♦ Σημάδια των καιρών. Τα «Νέα» του Ψυχάρη, η ναυαρχίδα του κακόφημου «Συγκροτήματος», που υπηρέτησε πιστά όλες τις καταστάσεις, στηρίζοντας πάντοτε τις προτεραιότητες της ελληνικής πλουτοκρατίας, την πέφτει από τ' αριστερά στην «κυβέρνηση της Αριστεράς». Το πρωτοσέλιδο στις 28 Σεπτέμβρη τσάκιζε κόκκαλα: «Κωλοτούμπα ΑΕ – Εξι ΔΕΚΟ σε ξένα χέρια για 99 χρόνια καθώς ο ΣΥΡΙΖΑ συμβιβάστηκε κακήν κακώς για μια υποδόση – Αφωνος στη Βουλή ο Πρωθυπουργός». Δεν ήταν πρωτοσέλιδο αντιμνημονιακό. Δεν κάνει τέτοιο βήμα η φυλλάδα του Ψυχάρη. Ηταν πρωτοσέλιδο που παρέπεμπε σε ανικανότητα των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ και προσωπικά του Τσίπρα, ο οποίος χαρακτηριζόταν -εκτός από ανίκανος- και δειλός.
♦ Είναι μεταμφιεσμένοι χρυσαυγίτες; Είναι κάποια άλλη εθνικοφασιστική γκρούπα; Δεν έχει σημασία. Το περιεχόμενο έχει σημασία. Το κάλεσμα ενάντια «στην ισλαμοποίηση της πατρίδος μας» σε εκδήλωση για τη «γενοκτονία των Ποντίων» δείχνει τη στενή συνάφεια που υπάρχει ανάμεσα στους κάθε είδους ακροδεξιούς και φασίστες και σ' εκείνους που νοσταλγούν τις «χαμένες πατρίδες», είτε ως ηλίθιοι εθνικόπληκτοι είτε επειδή απ' αυτή τη νοσταλγία βγάζουν «μεροκαματάκι». Οχι, δεν είναι ηλίθιοι οι φασίστες, παρά τον πρωτογονισμό και την αμορφωσιά τους. Εκμεταλλεύονται αριστοτεχνικά την περιρρέουσα ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι κυρίαρχοι «παραγωγοί πολιτικής» και την τραβούν μέχρι τα άκρα, δηλητηριάζοντας λαϊκές συνειδήσεις. Μήπως δεν είναι τα αστικά ΜΜΕ ή ο Ιερώνυμος και άλλοι δεσποτάδες που έχουν μιλήσει για τον «ισλαμικό κίνδυνο»; Πιο προσεκτικά, βέβαια, από τους φασίστες, πανομοιότυπα όμως ως προς την ουσία.
♦ Αντιναζιστικές εκδηλώσεις γίνονται αρκετές ανά την Ελλάδα, όμως σχετικά με την εκδήλωση που οργάνωσαν (χτες) στη Θήβα η «Σφήνα» και η «Αντιφασιστική Κίνηση Θήβας», με ομιλητή τον συνήγορο πολιτικής αγωγής στη δίκη των νεοναζί, Κ. Παπαδάκη, κρατάμε την εξαιρετικά εύστοχη σύνθεση της αφίσας.