Εχουμε αναφερθεί και άλλες φορές στη σκόπιμη στοχοποίηση του δημάρχου και της δημοτικής αρχής Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας από το «σύστημα Μελισσανίδη», με στόχο να προσφέρει έναν εχθρό στον οπαδικό όχλο, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιεί αυτόν τον όχλο ως δύναμη κρούσης για την προώθηση των επιχειρηματικών του συμφερόντων. Γιατί ο όχλος δεν είναι σε θέση να κάνει ούτε στοιχειώδεις λογικές σκέψεις, αλλά άγεται και φέρεται από τους «μεροκαματιάρηδες» του «συστήματος».
Το βασικό μότο είναι σταθερό («ο Βασιλόπουλος δε θέλει το γήπεδο»), όμως τα συνοδευτικά «επιχειρήματα» αλλάζουν κατά περιόδους, ώστε να προσαρμόζονται στις πραγματικές εξελίξεις και να δημιουργούν μια εντελώς ψευδή περιγραφή τους.
Μέχρι πρότινος, διαβεβαίωναν τους οπαδούς ότι όλα εξελίσσονται κανονικά για την έκδοση της οικοδομικής άδειας του «ναού» και πως δεν υπάρχει καμιά ανησυχία από τη στάση του Δήμου, γιατί τη μελέτη υψομέτρων θα την εγκρίνει η Περιφέρεια, παρακάμπτοντας το Δήμο. Ομως, από τον Οκτώβρη του 2016 είχαν υποβάλει δεύτερη αίτηση στις υπηρεσίες του Δήμου, ζητώντας έγκριση της μελέτης υψομέτρων.
Στη συνέχεια, έγιναν οι «καγκουριές» με τα γελοία εξώδικα προς τον αρμόδιο αντιδήμαρχο και την προϊσταμένη των τεχνικών υπηρεσιών, που τάχα καθυστερούν να εγκρίνουν τη μελέτη. Μέχρι που ο Δήμος έδωσε απάντηση. Οι τεχνικές υπηρεσίες συνέταξαν ένα εμπεριστατωμένο έγγραφο (μπορείτε να το διαβάσετε ολόκληρο στο https://www.eksegersi.gr/wp-content/uploads/2020/08/1534/apanthsh_se_dikefalos.pdf), το οποίο κατέληγε ότι δεν είναι δυνατή η έγκριση της μελέτης υψομέτρων, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν υπάρχει οριστική μελέτη για την υπογειοποίηση του δρόμου που περνά μπροστά από το οικόπεδο και επομένως δεν υπάρχει η τεχνική δυνατότητα χορήγησης υψομέτρων.
Η πρώτη αντίδραση του εσμού ήταν το υβρεολόγιο κατά της δημοτικής αρχής, που δε σταμάτησε μόνο στο υβρεολόγιο, αλλά έφτασε μέχρι το κυνηγητό και τον ξυλοδαρμό του προέδρου του δημοτικού συμβούλιου. Ο όχλος συσπειρώνονταν γύρω από το σύνθημα «ο Βασιλόπουλος είναι παράνομος και θα του κάνουμε μήνυση». Μέχρι που εκτοξεύτηκε η ρουκέτα από το στόμα του «project manager» του γηπέδου, Δ. Ανδριόπουλου: «Ο δήμος “εκμεταλλεύεται” ένα κενό του νόμου και με ένα εντελώς τυπικό χαρτί, καθυστερεί την έκδοση της άδειας». Αν ο Δήμος εκμεταλλεύεται ένα κενό του νόμου, τότε ο Δήμος είναι νόμιμος!
Τις επόμενες μέρες τα «υπαλληλικά» Μέσα προσπάθησαν να «μαζέψουν» τη δήλωση Ανδριόπουλου, αλλά η ζημιά είχε ήδη γίνει. Αλλωστε, η τοποθέτηση του Ανδριόπουλου δεν άφηνε περιθώρια πολλών ερμηνειών: είχε καταλήξει ζητώντας από την κυβέρνηση νομοθετική ρύθμιση για να ξεπεραστεί η αρμοδιότητα του Δήμου!
Είπε και κάτι άλλο, πιο σημαντικό ο «project manager». Ομολόγησε ότι εκείνο που ζητούν από τις υπηρεσίες του Δήμου είναι να παρανομήσουν! Είπε συγκεκριμένα: «Αυτό που πατάνε πάνω είναι η μελέτη της υπογειοποίησης και λένε πως δεν υπάρχει μελέτη αλλά προμελέτη, η οποία έχει γίνει αποδεκτή και έχει εγκριθεί όσον αφορά τα υψόμετρά της από την Περιφέρεια». Οποιος έχει έστω και ελάχιστες γνώσεις πάνω σ' αυτά τα ζητήματα μπορεί να αντιληφθεί ποια είναι η αλήθεια. Ποτέ μια προμελέτη δεν υποκαθιστά μια οριστική μελέτη. Η συγκεκριμένη προμελέτη, μάλιστα, απλώς έχει παραληφθεί από την τεχνική υπηρεσία της Περιφέρειας. Μόνο η οριστική μελέτη, που πρέπει να εγκριθεί από το περιφερειακό συμβούλιο, θα καθορίσει τα υψόμετρα της υπογειοποιούμενης λεωφόρου, από τα οποία θα εξαρτηθούν και όλα τα υπόλοιπα υψόμετρα. Γιατί η εταιρία του Μελισσανίδη δεν προχώρησε να κάνει την οριστική μελέτη, ώστε να δέσει τα χέρια των τεχνικών υπηρεσιών του Δήμου; Γιατί η οριστική μελέτη θέλει λεφτά για να γίνει κι αυτοί δεν είναι διατεθειμένοι να τα δώσουν. Υπολόγιζαν ότι θα πάρουν εκβιαστικά τη μελέτη υψομέτρων από το Δήμο, αναγκάζοντας την τεχνική υπηρεσία του να παρανομήσει.
Ολος αυτός ο καυγάς, με τη στοχοποίηση της δημοτικής αρχής, θα ήταν πραγματικά «περί όνου σκιάς», αν δεν συνοδευόταν από το κύμα τρομοκρατίας που έχει εξαπολύσει στην πόλη (όχι μόνο κατά της δημοτικής αρχής) η συμμορία των οργανωμένων τραμπούκων. Γιατί το πρόβλημα δεν είναι η μελέτη υψομέτρων, αλλά το παράνομο παραχωρητήριο. Και να είχαν τη μελέτη υψομέτρων, δε θα μπορούσαν να πάρουν Εγκριση Δόμησης, για τον απλούστατο λόγο ότι το οικόπεδο έχει παραχωρηθεί στην Ερασιτεχνική ΑΕΚ, η οποία δεν μπορεί με τη σειρά της να το παραχωρήσει σε μια κερδοσκοπική ανώνυμη εταιρία, όπως είναι η «Δικέφαλος 1924» ΑΕ. Ο Μελισσανίδης δε θέλει να χτίσει γήπεδο της ΑΕΚ, αλλά γήπεδο της φαμίλιας του, το οποίο θα συνδέεται με το ευρύτερο σχέδιό του να χτίσει μια τεράστια εμπορική μπίζνα στην ευρύτερη περιοχή, όπως μπορείτε να διαβάσετε αναλυτικά στις διπλανές στήλες.