![](/wp-content/uploads/2020/08/1591/content_augh_960_1123.jpeg)
♦ Με πανηγυρικό τρόπο η «Αυγή» («Νυστέρι στη διαφθορά»), πιο… σεμνά η «Εποχή» («Οι ασθένειες της υγείας στο τραπέζι της εξεταστικής»), υλοποιούν τον προπαγανδιστικό σχεδιασμό του επιτελείου του Μαξίμου. Καταρχάς, προσπαθούν ν' αλλάξουν την πολιτική ατζέντα: κύριο θέμα η εξεταστική επιτροπή για την Υγεία, που ανακοίνωσε ο Τσίπρας στη Βουλή. Ούτε η αξιολόγηση που ακόμα δεν έκλεισε, ούτε τα νέα αντιλαϊκά μέτρα στα οποία έχουν συμφωνήσει (πετσόκομμα αφορολόγητου και συντάξεων, επέκταση του Μνημόνιου μετά το 2018 κτλ.). Αλλά και στην Υγεία να περιοριστούμε, η εξεταστική για το παρελθόν είναι που λείπει; Θα προσλάβει γιατρούς και νοσηλευτές η εξεταστική; Θα ανοίξει τα κλειστά κρεβάτια στις ΜΕΘ; Θα περιορίσει την αθλιότητα που βασιλεύει σε όλες τις βαθμίδες του δημόσιου συστήματος Υγείας;
![](/wp-content/uploads/2020/08/1592/content_symvasiouxoi_apolymenoi_fodsa_ken_makeodnias_aftodioikisi.jpeg)
♦ Τη φωτογραφία την ανασύραμε από ένα πακέτο παρόμοιων φωτογραφιών. Σχεδόν καθημερινά, σε κάποιο μέρος της χώρας, βλέπουμε συμβασιούχους να διαμαρτύρονται ζητώντας την παράταση των συμβάσεών τους. Οι εργαζόμενοι που απεικονίζονται στη φωτογραφία ανήκουν στο Φορέα Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων Κεντρικής Μακεδονίας, είχαν προσληφθεί το Δεκέμβρη του 2014 και παρά την ψήφιση σχετικής διάταξης από τον Βερναρδάκη για παράταση όλων των συμβάσεων, απολύθηκαν, καθώς πολλοί δήμαρχοι αρνούνται να εφαρμόσουν το νόμο. Ετσι, εργαζόμενοι μετατρέπονται σε μπαλάκι του πινγκ πονγκ ανάμεσα στους υπουργούς του ΣΥΡΙΖΑ και τους γαλαζοπράσινους δημάρχους.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1593/content_o_-_-_a_z_v_-_v_g.jpeg)
♦ Εδώ δε χωράει πλάκα για τον κυρ-Αλέκο με το φρέντο. Εδώ έπεσαν και εξακολουθούν να πέφτουν κορμιά. Και ο Φλαμπουράρης ποζάρει με κάτι παλαίμαχους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, φέρνοντάς μας μνήμες από τις κινηματογραφικά εκπληκτικές αντιστίξεις που έκανε ο Φράνσις Φορντ Κόπολα στην τριλογία του «Ο Νονός». Την ώρα που ο αρχιμαφιόζος συμμετέχει σε μια βάπτιση και δίνει όρκους πίστης στην αγία τριάδα, οι άνδρες του καθαρίζουν σε παράλληλες ενέργειες τους αντιπάλους του. Την ώρα που ο Φλαμπουράρης ποζάρει με τα λάβαρα της ΑΕΚ, οι μπράβοι του Μελισσανίδη, με τις πλάτες των ΜΑΤ του Τόσκα, «καθαρίζουν» στη Νέα Φιλαδέλφεια.