Τι τραβάει κι αυτός ο προσωπάρχης του Λευκού Οίκου, Τζον Κέλι. Κοτζάμ απόστρατος στρατηγός, πρώην διοικητής των πεζοναυτών, με πλάκα τα γαλόνια και τα παράσημα. Την περασμένη εβδομάδα αναγκάστηκε να ανέβει στο βήμα της αίθουσας Τύπου του Λευκού Οίκου, για να διαψεύσει φήμες ότι ο Τραμπ σκοπεύει να τον απολύσει. Οι δημοσιογράφοι δε θα πίστευαν τον εκπρόσωπο Τύπου κι έτσι ανέβηκε στο βήμα ο ίδιος ο στρατηγός. Ξέρετε πώς τον χαρακτηρίζουν τα αμερικάνικα Μέσα; Ο κηδεμόνας του ατίθασου μαθητή Ντόναλντ Τραμπ!
Τα κέρδισε πάλι τα δέκα λεπτά δημοσιότητας ο Νίκος Ξυδάκης με τη δήλωση ότι υπάρχει ρευστότητα στο πολιτικό σκηνικό, επομένως «μπορεί να βρεθούμε μαζί με άλλους ανθρώπους, μπορεί να χωρίσουμε με άλλους». Το αυτονόητο για την αστική πολιτική είπε, όμως όλοι το ερμήνευσαν σαν γραμμή του Μαξίμου. Σαν να του είπε ο Τσίπρας, «ρίξ' το και άσ' το να δουλεύει».
Μεγαλεία για το ελληνικό αστικό πολιτικό σύστημα. Ο Γιωργάκης παίρνει Βραβείο Ηγετικής Προσφοράς και ο Τσίπρας γίνεται αφορμή για να καθιερωθεί μια σύγχρονη ελληνική λέξη ως διεθνής όρος. Μετά τον Ιπποκράτη, η ορολογία του οποίου έχει σφραγίσει διεθνώς την Ιατρική, ο Τσίπρας σφραγίζει την πολιτική ορολογία με τον όρο «κωλοτούμπα». Μεταφράζουμε από την ισπανική El Pais (τη μεγαλύτερη σε κυκλοφορία εφημερίδα του κόσμου): «Η κωλοτούμπα είναι μια ελληνική πολιτική έννοια που σημαίνει την πραγματοποίηση στροφής 180 μοιρών. Ο πρωθυπουργός της Ελλάδας, Αλέξης Τσίπρας, έγινε παγκοσμίως διάσημος όταν προκήρυξε ένα δημοψήφισμα για τη διάσωση της χώρας του για να κάνει το ακριβώς αντίθετο απ' αυτό που του ζήτησαν οι άνθρωποι: Ο Τσίπρας ζήτησε μια τρίτη διάσωση παρά την απόρριψη των Ελλήνων» κτλ. κτλ.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1911/content_elapais_kolotumpa.jpg)
Ουδεμία ανησυχία στην κυβέρνηση από την άρνηση των ΑΝΕΛ να ψηφίσουν το νομοσχέδιο για την αλλαγή ταυτότητας φύλου. Το επόμενο μνημονιακό νομοσχέδιο ο Καμμένος και οι βουλευτές του θα το ψηφίσουν, καταπώς το συνηθίζουν, και με τα δυο χέρια. Αφήνουν, λοιπόν, τη ΝΔ να φλυαρεί για απώλεια της δεδηλωμένης.
Ουδείς πολυασχολείται με το περιεχόμενο των περιβόητων Περιφερειακών Συνεδρίων, που οργανώνει η κυβέρνηση. Ενδιαφέρει μόνο η παραπολιτική πλευρά. Στη Στερεά η παρουσία του Μπακογιάννη, στην Κρήτη το «χρίσμα» που έδωσε ο Τσίπρας στον πασόκο Αρναουτάκη, στη Θεσσαλία η παρουσία του Αγοραστού. Πομφόλυγες άνευ σημασίας για όλους.