![](/wp-content/uploads/2020/08/1749/content_sygkrothmalamprakh.jpg)
♦ Το Συγκρότημα Μαρινάκη (πρώην Ψυχάρη, πρώην Λαμπράκη) «επιστρέφει» στην υποστήριξη της Κεντροαριστεράς. Βοηθάει όσο μπορεί την προσπάθεια της Φώφης, του Γιωργάκη, του Σημίτη, του Ραγκούση, των ορφανών του Κουβέλη και κάτι άλλων απίθανων τύπων να «επανιδρύσουν» το ΠΑΣΟΚ, αλλάζοντάς του όνομα και σύμβολα. Ωραίο το παραμύθι, αλλά δεν έχει δράκο. Αλλωστε, το έργο «ενισχύουμε την Κεντροαριστερά» το έπαιξαν πριν από τον Μαρινάκη ο Ψυχάρης με τον Μπόμπολα, κάνοντας αρχηγό κόμματος τον… Σταύρο Θεοδωράκη. Και ποιο το αποτέλεσμα; Ο Θεοδωράκης έχει μικρότερη κοινοβουλευτική ομάδα και από τον Λεβέντη, ο Ψυχάρης παράτησε τον ΔΟΛ που μέσω τραπεζών πέρασε στον Μαρινάκη και ο Μπόμπολας τα βρήκε μεν με τον ΣΥΡΙΖΑ, όμως αποσύρεται από τις εκδόσεις και τα Μέσα του πάνε για λουκέτο (ό,τι ενδιαφέρει άλλους μιντιάρχες θα εκποιηθεί από τις τράπεζες). Δεν αγάπησε ξαφνικά το ΠΑΣΟΚ και τις… λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις ο Μαρινάκης. Ούτε τρέφει ελπίδες ότι ξαφνικά θα καταρρεύσει ο ΣΥΡΙΖΑ, θα επιστρέψει στο 4% και οι ψηφοφόροι του θα τρέξουν αγεληδόν να ψηφίσουν ΔΗΣΥ. Να χαλάσει το σχέδιο «κεντροαριστερή συνεργασία» θέλει. Να εμποδίσει το ΠΑΣΟΚ να κινηθεί στην κατεύθυνη συνεργασίας με τον ΣΥΡΙΖΑ. Τους στηρίζει μ' αυτόν τον όρο. Κι όταν έρθει η ώρα, ανάλογα με τι «ψαριά» θα πιάσει το «επανιδρυμένο» ΠΑΣΟΚ στις εκλογές, τα Μέσα του ΔΟΜ θ' αρχίσουν την ασφυκτική πίεση για συνεργασία με τη ΝΔ, αν ο Κούλης δεν πάρει αυτοδυναμία (που είναι και το πιθανότερο). Δεν «προσκυνά» ο Μαρινάκης ΠΑΣΟΚ και σία. Αυτοί «προσκυνούν» τον Μαρινάκη, που χωρίς τη στήριξη των Μέσων του θα είναι σαν ακρωτηριασμένοι.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1748/content_pano_stroygka.jpg)
♦ Αυτοί που αγωνίζονταν εξακολουθούν να αγωνίζονται. Αυτοί που φλυαρούσαν εξακολουθούν να φλυαρούν και να αισθάνονται κόμπλεξ έναντι αυτών που αγωνίζονται. Η «Στρούγκα» και πανό κρεμάει και το «Χαμπέρι» μοιράζει πόρτα-πόρτα σε Νέα Φιλαδέλφεια-Νέα Χαλκηδόνα, όπως ενημερωνόμαστε από το μπλογκ της.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1746/content_pg-12-roger-waters-3-getty.jpg)
♦ Δεν χρειάζεται να είσαι επαναστάτης για να στέκεσαι στο πλευρό των αγωνιζόμενων Παλαιστίνιων. Και ο Ρότζερ Γουότερς το κάνει με συνέπεια εδώ και χρόνια.