές πλεόνασμα επιβαρύναμε υπέρ το δέον τμήματα της κοινωνίας. Τώρα όμως δημιουργούμε τα δημοσιονομικά περιθώρια για να μειώσουμε τα βάρη στα εν λόγω τμήματα της κοινωνίας. Γενικά όμως η φορολογία δεν είναι υπερβολικά υψηλή». Πρόκειται για δήλωση του Τσακαλώτου στη γερμανική FAZ. Η προκλητικότητα είναι αυταπόδεικτη και δεν έχει ανάγκη σχολιασμού. Να σημειώσουμε μόνο ότι ο Τσακαλώτος αναφέρεται μόνο στην άμεση φορολογία. Την έμμεση φορολογία (ΦΠΑ, ειδικοί φόροι κατανάλωσης κτλ.) την αφήνει απέξω, θεωρώντας προφανώς πως βρίσκεται σε καλά επίπεδα! Οσο για τα στρώματα στα οποία σκέπτονται να μειώσουν τα βάρη, η ήδη ψηφισμένη νέα μείωση του αφορολόγητου «ομολογεί» ότι δε θα είναι οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.