♦ Φυσικά και δεν κατάλαβαν οι σύνεδροι του ΣΥΡΙΖΑ τι ακριβώς τους είχε ζητήσει να ψηφίσουν. Ο αρχηγός τους το διευκρίνισε με πατρική αγάπη, αυτοί ξαναψήφισαν χωρίς να βαρυγκομήσουν κι όταν το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας βγήκε όπως ακριβώς το ήθελε ο αρχηγός, ξέσπασαν σε θυελλώδη χειροκροτήματα.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1315/content_prada2_3.jpg)
♦ Οπως γράφει και η αδελφή στήλη ΡΙΠΕΣ, με την κάζουαλ –αλλά πάντα εντυπωσιακή- παρουσία της η υφυπουργός Τζάκρη ανέβασε κατηγορία το συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ. Η στιγμή που προσήλθε για να ψηφίσει απαθανατίστηκε καρέ-καρέ και κόσμησε όλες τις lifestyle ιστοσελίδες, που μας παρουσίασαν με κάθε λεπτομέρεια τι φορούσε η κυρία υφυπουργός. Και για όσους απορούν που ο Γ. Κατρούγκαλος δεν εκλέχτηκε στην ΚΕ του ΣΥΡΙΖΑ: δεν ήταν υποψήφιος, γιατί δεν είναι μέλος του ΣΥΡΙΖΑ. Ως γνωστόν, ο Κατρούγκαλος είναι… κομμουνιστής και ως τέτοιος μόνο στο ΠΑΣΟΚ επιτρεπόταν να συμμετάσχει.
♦ Εφυγε από το υπουργείο Εργασίας για να μην είναι αυτός που θα υπογράψει την κατεδάφιση της Κοινωνικής Ασφάλισης. Τώρα, θέλει να φύγει και από το ΥΠΕΝ, για να μην είναι αυτός που θα υπογράψει το ξεπούλημα του 17% της ΔΕΗ, μέσω ΤΑΙΠΕΔ, το ξεπούλημα του ΔΕΣΦΑ και άλλα ξεπουλήματα. Είναι άραγε σε συνεννόηση με τον Τσίπρα ο Σκουρλέτης ή απλά εκβιάζει για να πετύχει αυτό που θέλει από την ομάδα του Μαξίμου, στην οποία ανήκε μέχρι ο ΣΥΡΙΖΑ να σχηματίσει κυβέρνηση;
♦ Ούτε τροτσκιστική οργάνωση να ήταν το «κόμμα» των Θεοχάρη-Παπαδόπουλου. Δύο μέλη είχε όλα κι όλα και διασπάστηκαν. Διότι, όπως εξηγεί ο Θεοχάρης, «καταγράφηκαν εξαρχής δύο διαφορετικές απόψεις». Ο μεν Αλέκος «θέλει την απόλυτη καθαρότητα», ενώ αυτός (ο Χάρης) ακούει το λαό που του λέει να επιδιώξει συμμαχίες. Εκείνο που δεν μπορέσαμε να καταλάβουμε είναι με ποιο ακριβώς κόμμα θέλει να συμμαχήσει ο Χάρης. Με τη ΝΔ ή με το ΠΑΣΟΚ, τώρα που ναυάγησε το σχέδιο ενότητας με τον Θεοδωράκη;
♦ Δε δικαιώθηκε μόνον ο Φίλης με την ψήφο των συνέδρων του ΣΥΡΙΖΑ. Ολοι δικαιώθηκαν. Για να είμαστε ακριβείς, αυτοδικαιώθηκαν, γιατί αυτοί που τους ψήφισαν τσαλαβουτούν στον ίδιο δυσώδη μνημονιακό βάλτο. Απλά, ο Φίλης ήταν ο μόνος που αναφέρθηκε σε δικαίωσή του, προφανώς γιατί φέρει βαρέως το άγριο τσαλάκωμα που του έκαναν οι δεσποτάδες.
♦ Τόσο βαρέως φέρει ο Φίλης το τσαλάκωμά του από τους δεσποτάδες, που ακόμα και τώρα δηλώνει εραστής του «διαλόγου», που όμως «δεν σημαίνει αμφισβήτηση του κριτηρίου “ποιος αποφασίζει“. Και αποφασίζει η Πολιτεία, δεν συναποφασίζουμε με κανέναν». Τα διαβάζουν αυτά οι δεσποτάδες και κρατάνε την κοιλιά τους από τα γέλια.