♦ Σε 188 λέξεις (τόσες είναι το μήνυμα του Τσίπρα για το Πολυτεχνείο) δε χώρεσε η παραμικρή αναφορά στον αμερικάνικο ιμπεριαλισμό. Περισσεύει η γνωστή φλυαρία των αστών πολιτικών, αλλά για τον αμερικανοκίνητο χαρακτήρα της χούντας ούτε λέξη. Ομως, εκείνα τα συνθήματα στους παραστάτες της κεντρικής πύλης του Πολυτεχνείου, γραμμένα στην καθαρεύουσα της εποχής, δεν μπορούν να σβηστούν: «Εξω αι ΗΠΑ», «Εξω το ΝΑΤΟ». Κι είναι αυτά τα συνθήματα που θα «κυνηγούν» εσαεί τους αμερικανόδουλους αστούς πολιτικούς σαν τον Τσίπρα, θυμίζοντας σε κάθε γενιά ποιο είναι το καθήκον της, για να δικαιωθούν οι αδικαίωτοι στόχοι εκείνου του Νοέμβρη.
♦ Τα διεθνή Μέσα «καλόπιστης κοινωνικής κριτικής» (αυτά που εμείς οι απολίτιστοι αποκαλούμε κουτσομπολίστικα) ασχολήθηκαν πολύ με το αισθησιακό φιλί που αντάλλαξε με τη φίλη της Ελα Ρίχαρντς, η αυτής υψηλότης πριγκίπησσα Μαρία Ολυμπία, θυγάτηρ του διαδόχου Παύλου και της Μαρί Σαντάλ, εγγονή της αυτού μεγαλειότητος βασιλέως Κωνσταντίνου (αυτού που εμείς οι αχάριστοι αποκαλούμε Κοκό ή βαρβαριστί Γλίξμπουργκ). Το γεγονός συνέβη σε επίδειξη του μόδιστρου Μάικλ Κορς στη Σαγκάη και όπως διαβάσαμε, η Μαρία Ολυμπία είναι η μούσα του διάσημου αμερικανού σχεδιαστή μόδας και style icon της παγκόσμιας αριστοκρατικής κοινωνίας. Στη δε συγκεκριμένη βραδιά, έκλεψε τις εντυπώσεις με μία σέξι κεντημένη με στρας μπορντό ολόσωμη φόρμα (επομένως, αριστερά στη φωτογραφία είναι η δικιά μας). Ο αχάριστος της παρέας έσπευσε να σχολιάσει με κακεντρέχεια: πόσα πρόλαβαν και σήκωσαν από την Ελλάδα, για να μπορούν ακόμα και τα εγγόνια αυτών των παράσιτων να γυρίζουν τον κόσμο, παρασιτώντας και προκαλώντας με τη χλιδάτη συμπεριφορά τους; Πρέπει πραγματικά να είναι ασύλληπτα τα λεφτά που επί δεκαετίες σώριαζαν σε τράπεζες του εξωτερικού τα μέλη της δυναστείας των Γλυξβούργων.
♦ Ο Καραμέρος εμφανίστηκε σε τηλεοπτική εκπομπή με φωσφοριζέ νιτσεράδα. Ο Μπουμπούκος τον πήρε στο ψιλό: «Τελικά λάθος γιλέκα πούλησα στην τηλεόραση, αυτό γράφει καλύτερα στην κάμερα έχει δίκιο ο Καραμέρος και δεν φωνάζουν κιόλας οι αριστεροί». Τσουρουφλισμένος ο υπαρχηγός της Δούρου απάντησε: «Δεν πάμε στα κανάλια, κρυβόμαστε λένε, πάμε στα κανάλια απευθείας από τα ρέματα και τις πλημμύρες για 10 λεπτά και μας κρίνουν για το dress code. Δεν βγάζεις άκρη». Ρε συ, Καραμέρο, δεν μπορούσες να βγάλεις το αδιάβροχο; Εβρεχε και μέσα στο στούντιο; 'Η έκανε κρύο; Καλύτερα να τρως παρά να μιλάς. Φτηνιάρη. Τα τηλεοπτικά κολπάκια στα μεσημεριανάδικα δεν είναι πάντα αποδοτικά. Ούτε το «υπόδειγμα Σρέντερ».