♦ Ο Καμμένος πήγε στη Σύνοδο των υπουργών Αμυνας του ΝΑΤΟ στις Βρυξέλλες και ζήτησε από τους ομολόγους του ευρωπαϊκών χωρών μελών του ΝΑΤΟ να περάσουν στις κυβερνήσεις τους το μήνυμα ότι δεν μπορεί από τη μία το ΝΑΤΟ να ζητά από τις χώρες-μέλη του να δαπανούν για την άμυνα το 2% του ΑΕΠ, και να συγχαίρει την Ελλάδα για το γεγονός ότι τα καταφέρνει, και από την άλλη οι «θεσμοί» να ζητούν 20% περικοπές στον προϋπολογισμό του υπουργείου Εθνικής Αμυνας. Οπως καταλάβατε, η κυβέρνηση Τσίπρα ζητά να παραμείνουν οι νατοϊκές πολεμικές δαπάνες στο ψηλότερο δυνατό επίπεδο. Α, όλα κι όλα, αυτή η κυβέρνηση κάνει… αριστερή πολιτική.
♦ Ο Παππάς επιβεβαίωσε ότι έκανε το ταξίδι στη Βενεζουέλα. Πήγε, είπε, για να προετοιμάσει την επίσκεψη του Τσίπρα (αρχηγός της αντιπολίτευσης τότε) και για να διερευνήσει τη δυνατότητα αγοράς αγροτικών προϊόντων από τα κρατικά σούπερ μάρκετ της Βενεζουέλας. Για την ταμπακιέρα, όμως, τα μάσησε, αφήνοντας να εννοηθεί ότι ήταν μαζί με τον Αρτεμίου. Τι γύρευε ένας κύπριος δικηγόρος, ειδικευμένος ως σύμβουλος επιχειρήσεων (κατά δήλωσή του) με το δεξί χέρι του μελλοντικού πρωθυπουργού; Ο ΣΥΡΙΖΑ και δικηγόρους έχει και οικονομολόγους. Ο Αρτεμίου τι σόι διασυνδέσεις έχει με τον Παππά; Οσο δεν απαντιούνται τέτοια ερωτήματα τόσο θα… οργιάζει η φαντασία μας.
♦ Kαι μετά ήρθε το «τιτίβισμα» του Αρτεμίου, που βλέπετε στη φωτογραφία: «Σιγά να μην πήγαμε στα supermarket της Βενεζουέλας για να αγοράσουμε πιπεριές και φασόλια». Δεν ξέρουμε τι θέλησε να πει ο «ποιητής», αν έστειλε μήνυμα στον Παππά ή απλώς ειρωνεύτηκε κάποιους άλλους. Η υπόθεση, όμως, βρομάει. Πριν από δύο εβδομάδες, όταν οι δεξιοί παπαράτσι συνέλαβαν τον Αρτεμίου να πηγαίνει στο Μαξίμου, αυτός απείλησε με μηνύσεις, δηλώνοντας ότι εκπροσωπεί πελάτες που έχουν σημαντικά επενδυτικά σχέδια. Τώρα, αποδεικνύεται ότι ο Αρτεμίου έχει στενή κομματική σχέση με το «παρεάκι» του Μαξίμου (ας μην ξεχνάμε ότι ο ίδιος, εκτός από νομικός σύμβουλος «επενδυτών», είναι και μεγαλοστέλεχος του ΑΚΕΛ). Αρα, μιλάμε για ομολογημένη διαπλοκή. Ο άνθρωπος που «σύστηνε» τον ΣΥΡΙΖΑ στο καθεστώς Τσάβες, πάει στους «κολλητούς» του στο Μαξίμου για να προωθήσει επενδυτικά σχέδια καπιταλιστών.
♦ Η διοίκηση του Πράσινου Ταμείου και το ΥΠΕΝ με δελτίο Τύπου ανακοίνωσαν «την ίδρυση και λειτουργία της ομάδας “Greek LIFE Task Force“. Το έργο εντάσσεται στο Πρόγραμμα LIFE Οικοδόμησης Δυναμικού (LIFE Capacity Building) και θα διαρκέσει από την 1η Ιανουαρίου 2016 έως την 30η Απριλίου 2019» κτλ. κτλ. Αν σχολιάζουμε την είδηση είναι γιατί το δελτίο Τύπου συνοδευόταν από φωτογραφία της ανακαινισμένης Βίλας Καζούλη, στην οποία στεγάζονται οι ολιγομελείς υπηρεσίες του Πράσινου Ταμείου. Καμαρώνουν για το παλάτι όπου έχουν εγκατασταθεί.
♦ Mια ώρα «πίτσι-πίτσι» είχαν το περασμένο Σάββατο Φίλης και Παπαδημούλης σε γνωστό καφέ-εστιατόριο στο «τριεθνές» Φιλοθέης-Ψυχικού-Χαλανδρίου. Μπήκαν στο μαγαζί χωρίς τους «γορίλες» τους και εντύπωση έκανε το γεγονός ότι δεν έφυγαν μαζί αλλά ένας-ένας, όπως έκαναν οι παράνομοι σε άλλες εποχές. Γιατί άραγε να μη θέλουν να γίνει αντιληπτή η συνάντησή τους;