♦ Ο Πεπ Γουαρδιόλα εμφανίστηκε στον τελικό του αγγλικού Λιγκ Καπ, τον οποίο και κέρδισε η ομάδα του, φορώντας στο στήθος το γνωστό κίτρινο κορδελάκι που φορούν οι Καταλανοί για να διαμαρτυρηθούν για τους πολιτικούς κρατούμενους στη χώρα τους και να ζητήσουν την αποφυλάκισή τους. Η αγγλική ομοσπονδία ποδοσφαίρου τον κάλεσε σε απολογία για… πολιτικολογία. Χιλιάδες οπαδοί της ομάδας του (Μάντσεστερ Σίτι) φόρεσαν το κίτρινο κορδελάκι για να συμπαρασταθούν στον προπονητή. Το δόγμα «no politica» είναι εξ ορισμού αντιδημοκρατικό, αλλά όταν πάει να εφαρμοστεί σε ποδοσφαιράνθρωπους του διαμετρήματος του Γουαρδιόλα, «κινδυνεύει» να πνιγεί μέσα στη γελοιότητα.
♦ «Οι υπεύθυνοι θα καθίσουν στο σκαμνί. Θα δώσουν λόγο για τις υπογραφές και την εμπλοκή τους εκείνοι που διαπράττουν αυτό το έγκλημα εις βάρος των Ελλήνων». Αλέξης Τσίπρας. Οχι, δε μιλάει για τη Novartis. Για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών μιλούσε. Στη Βουλή, στις 30 Μάρτη του 2014. Φυσικά, κανένας δεν κάθισε στο σκαμνί. Αντίθετα, έγινε μια ακόμα ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών, με δάνεια που πήρε το ελληνικό κράτος και τα χρυσοπληρώνει ο ελληνικός λαός.
♦
Δεν ξέρουμε ποιος έφτιαξε την αφίσα και τι είχε στο μυαλό του. Του Πολάκη όμως του άρεσε και την ανήρτησε στη σελίδα του στο facebook. Εκτός από την αμορφωσιά, το ανύπαρκτο πολιτιστικό επίπεδο και όλα τα άλλα, ο τύπος πάσχει και από ναρκισσιστικό σύνδρομο. Κι όσο τον χειροκροτούν οι «ακόλουθοί» του στο facebook (του ίδιου φυράματος) τόσο πιο γερά δένεται στο σύνδρομο.
♦ «Αυτό που με γοήτευσε ήταν το κοινωνικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ». Τη δήλωση έχει κάνει π.π. (προ παραίτησης) ο -τέως πλέον- υπουργός Δ. Παπαδημητρίου. Σε ανάλογο πνεύμα ήταν και η δήλωση της συζύγου του -τέως πλέον- αναπληρώτριας υπουργού Ρ. Αντωνοπούλου, που μας είπε ότι έριξε την ανεργία (sic!) και γι' αυτό πρέπει να την τιμούμε. Το ζευγάρι των ζάμπλουτων σπεκουλάντηδων (οι δεσμοί τους με τη Wall Street φαίνεται και στις δηλώσεις «πόθεν έσχες» που έχουν καταθέσει) κυριολεκτικά «φτύνει» τον ελληνικό λαό, ισχυριζόμενο ότι παράτησε καριέρες για να έρθει να «προσφέρει» στην Ελλάδα! Αυτός είναι ο εξουσιαστικός ΣΥΡΙΖΑ.