![](/wp-content/uploads/2020/08/1318/content_synthhmata_neol_syriza.jpg)
♦ Οχι, δεν είναι είδηση ότι υπάρχει Νεολαία ΣΥΡΙΖΑ. Νεολαία, με την έννοια του μηχανισμού και όχι με την έννοια της μαζικής οργάνωσης. Εφυγε το παλιό κεντρικό συμβούλιο, γιατί δεν μπορούσε να σηκώσει το βάρος του Μνημόνιου, έφτιαξαν καινούργιο. Δεν είναι καθόλου δύσκολο να βρεθούν μερικές δεκάδες… φερέλπιδες νέοι και νέες, να τους βαφτίσουν Νεολαία ΣΥΡΙΖΑ και να τους χώσουν στον κρατικό μηχανισμό. Οταν είναι λίγοι, μπορούν πιο εύκολα να τους βολέψουν. Ενώ παλιά, πότε οι πασόκοι και πότε οι οννεδίτες, σκοτώνονταν ποιος θα πρωτοβολευτεί. Τότε το σύστημα προσέφερε περισσότερες ευκαιρίες για εκκολαπτόμενα λαμόγια. Τώρα είναι λιγότερες οι δυνατότητες, λιγότερα και τα λαμόγια.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1320/content_synthhmata_thessalonikh.jpg)
♦ Ανυπόγραφο το σύνθημα είναι γραμμένο σε αρκετά σημεία στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Δεν ξέρουμε αν η ανορθογραφία και το ανακάτεμα ελληνικών και λατινικών χαρακτήρων οφείλεται στην αλλοδαπή προέλευση του συνθηματογράφου ή αν είναι έξυπνη επιλογή κάποιου εικαστικού καλλιτέχνη. Εκείνο που είναι πέρα από κάθε αμφιβολία είναι πως το σύνθημα «σπάει κόκαλα» με την πολιτική του πυκνότητα και τον πικρό σαρκασμό του. Α, και μια τελευταία παρατήρηση. Παρά το σαρκασμό, το σύνθημα κάθε άλλο παρά ελιτίστικο και προσβλητικό για μερίδα των αναγνωστών του είναι.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1319/content_synedriosyriza1.jpg)
♦ Τι να πρωτοσχολιάσει κανείς; Το γεγονός ότι τις αφίσες για το συνέδριο ενός «αριστερού κόμματος» τις κολλάνε συνεργεία διαφημιστικής εταιρίας ή το ότι η μία από τις δύο αφίσες για το συνέδριο διαφήμιζε την ομιλία του Τσίπρα για το συνέδριο, λες και επρόκειτο για προεκλογική ομιλία; ΣΥΡΙΖΑ=Τσίπρας, αυτό ήταν το μήνυμα που εξέπεμπε η προπαγάνδα για το συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ. Η προσυνεδριακή περίοδος ήταν εντελώς σιωπηλή, δεν τροφοδότησε την πολιτική επικαιρότητα, αλλά την τελευταία προσυνεδριακή βδομάδα γέμισαν την Αθήνα με τη μάπα του Τσίπρα. Το παλιό «εσωτερικό», η λεγόμενη «ανανεωτική αριστερά», έδινε κάποια προσοχή σ' αυτά τα πράγματα. Παρίστανε το δημοκρατικό κόμμα, με ευαισθησίες και σημασία στην αισθητική. Ο ΣΥΡΙΖΑ, όμως, δεν είναι απλά αστικό κόμμα, αλλά αστικό κόμμα εξουσίας. Γι' αυτό και μιμείται σε όλα το ΠΑΣΟΚ.